Náměstí Jana Palacha jako prostor pro sousedská setkávání, umění a živou kulturu. Takový je koncept festivalu Open Square, který už druhým rokem pořádají čtyři instituce – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Česká filharmonie, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
V sobotu 17. října ožilo Náměstí Jana Palacha a okolní instituce venkovní výstavou, stánky, koncerty, workshopy, přednáškami a debatami. Na půdě FF UK probíhala vedle prezentací jednotlivých oborů pro uchazeče o studium celá řada studentských aktivit, od minikurzu znakového jazyka, přes prohlídku zapomenutých zákoutí budovy fakulty, až po výrobu portrétů z ASCI znaků z dílny studentů Nových médií. I letos zastřešilo festival jednotné téma. Po loňském Tolkienovi se přednášky z egyptologie, literatury, nových médií či severské mytologie nesly v duchu tématu Imaginární světy. Imaginace, kreativita a inspirace.
Návštěvníkům se otevřely i dveře protilehlé budovy České filharmonie, která nabízela komentované prohlídky budovy, houslařské dílny a návštěvu nahrávacího studia. Zatímco ve Sloupovém sále koncertovaly během celého dne komorních soubory, v podzemí probíhaly workshopy s hudebníky České filharmonie, o které byl stejně jako o hru Po stopách Ducha hudby mezi návštěvníky obrovský zájem.
Festival doprovodila venkovní výstava „Znáte Prahu“ o pražském životě v číslech, grafech a mapách a uzavřela jej velká panelová diskuze o Centru Prahy v roce 2040, v níž debatovali panelisté z pořádajících institucí. Spolu s publikem si kladli otázku, zda se centrum staré Praze může proměnit v prostoru, na jehož životě a podobě se podílejí nejen velké instituce, ale i samotní obyvatelé.