Od 7. října 2022 do 3. září 2023 je v Národním pedagogickém muzeu ve Valdštejnské 20 v Praze na Malé Straně otevřena výstava s podtitulem Jak si pračlověk cestu do škol našel, věnovaná historii školní výuky o našich nejstarších dějinách.
Vystaveny jsou dobové školní obrazy, učebnice a další pomůcky, ale i skutečné archeologické nálezy a jejich repliky. Pozornost je zaměřena i na archeologické kroužky dětí a mládeže a také na archeologické experimenty, které byly součástí školní i mimoškolní činnosti.
Průkopníkem jejich zařazování do výuky byl učitel a spisovatel Eduard Štorch, jehož odkaz představuje důležitá část výstavy. Návštěvníci uvidí například originální rukopis knihy Bronzový poklad, k němuž byla zvláště pro tuto výstavu pořízena kopie nálezové situace „pokladu“ podle dobové fotografie.
Poprvé v historii jsou vystaveny archeologické nálezy, které Štorch našel sám či se svými žáky, a kopie nálezů, o jejichž vyhotovení se zasloužil. Část vystavených předmětů zapůjčil sbírkový fondu Ústavu pro archeologii FF UK.
Výstavu doprovází edukační programy pro školy, kde se děti můžou mimo jiné těšit i na malování v pravěké jeskyni či práce s replikami pravěkého náčiní.
K výstavě se 24.–25. listopadu 2022 bude konat mezioborový seminář „Učitelé a archeologie“, kterého se rovněž aktivně zúčastní pracovníci Ústavu pro archeologii.
Více informací najdete na https://www.npmk.cz/.