Quantcast
Channel: Aktuality – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Viewing all 2858 articles
Browse latest View live

Informace pro uchazeče o studium na Filozofické fakultě UK (k 15. 5. 2020)

$
0
0

Na svém posledním jednání dne 14. 5. 2020 schválil Akademický senát FF UK změnu podmínek přijímacího řízení na bakalářské a navazující magisterské obory a programy pro akademický rok 2020/2021. Došlo k podstatným úpravám a zjednodušení přijímací zkoušky takřka u všech otvíraných oborů a programů.

Konkrétní změny k bakalářským oborům a programům najdete zde: https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/bakalarske-obory/,

konkrétní změny k navazujícím magisterským oborům a programům najdete zde: https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/navazujici-magisterske-obory/.

Uchazeči o studium oborů a programů, na něž se bude konat prezenční přijímací zkouška, obdrží přesný termín přijímacích zkoušek (konkrétní datum a čas) prostřednictvím SIS elektronickou pozvánkou nejpozději 15 dní před dnem konání přijímacích zkoušek, a to včetně podrobností k průběhu zkoušky (příloha k pozvánce).

Uchazeči s jiným typem přijímací zkoušky jsou povinni se seznámit s aktualizovanou podobou zkoušky svého oboru nebo programu v SIS – Přijímací řízení. V nejbližších dnech budeme všechny postupně informovat také prostřednictvím e-mailu.  Kontrolujte prosím pravidelně své e-mailové schránky.

Uchazečům pobývajícím v zahraničí bude na základě žádosti povoleno vykonání ústní zkoušky formou videokonference. Žádost se podává prostřednictvím SIS elektronicky, z aplikace přihlášky (Žádosti – Jiné podání).

Jsme vám k dispozici na e-mailu i telefonních linkách. Volejte nám na tel. 221 619 300, 221 619 330 a 221 619 333 v pracovních dnech mezi 9:00–14:00 hodinou; kdykoliv pište na e-mail prijimacky@ff.cuni.cz.


Fakultní časopis Estetika nově vydává nakladatelství Helsinki University Press

$
0
0

V dubnu vyšlo první letošní číslo časopisu Estetika: The European Journal of Aesthetics, nově ve spolupráci Filozofické fakulty UK a Helsinki University Press. Věnuje se estetice Ludwiga Wittgensteina.

Časopis, jehož redakce sídlí na Katedře estetiky FF UK, vychází od roku 1964 a publikuje práce v oblasti filozofické estetiky. Při příležitosti změny vydavatele časopis upravil i svůj název – z původního podtitulu „The Central European Journal of Aesthetics“ na současný „The European Journal of Aesthetics“.

Meziuniverzitní spolupráci iniciovala nová šéfredaktorka časopisu Hanne Appelqvist z Helsinki University. Ta byla do vedení časopisu zvolena v roce 2018 na základě projektu, ve kterém plánovala upevnit postavení časopisu v evropském prostoru. To v první řadě znamenalo časopis profesionalizovat a pomoci zajistit náklady na jeho vydávání. „Ke spolupráci nás vedla snaha časopis posílit a rozvinout. Meziuniverzitní spolupráce nám umožňuje pevnější rozkročení v prostoru, který má časopis reprezentovat – evropské estetice,“ říká redaktorka časopisu dr. Tereza Hadravová.

Nové číslo se věnuje estetice Ludwiga Wittgensteina. Téma zvolila šéfredaktorka Hanne Appelqvist, Wittgenstein patří mezi její badatelské zájmy. „Před několika lety vyšly v Cambridge University Press přednáškové výpisky z Wittgensteinových přednášek mezi lety 1930–1933 pořízené G. E. Moorem. Hanne měla dojem, že právě tyto nové materiály mohou prohloubit a zpřesnit interpretaci Wittgensteinových estetických úvah a lépe je zasadit do struktury jeho díla,“ vysvětluje dr. Hadravová, proč se redakce rozhodla číslo věnovat známému filozofovi.

Časopis obsahuje čistě výkladové studie soustředěné kolem určitého Wittgensteinova textu – dr. Severin Schroeder například pečlivě rozebírá Wittgensteinovy úvahy o významu slova „krásný“ z roku 1933. Zároveň zahrnuje studie, které rozehrávají vybraná témata Wittgensteinovy estetiky v širším zarámování, například ve srovnání Wittgensteinova a Heideggerova přístupu k psychologické či fyziologické estetice. Do druhé skupiny textů patří rovněž příspěvek doc. Vojtěcha Kolmana z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK, který dává Wittgensteinovy úvahy o řízení se pravidlem do souvislosti s Mistry pěvci norimberskými Richarda Wagnera.

Estetika vychází ve spolupráci FF UK a Helsinki University Press na nových webových stránkách estetikajournal.org a její obsah, včetně archivu od roku 2008, je plně přístupný.

Zemřel profesor Václav Suchý

$
0
0
Prof. Václav Suchý (Charles Mark) zemřel 13. dubna 2020 ve věku 97 let. Na Univerzitě Karlově studoval především antropologii a sociologii, v roce 1950 emigroval a následně se usadil v USA. Za zásluhy o rozvoj sociologie na FF UK a zvyšování zájmu o českou vědu v zahraničí obdržel v roce 2013 stříbrnou pamětní medaili Filozofické fakulty UK.

Prof. Pavel Kouba se stal emeritním členem akademické obce Filozofické fakulty UK

$
0
0

Dekret o udělení čestného titulu za dlouholetou pedagogickou a vědeckou práci na Univerzitě Karlově převzal prof. Kouba z rukou děkana doc. Michala Pullmanna na zasedání Vědecké rady FF UK 21. května 2020.

Prof. PhDr. Pavel Kouba (*1953) patří k čelním postavám současného českého myšlení v oblasti humanitních oborů s velkým mezinárodním renomé. Na Filozofické fakultě UK vystudoval obory němčina – ruština a v roce 1988 získal titul PhDr. s prací o českém překladu Kantovy Kritiky čistého rozumu. Habilitován byl v roce 1996, profesorem byl jmenován v roce 2003. Od roku 1990 přednášel na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK, v letech 1998 až 2002 ústav vedl.

Zároveň v 90. letech působil na Filosofickém ústavu Akademie věd ČR jako vedoucí oddělení filosofie XX. století a jako člen Centra pro teoretická studia. Současně zde spoluzakládal Archiv Jana Patočky. Po roce 2000 byl ředitelem Centra fenomenologických bádání, mezi lety 2005 až 2009 byl členem Vědecké rady AV ČR. Hostoval také na zahraničních univerzitách ve Vídni nebo Paříži.

Prof. Kouba se od roku 1973 účastnil seminářů u Jana Patočky, po jeho smrti se podílel na archivování jeho rukopisů, samizdatovém vydávání Archivního souboru prací Jana Patočky a organizaci různých nezávislých aktivit i s mezinárodní účastí.

Je autorem několika cizojazyčných i českých monografií (např. Nietzsche. Filosofická interpretace; Smysl konečnosti) a mnoha článků. Východiskem jeho myšlení je fenomenologie, hermeneutika, německý idealismus či moderní kontinentální filozofie. Mezi jeho mentory patřil vedle Jana Patočky také Ladislav Hejdánek anebo literární teoretik Přemysl Blažíček.

Významná je i jeho překladatelská a editorská činnost, za kterou mimo jiné získal v roce 1990 Výroční cenu AV ČR. Velmi rozsáhlé je jeho angažmá v akademických organizačních strukturách a ve vědeckých a redakčních radách, a to ve vztahu hned k několika fakultám Univerzity Karlovy (kromě FF i PřF, ETF a FHS UK).

Při vývoji modelů pro šíření viru myslíme i na to, že lidské chování se mění z týdne na týden

$
0
0

Se sociologem Tomášem Diviákem o metodách analýzy sociálních sítí, které mohou pomoci kontrolovat šíření nemocí, zkoumat džihádistické skupiny i odkrývat politickou korupci.

Původně měla být řeč o maturitě z matematiky a o zdánlivé propasti mezi dvěma světy, přírodovědným a humanitním, jež se podle mnohých spíše tiše tolerují, než aby si vzájemně prospívaly. Na vědecké práci sociologa Tomáše Diviáka je však přesvědčivě patrné, že dichotomie mezi exaktním a společenskovědním myšlením je do značné míry umělá. Schopnost promítat okolní realitu do čísel je užitečná nejen v časech pandemie, kdy modely a odhady dalšího vývoje bezprostředně ovlivňují náš každodenní život. Stejně cenná je i schopnost uvažovat o řeči čísel kriticky – to znamená způsobem, k němuž člověka vedou společenské vědy.

Sociolog Tomáš Diviák se věnuje metodám analýzy sociálních sítí (Social Network Analysis, SNA) čili mapování a popisu lidských interakcí v čase a prostoru. V tomto případě se tedy nejedná o rozbor lidského chování ve virtuálním světě, našich „lajků a výroků“ například na sociálních sítích typu Facebook či Instagram. Tomáš Diviák je autorem či spoluautorem řady studií týkajících se vazeb a interakcí členů skupin organizovaného zločinu, věnoval se zahraničním kontaktům českých poslanců a srovnával je s oficiální zahraniční politikou české vlády. Mezi kauzy, jež zkoumal, patřila takzvaná metanolová aféra z roku 2002, metody SNA mu však byly užitečné i při zkoumání případu někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. V současnosti však sociologa nejvíce vytěžuje aktuální dění.

Mají metody analýzy sociálních sítí něco společného s trasováním čili sledováním fyzického pohybu osob, které je podkladem pro modely takzvané chytré karantény?

Analýza sociálních sítí toho má s trasováním společného tolik, že se v poslední době věnuji hlavně jemu. Ve spolupráci přibližně s třiceti dalšími vědci, sociology, matematiky i informatiky, dáváme dohromady modelovací a metodologické praktiky, které nám umožní tvůrčím i využitelným způsobem předjímat, jak by se mohl v čase a prostoru šířit koronavirus. Prostřednictvím inovací některých základních modelů včetně toho epidemiologického jsme dospěli k takzvanému Modelu M. Jeho cílem je realisticky zpodobnit běžné okresní město v Česku, jakési SimCity, a vytvořit jeho síťovou mapu, abychom si dovedli lépe představit, jak by se v něm šířila epidemie. Bereme přitom v potaz časovou osu šíření viru, zohledňujeme, kdy lidé pocítí první příznaky, zdali se příznaky vždy projevují nebo neprojevují. Rádi bychom také ukázali, které kontakty jsou rizikové více a které méně.

Je koronavirus první příležitostí, kdy se takový postup používá?

Zdaleka ne, síťová epidemiologie je tu s námi už od 80. let 20. století, kdy se mezi lidmi začal šířit virus HIV způsobující nemoc AIDS. I díky těmto znalostem si můžeme některá dnešní data naaproximovat, i když je třeba ve skutečnosti nemáme – teoreticky sice někde existují, ale získat je by bylo nesmírně logisticky, finančně i eticky náročné. Díky tomu, že v posledních deseti letech je vcelku běžně dostupná silná výpočetní technika, která dokáže rychle zpracovat velký objem dat a pomoci nám se simulacemi možných scénářů, se aproximace přímo nabízí.

Zmínil jste několik proměnných, které berete při budování českého SimCity v úvahu, ale nezměnili jsme jako lidé od počátku pandemie své chování do té míry, že byť jen pár měsíců stará „vědecká zkušenost“ s lidskými interakcemi ji nedokáže postihnout, natož vyčíslit?

To je důležité téma, které ve výzkumu zohledňujeme. Od začátku víme, že nemáme přesnou síťovou mapu běžného města za normálního stavu, nemáme ji ani po zavedení například karanténních opatření, kdy lidé častěji zůstávají doma, stýkají se s menším okruhem lidí než dříve a podobně. Tuto změnu však můžeme sledovat prostřednictvím klasických sociologických výzkumů – vymysleli jsme třeba dotazník, v němž se lidí ptáme, jak v prostředích, která jsou pro šíření viru klíčová, změnili své chování. Člověk by při pohledu zvenčí mohl mít dojem, že bychom k tomu všemu potřebovali mít perfektní data, ale ono je třeba od začátku pracovat s vědomím, že i při práci se sebepřesnějšími zdroji v datech nějaká chyba bude. Drobná odbočka: toto je místo, kde se podle mě skvěle snoubí matematika a společenské vědy. Ty nás totiž učí kriticky přemýšlet o tom, nač se v rámci výzkumu díváme. Člověk se může naučit sebelépe modelovat, ale díky sociologickému zázemí si lépe uvědomuje, že za těmi čísly jsou lidé.

Změny v našem chování se projevují v detailech a některé společenské zvyklosti se mění z týdne na týden. Někteří lidé jsou po opadnutí první vlny epidemie ochotní potřást si při seznamování rukou, jiní od takového člověka udělají krok zpátky. Dokážete předjímat i tyto nuance? Nebo se musíte rozhodnout, co všechno pominete, abyste měli alespoň nějaká data?

Ve výzkumu existují dva typy informací: ty které docela známe a u nichž s větší či menší přesností víme, jaké mají vlastnosti. Pak je množina informací, o níž víme, že nám chybí úplně. V takovém případě potřebujeme kvalifikovaný statistický odhad. Práce s formálním rámcem nám v takové situaci pomáhá. Řeknu si třeba: dobře, tady mám interval nejistoty, zkusím v něm modelovat. Udělám konzervativní odhad a podívám se, co by to znamenalo pro výsledek. Pak můžu být takzvaně statisticky liberální a s neznámou hodnotou pracovat tak, jako kdyby byla vysoká. Tímhle způsobem může člověk přijít na pozoruhodné věci, které by mu jinak nedošly, kdyby byla hodnota od počátku zafixovaná. I proto nepotřebujeme přesné číslo, jak často se lidé potkávají nebo jak často si dnes podávají ruce. Do značné míry to dokážeme obejít.

K dostupnosti dat: technologické firmy, zejména telekomunikační společnosti, se už léta chlubí tím, že o nás vědí všechno. Vědí prý, co děláme od momentu, kdy procitneme a vezmeme do ruky mobil, až po chvíli, kdy chytrá aplikace vypne přehrávání filmu, protože spíme. Existují údaje z pouličních kamer, z našich webových prohlížečů, platebních karet… Dokázal by o mně vědec s přístupem k „velkým datům“ skutečně zjistit všechno?

Myslím si, že ne. Spoustě lidí učarovalo množství informací, které dnes máme k dispozici, je však třeba mít na paměti, že i v tomto případě jde o trend, buzzword. Big data však nejsou zlaté tele, které nás spasí a dá nám odpověď na všechny otázky. I v tomto případě je nutné zachovat si trochu společenskovědního skepticismu. Online sbíraná data v sobě nesou jakousi vnitřní chybu, která může unikat i člověku, který je analyzuje. Říká se jí algoritmické zkreslení. Jinými slovy, způsob sběru dat se propisuje do toho, jak výsledná data vypadají. Když nad nimi budete sedět, nemusíte mít jistotu, zdali máte informaci o tom, jak se lidé skutečně chovají, anebo o tom, jak jste k ní došla.

Dáte mi příklad?

Na podobný problém jsme narazili při výzkumu, který jsem před lety dělal s kolegy z Katedry sociologie. Mapovali jsme tehdy diskusní fórum jednoho velkého českého zpravodajského serveru, kde se v té době intenzivně řešila migrační krize. Naší výzkumnou otázkou byl mechanismus polarizace debaty – zajímalo nás, jestli na internetových fórech dochází „jen“ k výměně a interakci názorů, anebo fóra lidi vedou k tomu, že se časem z překlenutelných názorových pozic stanou nesmiřitelnými nepřáteli. Obecně vzato, na polarizaci silně působí názoroví vůdci, lidé, kteří mají ve své „bublině“ populární názory. Ukázalo se, že příspěvky, které debatu štěpí, bývají přímo mezi doporučenými příspěvky – jde o ty nejvíce negativně i pozitivně hodnocené. Z dat, která jsme tehdy měli k dispozici, vyplynulo, že polarizaci urychluje a posiluje právě tato předvýběrová funkce. Narazili jsme však na jedno velké „ale“: řešili jsme, zdali jde o jev, který je charakteristický pro náš sběr dat, anebo pro lidské chování jako takové. Platí, že informační technologie v lidech vyhrocování postojů podporují, anebo k nim dochází přirozeně? Tuto situaci bychom nejspíš mohli ověřit experimentálně: mohli bychom se například domluvit s administrátory debaty, aby funkci doporučování vyhrocených příspěvků vypnuli, a pak sledovali, jak názorová dynamika vypadá. Tohle všechno jsou věci, které musíme zvážit, než začneme otevírat šampaňské a radovat se z překvapivých výzkumných závěrů.

Algoritmy na Facebooku prý fungují podobně: sociální síť se učí rozpoznávat obsah, který v nás vzbuzuje emocionální reakce, a nabízí nám ho častěji.

Po tom, jak funguje Facebook, jsem se nikdy podrobněji nepídil. Jako běžný uživatel sítě jsem si však všiml něčeho jiného. Když si vás přidám do přátel, Facebook mi nabídne někoho dalšího, koho bychom mohli znát oba dva. V analýze sociálních sítí tomu říkáme „uzávěra“ – poslední dvojice lidí, kteří se ještě nekamarádí, se uzavře. Z offline výzkumu lidského chování dávno vyplynulo, že toto je strašně důležitá vlastnost našich sociálních skupin. Lidé jako tvorové se kamarádí a rozšiřují své kruhy právě takto. Facebook tak taky funguje, protože jde o chytře vymyšlený způsob, jak lidi přimět, aby na sebe vzájemně „klikali“ a dávali tím najevo, že spolu chtějí být v kontaktu, i když se třeba vůbec nemusí znát. Kdybych Facebook hodnotil jen z tohoto hlediska, všimnu si, že uzávěra je tam strašně vysoká. Jenže to není uzávěra vytvořená uživateli, ale uměle vytvořená Facebookem.

Připomněl jste mi knihu amerického historika Jerryho Muellera s názvem Tyranie metrik, která v Česku vyšla letos v březnu, ještě „časech míru“ čili před propuknutím pandemie. Autor na příkladech ze školství a zdravotnictví ukazuje, jak jsme si zvykli vytvářet data pro data a na základě uměle vytvořených metrik přijímat rozhodnutí, která nemají s realitou a jejími problémy nic společného. V případě koronaviru se kvalita dat a následného měření řeší od začátku. Dodnes se zabýváme tím, od čeho přesně se v jednotlivých zemích odvozují počty obětí nemoci covid-19: jestli od toho, že zemřelý člověk měl „pouze“ covid-19, anebo ho měl „mimo jiné“. Nevíme, zdali jsou některá čísla vůbec pravdivá. Narážíte při práci na Modelu M na podobné problémy?

S tímhle zápolíme od doby, co jsme s modelovací iniciativou začali. Veřejné instituce v ČR obecně velmi nerady sdílejí data. Dá se jen spekulovat, proč to tak je: jejich představitelé možná usilují o pozici síly, chtějí si šetřit práci, nebo jim na druhé straně vědci nedokáží srozumitelně sdělit své požadavky a ukázat jim, co by pro ně mohli udělat. Výsledek je ale stejný – vyjma dat, která si obstaráme svépomocí, tím, že mobilizujeme známosti na různých místech, žádná nedostaneme. V tomto smyslu je sbíráme navzdory současné situaci. Jak to vypadá v zahraničí, třeba v Rusku, kde se hůř eviduje, kdo umírá na koronavirus, zatímco prudce vystřelí počet úmrtí na zápal plic, nás tolik netrápí, protože se zabýváme situací v Česku.

České SimCity tedy může být opěrným bodem chytré karantény, přestože stát vám v práci nepomáhá ani tím, že by vám řekl, co ví?

Ano, podklad pro chytrou karanténu je naším cílem, ale jestli to tak bude i ve skutečnosti, to nezávisí na nás, vědcích a analyticích. Pokud nám občas někdo pomůže zvenčí, je to na individuální bázi.

Na čem byste pracoval, kdyby v březnu nevypukla epidemie?

Nejspíš na dvou věcech zároveň. Studoval jsem v Holandsku a díky náhodným setkáním, ale i libovůli tamních institucí, které fungují nesrovnatelně vstřícněji než ty české, jsem se dostal k projektu, který monitoruje tamní džihádisty. Projekt spadá pod holandské ministerstvo spravedlnosti a bezpečnosti, kde mají výzkumné a dokumentační centrum. Jedna ze studií, na nichž pracuji, se zabývá tím, jak se mění struktura džihádistických skupin poté, co do nich zasáhnou bezpečnostní složky. Jde o retrospektivní výzkum, týká se scény, která byla aktivní před deseti až patnácti lety, kdy došlo k erupci dramatických událostí v souvislosti s vraždou kontroverzního režiséra Thea van Gogha, který natočil dokument o útlaku muslimských žen. Radikálové, kteří v ní byli zapleteni, měli ještě další aktivity, cílem řady z nich bylo „přejít od slov k činům“. Holandská policie a bezpečnostní složky věděly, že se něco děje a chtěly tomu zamezit. Protože to chtěly udělat racionálně, vytipovaly si nejdůležitější lidi a odstranily je zatýkáním. Naše studie sledovala dvě skupiny: první z nich zásah přesně podle plánu rozprášil. V druhé, menší a původně daleko méně nebezpečné, přesně cílený zásah způsobil pravý opak: síť se aktivizovala. Lidé v ní se semkli a jako by si řekli: jestli po nás jdou, děláme něco správně. Tento scénář je samozřejmě do budoucna nebezpečnější.

Dalo vám holandské ministerstvo přístup ke všem údajům, které jste potřebovali? Pokud se nemýlím, když jste se věnoval analýze české korupční kauzy někdejšího hejtmana Davida Ratha, české úřady vám nedaly nic a vy jste musel pracovat s informacemi z médií.

Je to tak. Ani v Holandsku se každý nedostane úplně ke všemu, ale přesto jsou tam výrazně jiné podmínky. Řada informací je samozřejmě klasifikovaná jako tajná, já neměl přístup ke spisům a zdrojovým datům, ale můj holandský kolega s bezpečnostní prověrkou ano. Obvykle jsem mu dal instrukce, co potřebuji zjistit, on to vytáhl ze zdrojových informací, anonymizoval to a já mohl údaje analyzovat. Pak jsem se na něj obrátil s výsledkem a ptal se: dává smysl, k čemu jsem došel? Mně se zdá, že v síti se dělo to a to. On na to: ano, to je přesně ono, a teď už navíc chápeme, jakou to mělo dynamiku. Výzkum tohoto typu není jenom kuriózní a historicky cenný – protože už dnes víme, jak tehdejší džihádistická scéna skončila, můžeme dělat závěry o té současné nebo si klást konkrétní otázky, k čemu směřuje. Holanďané džihádisty dál monitorují, ale do toho už zapojený nejsem.

Vidíte v českém prostředí kauzu, kterou by mělo cenu podobně analyzovat?

To je druhá věc, na kterou bych se soustředil, nebýt koronaviru: politická korupce. Kauza Rath byla z vědeckého hlediska zábavná v tom, že byla relativně malá a dobře mediálně pokrytá. Údaje z médií byly vlastně překvapivě kvalitní. V ideálním případě bych samozřejmě rád pracoval s lepšími vstupy, ale ať už to bude, jak chce, mým tématem bude znovu politická korupce či něco, čemu se v kriminologii říká „zločiny bílých límečků“. Tím se myslí korporátní podvody, praní špinavých peněz či daňové úniky, jaké je známe z kauzy Panama Papers.

Nebojíte se, že to, co zjistíte, může někdo zneužít? Nemůže vás někdo skrytě zlobbovat pro téma, na němž vydělá politické body? 

Samozřejmě o tom uvažuji. Vědecko-teoretická rovina musí být neangažovaná a nehodnotící, přestože já jako člověk nějaké politické názory mám. Kdybych je do svého výzkumu promítal, poškodilo by to hodnotu mých závěrů. Asi bych mohl přijít se spoustou věcí, které by mohly někomu posloužit jako náboj nebo poškodit nějakou politickou stranu. Z těchto důvodů chci takových afér zkoumat víc najednou bez ohledu na jejich politickou profilaci.

Dají se metody analýzy sociálních sítí využít ke zkoumání nějakého lehčího tématu, kterým se zaobíráte jen pro radost?

Vlastní výzkum k tomu sice nemám, ale když se chci trochu pobavit a odpočinout si, pročítám články, které analyzují zvířecí sítě. Sociálně žijící zvířata je mají samozřejmě také. Nedávno mě strašně zaujala studie jednoho druhu kavek, který je chytrý podobně jako straka nebo papoušek. Zdánlivá odbočka: o lidském chování je známo, že máme skoro nepřekonatelné sklony k reciprocitě. Když mi něco dáte, budu mít tendenci dát vám něco nazpátek. Tenhle mechanismus lidské skupiny tmelí. Když ovšem vědci v zoo studovali tento druh kavky, zjistili, že opeřenci mezi sebou občas sdílejí jídlo, ale reciprocita tam vůbec nefunguje. Prostě si nic nevracejí. Zvířecí sítě jsou fascinující. Jestli mi někdy bude ouzko ze zločinu, budu zkoumat třeba delfíny.

Zuzana Válková

Otevřený dopis ve věci urážlivých útoků na Filozofickou fakultu UK

$
0
0

prof. Ing. Zdeněk Chytil, CSc.

Národohospodářská fakulta

Vysoká škola ekonomická v Praze

nám. W. Churchilla 1938/4

130 67 Praha 3 – Žižkov

 

Otevřený dopis ve věci urážlivých útoků na Filozofickou fakultu UK

 

Spectabilis, vážený pane děkane,

s údivem jsem zaznamenal materiály Etické komise Vaší fakulty týkající se plagiátorství prof. Martina Kováře, zveřejněné 14. května 2020, i některé související mediální výstupy.

Konstatuji, že namísto toho, aby Etická komise Vaší fakulty nestranně posoudila otázku plagiátorství prof. Martina Kováře, je ze všech zveřejněných dokumentů jednoznačné, že si od počátku zvolila jiný cíl, a sice nevybíravým a manipulativním způsobem zaútočit na Univerzitu Karlovu a její Filozofickou fakultu.

Zásadně se ohrazuji proti urážlivým výrokům a vyfabulovaným obviněním, kterých se někteří zaměstnanci Národohospodářské fakulty VŠE dopustili vůči naší fakultě, její akademické obci a spolupracujícím zahraničním odborníkům. Zejména: šlo o „zjevnou likvidaci člověka“ (Ing. Jeannette Franková) „tzv. zahraniční experti“ (JUDr. Jan Vondráček opakovaně), „jakoby zahraniční autority, které jsou kromě Američana Agnewa naprosté nuly“ (doc. Miroslav Ševčík), „činnost zvláště EK FF UK, ale následně i EK UK, je příkladem činnosti vedoucí k likvidaci člověka organizovanou skupinou“ (doc. Miroslav Ševčík), „zlikvidovali člověka. Přesně tak likvidovali komunisté nepohodlné lidi v 70. letech“ (doc. Miroslav Ševčík).

To je zcela nepřijatelný způsob komunikace mezi dvěma univerzitami, v příkrém rozporu s hodnotami, které mají vysoké školy ve společnosti prosazovat a hájit.

Žádám Vás proto, abyste se za Národohospodářskou fakultu VŠE od těchto výroků distancoval a abyste veřejnosti i mně sdělil, jaké konkrétní kroky podniknete pro to, aby se takové útoky již neopakovaly.

 

S pozdravem

doc. PhDr. Michal Pullmann, Ph.D.

děkan FF UK

 

Úřední hodiny oddělení děkanátu FF UK

$
0
0
Oddělení děkanátu postupně znovuzavádějí úřední hodiny. Sledujte prosím webové stránky jednotlivých oddělení.

Provoz Knihovny Jana Palacha od 2. 6. 2020

$
0
0

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, 

od úterý 2. 6. 2020 dojde v Knihovně Jana Palacha (nám. Jana Palacha 1/2) k uvolnění některých opatření dosavadního omezeného provozu. Věnujte prosím pozornost následujícím informacím a podmínkám poskytovaných služeb: 

Otevírací doba a přístup do knihovny 

  • Knihovna bude prozatím otevřená v úterý a ve čtvrtek v době od 10:00 do 17:00. 
  • Přístup do knihovny je volný, bez vyzvání a nevyžaduje předchozí domluvu s knihovnou. 
  • Při vstupu do knihovny je uživatel povinen podepsat a odevzdat připravené čestné prohlášení o bezinfekčnosti. 

Po celou dobu pobytu v knihovně je uživatel povinen dodržovat stanovené hygienické pokyny: 

  1. Při vstupu do knihovny použít připravenou dezinfekci rukou. 
  2. Nosit roušku či jinou ochranu úst a nosu. 
  3. Dodržovat rozestup alespoň 2 metry od jiných osob. 
  4. Při obsluze tiskových zařízení použít připravené jednorázové rukavice. 
  5. Prosíme uživatele, aby po celou dobu pobytu v knihovně dodržovali pokyny personálu a instrukce uvedené na informačních vývěskách. 

Přístup do studoven a prezenční studium 

  • Až do odvolání či do změny stanoveného režimu jsou uživatelům k prezenčnímu studiu přístupné pouze prostory červené studovny a galerie modrého podlaží. 
  • Volné výběry, zelená a modrá studovna, PC studovna, beletrie a týmová studovna zůstanou prozatím uživatelům nepřístupné. 
  • Veškerá uživatelská PC zůstanou prozatím nepřístupná. 
  • V případě potřeby využít dokumenty z fondů Knihovny Jana Palacha k prezenčnímu studiu se uživatel obrátí na službu u výpůjčního pultu knihovny, která mu dle možností dokumenty připraví. Zajištění absenčních výpůjček a prezenčních výpůjček z jiných knihoven nadále funguje v režimu spuštěném 20. 4.
  • V přístupných studovnách byla snížena kapacita studijních míst tak, aby bylo možné zajistit bezpečné rozestupy mezi uživateli. 

Reprografické služby v PC studovně (tisk, kopírování, skenování) 

Reprografické služby jsou přístupné v omezeném režimu: 

  • Uživatelské multifunkční kopírky zůstávají přístupné k samoobslužnému kopírování, skenování a k tisku*. 
  • Po celou dobu obsluhy zařízení je uživatel povinen používat připravené jednorázové rukavice. 
  • *Pokud to situace dovoluje, měl by uživatel dokumenty k tisku posílat z vlastního zařízení přes webové rozhraní na adrese myq.ff.cuni.cz, případně tisknout přímým tiskem z vlastní USB flash paměti (vždy ve formátu PDF), čímž se vyhne nutnosti použít sdílený knihovní počítač. 
  • V nutných případech je možné využít označený knihovní počítač v PC studovně k poslání dokumentu na tisk. 
  • Očekává se uživatelova samostatnost v obsluze kopírovacích strojů. Služba a možnost asistence ze strany knihovny bude omezená. 

Další informace a dotazy 

  • Knihovna si vyhrazuje právo stanovené podmínky kdykoliv změnit v návaznosti na vývoj situace a nároky zajištění provozu.
  • Pro aktuální informace o výpůjčních službách knihoven FF UK sledujte prosím tuto průběžně rozšiřovanou aktualitu.
  • Pro aktuální informace o Knihovně Jana Palacha můžete sledovat Facebook, případně web kjp.ff.cuni.cz.  
  • Veškeré dotazy na provoz knihovny posílejte prosím na adresu kjp@ff.cuni.cz. 

 

Knihovna FF UK, Knihovna Jana Palacha


Aktuální výběrová řízení: FF UK vypisuje výběrová řízení na pozice akademických i technickohospodářských pracovníků

$
0
0
Katedra andragogiky a personálního řízení | Jazykové centrum | Ústav románských studií | sekretář/sekretářka

Výsledky Soutěže vysoce kvalitních monografií na UK vyhlášeny. Opět uspěli autoři z FF UK

$
0
0

Mezi oceněnými publikacemi je devatenáct děl z Filozofické fakulty UK, pět se jich umístilo mezi patnácti nejlepšími. O 6. až 10. místo se dělí Jiří Kuthan, Jan Royt, Tomáš Hlobil a Lenka Bobková, o 11. až 12. místo Ondřej Beránek s Pavlem Ťupkem, o 13. a 14. pak Dana Kratochvílová.

Dvojice autorů prof. Jiří Kuthan a prof. Jan Royt z Ústavu pro dějiny umění získali ocenění za publikaci „Charles IV. Emperor and King of Bohemia – Visionary and Founder“. Na stejné pozici se umístil také prof. Tomáš Hlobil z Katedry estetiky s knihou „Geschmacksbildung im Nationalinteresse II. Der Abschluss der frühen Prager Universitätsästhetik im mitteleuropäischen Kulturraum 1805–1848“ a prof. Lenka Bobková z Ústavu českých dějin s dílem „Jan Lucemburský, otec slavného syna“.

Dr. Ondřej Beránek a dr. Pavel Ťupek z Katedry Blízkého východu uspěli s publikací „The Temptation of Graves in Salafi Islam: Iconoclasm, Destruction and Idolatry“. Dr. Dana Kratochvílová z Ústavu románských studií byla oceněna za dílo „Modality in Spanish and Combinations of Modal Meanings“.

V soutěži také uspěli prof. Anna Housková, dr. Jakub Jinek, kolektiv autorek dr. Monika Brenišínová, prof. Markéta Křížová a dr. Kateřina Březinová, dále pak dr. Helena Březinová, prof. Miroslav Petříček či dr. Tereza Matějčková.

Cílem soutěže je podpořit autory nejvýznamnějších monografií Univerzity Karlovy, jejich mateřské fakulty a další univerzitní součásti. Monografie hodnotí dvě odborné komise jmenované Vědeckou radou UK – komise pro lékařské a přírodní vědy a komise pro humanitní a společenské vědy.

Kompletní přehled výsledků soutěže je k dispozici na webu Univerzity Karlovy.

 

 

 

 

Zkušební přístup k e-zdroji Encyclopedia of Slavic Languages and Linguistics Online

$
0
0

Členové Univerzity Karlovy mají nově zkušební přístup k referenčnímu zdroji Encyclopedia of Slavic Languages and Linguistics Online z produkce mezinárodního vydavatele Brill. Encyklopedie poskytuje autoritativní zpracování všech důležitých aspektů slovanské jazykové rodiny od jejího indoevropského původu až po současnost, s přihlédnutím k interakci slovanštiny s jinými jazyky a je vhodným zdrojem informací zejména pro lingvisty zaměřené na slovanské jazyky.

Zkušební přístup do encyklopedie je k dispozici do 30. 6. 2020 na Portálu e-zdrojů UK a zdroj je přístupný přímým přístupem (z počítačů v rámci UK) i vzdáleným přístupem (po přihlášení univerzitním účtem z domova, kolejí…) 

 

Další informace & odkazy

  • Základní informace, časté dotazy a návody k elektronickým informačním zdrojům na webu Knihovny FF UK. Přejít.
  • Přehled všech dostupných zkušebních přístupů k elektronickým zdrojům najdete na Portálu e-zdrojů. Přejít.

Zahájení provozu bufetu v hlavní budově FF UK

$
0
0

 

Od pondělí 8. června opětovně zahájí provoz Bistro mezi řádky v hlavní budově FF UK. Otevřeno bude od 8:00 do 15:00 hodin.

[Aktualizováno] Omezení provozu knihoven FF UK v souvislosti s preventivním opatřením proti šíření koronavirové infekce

$
0
0

[POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9. 6. 2020]

Vážené čtenářky, vážení čtenáři:

  • [Nové] Od 1. 7. budou knihovny FF UK fungovat v obvyklém provozu v letních otevíracích dobách. Letní otevírací doby knihoven se připravují.
  • Od 8. 6. 2020 bude možné studium prezenčních dokumentů v oborových knihovnách za dodržení hygienických pravidel (roušky, rozestupy, dezinfekce rukou). Přístup k prezenční literatuře je možný na základě předchozí e-mailové domluvy (knihovna@ff.cuni.cz).
  • Od 2. 6. 2020 dochází k uvolnění některých opatření v Knihovně Jana Palacha (hlavní budova FF UK). Více informací.
  • Od 20. 4. 2020 je v omezeném režimu obnoveno půjčování knih. Více informací o aktuálním režimu výpůjček a vracení knih.
  • Od 11. 3. 2020 do odvolání 1. 7. 2020 jsou služby všech knihoven FF UK omezeny z důvodu preventivního opatření v souvislosti se šířením koronavirové infekce.

Pro veškeré dotazy související s provozem knihoven se můžete obrátit na e-mail knihovna@ff.cuni.cz.

Univerzita Karlova ocenila nejlepší studenty a absolventy

$
0
0
V Karolinu převzali 8. června ocenění také dva absolventi Filozofické fakulty UK. Cenu prof. JUDr. Karla Engliše pro nejlepší absolventy společenskovědních oborů obdržela Bc. Hana Hledíková, Bolzanovu cenu za mimořádné vědecké úspěchy pak získal Mgr. Petr Prášek, Ph.D., z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK.

Básně nestudujeme proto, abychom věděli, o čem jsou, ale proč se nám líbí

$
0
0

S komparatistou Josefem Hrdličkou a anglistkou a hispanistkou Marianou Machovou o významech slova „kritik“, ostychu z četby poezie a knize Teorie lyriky literárního vědce Jonathana Cullera.

Neboj se a vejdi. Literaturu sice je možné interpretovat stále komplexnějším i vynalézavějším způsobem, ale ptát se po zdroji potěšení, které nám čtení způsobuje, je legitimní i „vědecké“. V takto vstřícném duchu se nese kniha známého amerického literárního vědce a kritika Jonathana Cullera, jehož poslední práce se k českému čtenáři dostala péčí zakladatelů nové edice Studia Poetica (nakl. Karolinum), komparatisty Josefa Hrdličky a anglistky a hispanistky Mariany Machové, kteří také působí v redakci časopisu Svět literatury. Jonathan Culler, stejně jako oba čeští vědci, nabízí alternativní odpověď na otázku „co tím chtěl básník říci?“, jež odedávna znervózňuje generace studentů; při troše nadsázky by se dala shrnout slovy „možná to není až tak podstatné“.

Studiu i výuce poezie se věnujete dlouho, stává se vám ještě, že vás nějaká báseň zasáhne tak bezprostředně, že zážitek z ní je pro vás skoro překvapivý?

MM: Kupodivu se mi to stává, byť si o sobě člověk občas myslí, že už je trochu okoralý. Naposledy se mi to přihodilo s českou poezií, k níž mám celoživotně poněkud komplikovaný vztah. Pořídila jsem si poslední sbírku básníka a překladatele Štěpána Noska s názvem Penumbra, která vyšla vloni na podzim v nakladatelství Argo.  Autora znám osobně a spíš jsem se zpočátku obávala, co budu dělat, když se mi líbit nebude. Ale byl to pro mě překvapivě silný zážitek a měla jsem z ní obrovskou radost přesto, že by se dalo předpokládat, že na ni „ve svém věku“ – a s přihlédnutím k tomu, co všechno jsem už četla –, skoro nebudu mít nárok.

JH: Bez osobního zaujetí by to nešlo. Já se dokonce snažím takové básně vyhledávat. Naposledy jsem se poezií potěšil na dvojí způsob: koupil jsem si sbírku kolegy Lukáše Zádrapy, ta mi přišla moc pěkná. Zúčastnil jsem se také diskuze o bukovinské poezii, k níž existuje antologie, již překládal kolega Radek Malý. Debata se točila kolem Paula Celana, Ilany Shmueli a dalších židovských básníků z tohoto regionu. Četba antologie mě pohltila na několik dní.

Daří se vám při četbě tlumit vnitřního kritika? I běžný čtenář, který už ví, co se mu líbí, může mít potíže přistupovat k novému textu bez předsudků.

JH: Rád bych zdůraznil, že nejsem kritik. Studium poezie, jak mu rozumím já, je rozvíjením schopnosti poezii vnímat spíše než ji posuzovat a rozhodovat se, je-li dobrá nebo špatná. I když to mi občas ani nejde. Jonathan Culler, literární vědec a autor Teorie lyriky, říká, že sám chce zkoumat to, jak jsou básně udělané a vystavěné, a nikoliv to, co znamenají. Vzdělání by nám mělo pomáhat básně lépe číst, abychom z nich měli hlubší, strukturovanější zážitek. Nemělo by v nás budovat bariéru, kdy si člověk myslí, že už všechno zná, všemu rozumí, a tudíž ho to nezajímá.

Slovo „kritik“ je asi trochu zavádějící, u Cullera jsem ho našla například v souvislosti se způsobem, jakým dělí čtenáře literatury: do první skupiny podle něj spadají „kritici“ coby poučení čtenáři, kteří dokáží obsah vnímat do hloubky a něco z něj vyvodit. Druhou skupinu tvoří širší veřejnost, která může na výkladu „kritiků“ a jejich postřezích k dílu stavět…

JH: K podobným nedorozuměním přispívá, že slovo „kritik“ v češtině a angličtině znamená něco trochu jiného.

MM: Já ho docela ráda používám i v češtině. V anglickém kontextu slovo „critic“ nesouvisí s hodnocením, ale spíš s podrobným zkoumáním problému. V češtině obvykle vnímáme jako první vrstvu významu právě ono hodnocení, kritiku, u níž navíc můžeme předpokládat, že bude negativní. Smyslem zkoumání poezie však není rozcupovat ji na prvočinitele – jeho cílem je proniknout do toho, proč se nám báseň líbí a čím to je, že nám něco říká. Většina lidí, která se tématu věnuje, se navíc zabývá poezií, z níž má potěšení. Pokud by výsledkem našeho zkoumání mělo být, že se její kouzlo vytratí, je někde chyba. Jde koneckonců o umění, nikoliv o objekty v laboratoři.

JH: Dochází tu samozřejmě k jistému střetu zájmů: když se poezie učí, tak se zkouší. Mluvit se studenty o jejich prožitku, a zároveň je u toho testovat, je obtížné. Ale to je nejspíš rozpor mezi uměním a školním provozem.

Je vstřícný tón Teorie lyriky důvodem, proč kniha vyšla v nové edici Studia poetica jako první, anebo je to spíš proto, že Culler je v akademickém prostředí nepominutelný autor?

JH: Úvod do teorie lyriky učím mnoho let. Nejde o elementární předmět, je určený magisterským studentům a předpokládá poučenější čtenáře. V češtině však základní text tohoto typu dosud chyběl. A kdybychom použili úvod do tohoto tématu z jiného jazyka, například z němčiny, zjistíme, že ten už tak vstřícný a zábavný nebude… Jonathan Culler navíc napsal knihu, která mezi odborníky vyvolala diskuze a je svým způsobem také objevná.

Jak zkušení bývají studenti při práci s poezií, když nastoupí do některého z kurzů, které učíte?

MM: Studenti jsou samozřejmě různí. Někteří z nich čtou poezii celý život a později se rozhodnou, že ji budou studovat. Ti jsou ovšem ve výrazné menšině. Jinou zkušenost z výuky budou mít učitelé povinných bakalářských kurzů dějin literatury, jinou z volitelných seminářů o poezii v magisterských programech. Učila jsem dříve i na pražské Literární akademii, kde se občas vyskytovali i skutečně talentovaní básníci, které byla radost učit. Opakovaně se ale setkávám s tím, že když chceme u přijímacích zkoušek seznam četby, poezie se mezi uvedenými tituly skoro nevyskytuje. Když svým studentům na bakalářském stupni předložím prozaický text, byť obtížný, vidím, že jsou ochotní se jím zabývat, přestože to neznamená, že by si s ním poradili kdovíjak skvěle. U poezie se opravdu často dostavuje reakce: „Ježkovy oči, básnička!“ Lidé se textu bojí, cítí se vůči němu bezmocní.

JH: Já to příliš zobecnit nedokážu, ale je poznat, že střední školy se poezií příliš nezabývají.

Co podle vás ostych lidí vůči poezii způsobuje? Učíme se ji špatně, neučíme se ji vůbec…?

JH: Při hledání odpovědi se nejspíš budeme pohybovat v kruzích. Učí se poezie špatně, a proto se čte málo, anebo se málo čte, a proto se špatně nebo spíš obtížně učí? Z historie známe období, kdy se poezie četla hodně. To ovšem platí pro různé druhy umění, nemusíme se omezovat jen na literaturu. Jednu chvíli byl na výsluní román, jindy zase divadlo nebo film – s tím se nedá mnoho dělat. Poezie se také hodně vnitřně diferencovala, dřív se do ní zahrnovaly i písně, říkadla a podobně. Dnes se ve školách učí jakási výseč básní, které se považují za „vážné“, a ty bývají obtížnější, studenti jsou vůči nim odtažití. Básně, s nimiž se pracuje dobře, a děti ji mají rády, však samozřejmě existují.

Čím to, že se k dětem a mladým lidem zajímavý materiál nedostane? Může nám třeba chybět generace autorů dětské poezie?

MM: Myslím, že je po čem sáhnout, ale spíš mě zaráží, s čím se setkávám, když čas od času otevřu nějakou školní učebnici. Mám děti ve druhé a ve čtvrté třídě základní školy. Básniček mají v knížkách hodně, ale z velké části jsou literárně dost bezmocné, některé vypadají, jako kdyby si je autoři učebnic psali sami. Zástupy skvělých dětských autorů sice nemáme, ale rozhodně i v tomto žánru se najde spousta vynikající poezie – namátkou lze vzít třeba Emanuela Fryntu nebo Pavla Šruta. Magor Jirous má pro děti sice jen pár věcí, ale ty jsou skvělé. Výborná je také Daniela Fischerová, jejích Milion melounů je určitě základní kniha pro děti. Teď mě nadchla sbírka Petra Borkovce Každá věc má něco společného se štěstím – jsou to skutečné lyrické básně, žádné říkanky, ale u dětí fungují. Letos jsem svému druhákovi dala ke čtení Morgensterna a byl nadšený – chodil po škole a recitoval „koleno samo světem jde“… Děti Koleno komentovaly a skvěle básničku vnímaly, dokázaly toho o ní říct možná víc než mnohý vysokoškolský student… Ale učitelé prvního stupně se asi dětem takhle „kontroverzní“ texty většinou neodváží nabídnout.

JH: Na to, aby byla básnička úspěšná, zvlášť u dětí, je navíc potřeba, aby byla ozkoušená, lidé si ji mezi sebou říkali. Když budete špičková básnířka, napíšete sbírku pro děti, ale nikdo se o ní nedozví, máte smůlu. Orální vrstva je důležitá – lidé s poezií komunikují. A pro malé děti je naprosto nezbytná, protože se díky básničkám a říkadlům učí mluvit. Od určité chvíle však potřeba přestává být tak silná. Do tohoto okamžiku by mohla vstoupit škola a poradit dětem, aby vzaly do ruky třeba Ivana Wernische, což je autor, který by u nich mohl zafungovat. Jedna z mých doktorandek, která zároveň učí na gymnáziu, má práci na toto téma: zaznamenala, že pro první stupeň základní školy je výuka připravená adekvátně, na tom druhém jako by se nevědělo, co se má učit. Myslím, že by se dětem měly dávat vtipné, překvapivé věci, klidně tak trochu sprosťárny nebo provokace a drzosti.

MM: Třeba Krchovský!

JH: Nebo zmíněný Morgenstern. Místo nich ale děti dostanou moralizující látku, která je otráví.

MM: Součástí poezie jsou i žánry, které jsou vnímané jako pokleslé či okrajové. Jenže i na nich se dá ukázat, jak poezie funguje. Jeden kolega vedl kurz na písňové texty – studenti se jich tolik nebáli, přesto se na nich daly vysvětlit principy obraznosti, formy, čili ty „nudné“ věci. Představa, že existuje vysoká poezie, kam patří 19. století a Wolker, a vedle toho ta nízká, je na škodu. Nic proti Wolkerovi…

Jaké další plány máte s edicí, již Teorie lyriky otevřela? 

JH: Máme vytipovaných pár překladových titulů z francouzštiny, němčiny a španělštiny. Žádný z nich nebude tak rámcový, ale rádi bychom pokryli některé tendence – třeba jak se poezie v dnešní době čte. Zároveň máme v plánu uvést některé starší, ale důležité knihy.

MM: Budeme rádi, když vyjdou dva svazky ročně. V ideálním případě vznikne obraz toho, jak se o poezii v současnosti píše. Zdá se mi, že je o téma větší zájem než v minulosti.

JH: Rádi bychom také, aby knihy, které vyjdou, nezůstaly uzavřené v rámci národní poezie. Chceme, aby s nimi mohli pracovat i bohemisté, ale nezůstali jen u české poezie.

MM: Tenhle moment se mi zdá podstatný: zvolna se opouští hluboce zakořeněná koncepce národních literatur. Tato kategorie byla donedávna málo zpochybňovaná, přestože jde z hlediska dějin o moderní vynález, který není ani dvě stě let starý. Samozřejmě, že jazykové kritérium je nezpochybnitelné – něco je česky, něco anglicky –, ale když poezii čtete, začnete si všímat, že někteří autoři jsou si bližší napříč jazyky a kontinenty než v rámci jednoho místa a jedné epochy.

JH: V některých ohledech je to úplně evidentní. Když se podíváte do Cullera, najdete tam kapitolu věnovanou dějinám žánru. Vezměme si banální příklad: sonet jako forma vznikl v italské poezii, ale rozšířil se všude možně. Bez znalosti formy nemůžete sonety číst úplně do hloubky, ale je zřejmé, že nejde o národní formu, ačkoliv samozřejmě může mít lokální varianty.

MM: Ve své práci se zabývám rolí překladu. Když studujete národní poezii, myslí se tím skutečně původní národní tvorba – Baudelaire v češtině není česká národní poezie. V jistém smyslu ji však ovlivnil mnohem víc než jiní čeští básníci. Jiný příklad: latinskoamerická moderní poezie začíná severoamerickým básníkem Waltem Whitmanem. Edgar Allan Poe není v americkém kontextu vnímán jako přední básník, ale ve Francii je to významný autor, překládal ho právě Baudelaire. Role básníků mimo jejich národní literatury se sice zkoumala vždycky, ale nejde jen o takzvanou recepci, čili poznatky typu „co si o něm kdo myslel a co o něm napsal“. Život poezie je pozoruhodný mimo hranice žánrů, forem a témat. Hledat takové spojitosti je přinejmenším osvěžující a je to užitečné pro spoustu věcí – nejen pro zkoumání literatury.

Zuzana Válková


Vítězkou překladatelské soutěže Cena Susanny Roth 2020 se stala Minami Toyoshima

$
0
0
V soutěži určená začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka do 40 let zvítězila Minami Toyoshima, studentka stážistického programu Ústavu bohemistických studií FF UK, která od září 2020 nastoupí jako studentka NMgr. programu Bohemistika pro cizince.

Byly zveřejněny letní otevírací doby knihoven FF UK

$
0
0
Od 1. 7. 2020 budou obnoveny běžné služby knihoven FF UK v letních otevíracích dobách.

Informace k organizaci studia po dobu mimořádných opatření

$
0
0

In English: Information for students of BA, MA, and PhD programmes

Informace pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních oborů/programů

Informace pro vedoucí základních součástí

Informace pro vyučující


Informace pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních oborů/programů

18. 6. 2020

S ohledem na množící se dotazy upozorňujeme, že nadále platí omezení plynoucí z mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, podle kterých smí být ve skupině stále jen maximálně 15 studentů a je třeba stále podepisovat bezinfekčnosti. Rovněž připomínáme povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách.

22. 5. 2020

Informace k organizaci v průběhu zkouškového období od 25. 5. 2020; překlad do ČZJ

  • Od pondělí 25. 5. přestanou být zamykány vstupy do budov FF UK. I nadále však trvá vládou stanovená povinnost podepsání prohlášení o bezinfekčnosti ze strany studentů, když se pohybují v prostorách univerzity. Bezinfekčnost vyplní studenti s vyučujícím před začátkem výuky, zkoušky či konzultace. S ohledem na GDPR budou dokumenty bezpečně uchovány na příslušném pracovišti a následně předány podatelně FF UK k archivaci.
  • V kontextu současné situace preferuje vedení fakulty využívání distančních forem atestací. Nicméně konání prezenčních atestací je možné za obecně platných hygienických podmínek (rozestupy apod.).
  • Atestace proběhnou způsobem určeným vyučujícím předmětu, který byl studentům oznámen nejpozději 15. 5. (viz Opatření děkana č. 5/2020).
  • V návaznosti na vývoj epidemiologické situace a v souladu s platnými pravidly je možné pro různé zkouškové termíny stanovit různé formy atestace. Např. červnové termíny realizovat distančně a zářijové prezenčně. Počet a kapacita vypisování termínů zůstávají stejné jako obvykle (viz Pravidla pro organizaci studia na FF UK). Při kombinaci různých forem musí být zachována stejná náročnost atestace. Všechny formy atestace se započítávají do celkového počtu zkouškových termínů.

Zrušené předměty; překlad do ČZJ

Přestože se podařilo zajistit pokračování výuky naprosté většiny předmětů vypsaných pro LS distanční formou, malá část musela být z objektivních důvodů zrušena (např. exkurze apod.). Vzhledem k mimořádnosti situace bude výjimečně provedeno hromadné zrušení zápisů u těchto předmětů. Studentům nebudou tyto předměty zůstávat v SIS jako nesplněné a v případě zájmu o jejich absolvování v příštím roce nebudou muset žádat o opakovaný zápis.

14. 5. 2020; překlad do ČZJ

K aktualitě ze dne 12. 5. uvádíme následující shrnutí aktuálního opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které se dotkne provozu fakulty, na základě usnesení vlády ze dne 11. 5. 2020 č. 537:

  • od 12. 5. 2020 mají výjimku z povinnosti nosit zakrytá ústa a nos: studenti, účastníci přijímacího řízení, akademičtí pracovníci, členové zkušebních komisí pro státní zkoušky a přijímací zkoušky, pokud je zachován rozestup nejméně 1,5 m a pokud je v místnosti maximálně 15 osob, tuto výjimku lze přiměřeně aplikovat i na ostatní atestace,
  • do 25. 5. 2020 nadále platí, že osobní přítomnost studentů při studiu na vysoké škole je umožněna pouze za splnění podmínky přítomnosti nejvýše 15 studentů ve skupině; toto omezení se netýká klinické a praktické výuky a praxe,
  • od 18. 5. do 25. 5. 2020 musejí i účastníci přijímacího řízení podepsat čestné prohlášení o bezinfekčnosti,
  • od 18. 5. do 25. 5. 2020 se na možnost konání přijímacích zkoušek vztahuje omezení konání hromadných akcí ve venkovních i vnitřních prostorách na akce s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob za dodržení odstupu mezi osobami nejméně 2 m (s výjimkou členů domácnosti), na místě musí být k dispozici nádoba s dezinfekčním prostředkem na ruce; obdobně lze toto ustanovení vztáhnout i na realizaci kurzů celoživotního vzdělávání na vysokých školách.

Vedení fakulty doporučuje  i přes výjimku nadále pokračovat v zakrývání úst a nosu.

Bezinfekčnost bude prozatím vyžadována od všech osob vstupujících do budov, které zde nepracují či nevykonávají práci pro třetí osobu.

Ke vchodům do budov a ke vstupům do místností, kde se konají státní zkoušky a přijímací zkoušky, budou umístěny dezinfekce v nádobách s dávkovači.

12. 5. 2020; překlad do ČZJ

Pravidla nošení roušek na vysokých školách od 12. května do 25. května 2020 podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví

Za předpokladu, že bude v místnosti maximálně 15 osob a budou zachovány rozestupy alespoň 1,5 metru, nemusí studenti, uchazeči, akademici a členové zkušebních komisí pro státní a přijímací zkoušky od 12. května 2020 nosit roušky.

 

Informace k distančnímu průběhu státní závěrečné zkoušky

V návaznosti na metodiku UK vznikla Základní metodika pro distanční průběh státní závěrečné zkoušky na FF UK, kterou naleznete zde, v anglické verzi pak zde. Současně připomínáme, že podle opatření děkana č. 5/2020 je možné státní doktorské zkoušky a obhajoby disertačních prací v době, kdy je osobní přítomnost studentů a pedagogů na vysoké škole omezena, konat distanční formou. Seznam doktorských studijních oborů/programů, které umožňují konání distančních státních zkoušek, je k dispozici zde. Státní zkoušky v rámci bakalářských a magisterských studijních oborů/programů je možné konat distanční formou pouze na základě výjimky schválené děkanem.

7. 5. 2020; překlad do ČZJ

Možnosti prezenčního zkoušení po 11. 5. 2020

Aktuální rozsah vládou stanovených opatření umožňuje od 11. 5. 2020 realizaci prezenčního zkoušení. I nadále je v tomto semestru možné využívat formy distančního zkoušení. Připomínáme, že o konkrétní podobě atestace musí být rozhodnuto do 10. 5. 2020 a studenti musí být následně informováni nejpozději 15. 5. 2020 (viz opatření děkana zde).

Pro všechny atestace konané prezenční formou stále platí opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, která umožňují účast na zkoušce za těchto podmínek:

Zdravotní stav:

  • bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virové infekci (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.),
  • u vstupu do zkušební místnosti proběhne povinná dezinfekce rukou – každá základní součást obdrží dezinfekci, kterou si budou moci jednotliví vyučující půjčovat na své zkouškové termíny, je zodpovědností vyučujícího dohlédnout na dezinfekci rukou při vstupu do učebny,
  • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (studenti i akademici),
  • osoby nesmí podléhat karanténě,
  • studenti podepíší u vstupu do budovy prohlášení o bezinfekčnosti.

4. 5. 2020

překlad do ČZJ

Možnost prezenční výuky do konce semestru

Opatření děkana č. 5/2020 stanovilo, že výuka bude do konce semestru probíhat distančně. Výjimky může děkan v odůvodněných případech povolit na základě žádosti, pokud jsou v souladu s usnesením vlády ČR č. 491 o přijetí krizového opatření a s dalšími pravidly.

Vyučující předmětů, u kterých bude na základě žádosti obnovena prezenční výuka, o tom informují studenty.

Vzhledem k mimořádným okolnostem nelze účast na výuce realizované v rámci udělené výjimky vyžadovat jako povinnou a stanovit ji jako podmínku udělení atestace.

překlad do ČZJ

Pro realizaci prezenční výuky musí být dodrženy následující podmínky:

Zdravotní stav studentů i vyučujících:

  • bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virové infekci (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.),
  • u vstupu do učebny proběhne povinná dezinfekce rukou,
  • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (studenti i akademici),
  • osoby nesmí podléhat karanténě, což potvrdí v prohlášení o bezinfekčnosti, které podepíší u vstupu do budovy.

Organizační opatření:

  • na výuku se studenti dostaví ve stanovený čas, aby se minimalizovalo riziko šíření případné infekce, studenti budou přítomni výuce ve skupinách po max. 15 osobách,
  • učebna bude připravena tak, aby byly zajištěny dostatečné prostorové rozestupy jak mezi studenty, tak akademiky (minimálně 2 metry), rozestupy je nutné dodržovat i ve společných prostorách.

30. 4. 2020; překlad do ČZJ

Nové opatření děkana o podrobnostech k realizaci studia v akademickém roce 2019/2020 najdete zde. Věnujte mu prosím pozornost!

Opatření upravuje zejména následující:

  • Výuka na FF UK bude do konce semestru probíhat distančními formami.
  • Formy kontroly studia (atestace) je za určitých podmínek možné změnit. Nelze měnit náročnost atestace!
  • Státní závěrečné zkoušky v rámci bakalářských a magisterských studijních programů není možné až na výjimky konat distanční formou.
  • V případě obhajoby závěrečné práce student neodevzdává žádné tištěné kopie.
  • Státní doktorské zkoušky a obhajoby disertačních prací je možné konat distanční formou.

V dalších dnech budou průběžně na web doplňovány organizační a další informace k rozhodnutím obsaženým v opatření děkana.

27. 4. 2020; Přehled aktuálních předpisů týkajících se studia na VŠ (24. 4. 2020) s odkazy na překlady do ČZJ

V účinnost vstoupil zákon č. 188/2020 Sb., o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020 a o posuzování doby studia pro účely dalších zákonů a na něj navazující Zvláštní pravidla studia na Univerzitě Karlově. Rovněž bylo uveřejněno unesení vlády č. 455 ze dne 23. 4. 2020, které bylo publikováno pod č. 197/2020 Sb., a také má vliv na organizaci studia v nejbližším období. Nejdůležitější informace z uvedených předpisů naleznete shrnuté zde. Věnujte jim prosím pozornost. V následujících dnech rozhodne v intenci uvedených předpisů pan děkan o realizaci některých opatření a budeme postupně zpřesňovat podmínky pro jejich realizaci na FF UK.

24. 4. 2020; překlad do ČZJ

Vzhledem k včerejšímu zasedání vlády a vydání nově koncipovaných usnesení vlády ČR o přijetí krizového opatření ve školství upřesňujeme, že s účinností od 27. 4. 2020 je povolena osobní přítomnost studentů na konzultacích a zkoušení do počtu maximálně 5 osob, a to nově bez omezení jen na studenty posledního ročníku. Kromě konzultací a zkoušení je rovněž možné realizovat praxe.

Během příštího týdne budou v návaznosti na metodické pokyny RUK upřesněny další informace k organizaci studia do konce semestru.

22. 4. 2020; překlad do ČZJ

Zkoušení studentů závěrečných ročníků

Podle aktualizovaného harmonogramu akademického roku, který byl zveřejněn včera, začíná zkouškové období 25. 5. 2020. Termín kontroly plnění studijních povinností pro studenty, kteří se chystají k závěrečným zkouškám v červnovém termínu (8. 6.– 19. 6. 2020), je stanoven na 27. 5. 2020. Vzniká tak jen velmi malý prostor pro splnění studijních povinností u těchto studentů v rámci stanoveného zkouškového období. Situace vznikla souběhem změny univerzitního harmonogramu, který posunul začátek zkouškového období o týden a naší snahy zachovat červnové termíny se všemi navazujícími náležitostmi, tak jak byly dlouhodobě plánovány. Z těchto důvodů žádá vedení fakulty základní součásti, aby studentům závěrečných ročníků vyšly v rámci možností maximálně vstříc a umožnily jim konání atestací v předtermínech, např. již v původně plánovaném týdnu zkouškového období od 18. 5. 2020, příp. dle uvážení vyučujících. Smyslem tohoto kroku je umožnit studentům posledních ročníků řádné absolvování studia i v této komplikované situaci.

Pro úplnost připomínáme, že studenty závěrečných ročníků je možné za zvláštních podmínek zkoušet prezenčně ve skupinách max. 5 osob. Více viz aktualita ze dne 16. 4. 2020. Veškeré distanční formy je samozřejmě rovněž možné využít.

21. 4. 2020; překlad do ČZJ

Aktualizovaný harmonogram stávajícího akademického roku naleznete zde.

Hlavní změny oproti původnímu harmonogramu jsou následující:

  • Výuka v LS je prodloužena o jeden týden do 22. 5. 2020.
  • Pro konání SZZK bylo přidáno období 29. 6. – 10. 7. 2020
  • Zkouškové období je posunuto a prodlouženo do termínu 25. 5. – 31. 7. 2020.
  • Zkouškové období v září je prodlouženo do 18. 9. 2020.

17. 4. 2020; překlad do ČZJ

Upravený harmonogram akademického roku je připravený k vydání a v současné chvíli čekáme již pouze na souhlas pana rektora, který se k němu vyjádří v nejbližším možném termínu. V souladu s ustanovením čl. 3 odst. 3 Studijního a zkušebního řádu UK je souhlas rektora nezbytný.

16. 4. 2020; překlad do ČZJ

V návaznosti na rozhodnutí vlády o postupném uvolňování mimořádných opatření upřesňujeme podmínky jejich realizace na FF UK. Od 20. 4. 2020 je možné realizovat přímý kontakt se studenty ve skupině max. 5 osob. Tato možnost se týká pouze studentů závěrečných ročníků a nejedná se o obnovení pravidelné prezenční výuky! Doporučujeme využít tuto formu pro osobní konzultace závěrečných prací, příp. jiné konzultace vedoucí k úspěšnému ukončení studia.

Rozhodnutí vlády nám také umožní za určitých organizačních a hygienických opatření zrealizovat závěrečné zkoušky obvyklou prezenční formou, což vítáme.

15. 4. 2020; překlad do ČZJ

Informace ke změnám v atestacích pro tento semestr

Návrh zákona, který v tomto týdnu projedná Senát Parlamentu ČR a návazná Zvláštní pravidla studia na UK počítají v souvislosti s aktuální situací s možností úprav a změn v atestacích jednotlivých předmětů v tomto semestru. Protože bohužel zatím zákon nevstoupil v platnost, nemůžeme návrh považovat za definitivní, a proto ani fakulta nemůže vydat závazné informace ke konání atestací.

Nicméně pokud nedojde k zásadní změně, doporučujeme vyučujícím i studentům připravit se na následující úpravy:

překlad do ČZJ

  • Děkan rozhodne o možnosti konat atestace z jednotlivých předmětů v tomto semestru distanční formou.
  • Garant předmětu může rozhodnout o změně formy atestace, např. z ústního zkoušení na písemnou práci. O této změně by měli být studenti informováni, jakmile budou předpisy schváleny. Obtížnost atestace by měla zůstat stejná a odpovídat počtu kreditů.
  • Distanční i prezenční termíny by měly být vypsány podle stávajících pravidel. Tzn. nejméně tři termíny v průběhu zkouškového období. Nejméně jeden v zářijové části zkouškového období. (Více viz Pravidla pro organizaci studia na FF UK.)
  • Distanční i prezenční formy je pro různé termíny možné kombinovat (např. dva distanční v červnu a červenci + jeden prezenční v září).
  • Neúspěšné pokusy v obou formách se počítají a platí pro prezenční i distanční formy dohromady.

Vedení fakulty prozatím nepočítá s distančním konáním bakalářských a státních závěrečných zkoušek, jestliže nedojde k zásadnímu prodloužení nouzového stavu a s ním spojených omezení.

Výše uvedené informace mohou být upraveny na základě schválení vyšších předpisů. Závazná pravidla budou uveřejněna, jakmile dojde k jejich schválení.

7. 4. 2020; překlad do ČZJ

Jakým způsobem lze nyní podat odvolání proti rozhodnutí o právech a povinnostech studentů podle § 68 odst. 1 zákona o vysokých školách (např. proti rozhodnutí o vyměření poplatku, rozhodnutí o ukončení studia)?

  • Ani v této mimořádné situaci nelze podat odvolání prostým e-mailem.
  • V úvahu přicházejí následující možnosti podání odvolání:
    • na podatelnu fakulty (úřední hodiny podatelny naleznete na webu své fakulty)
    • na podatelnu rektorátu (pouze odvolání proti rozhodnutí o vyměření poplatku)
    • e-mailem s elektronickým podpisem
    • datovou schránkou
    • poštou.
  • Pokud vzhledem k vydaným mimořádným opatřením spočívajícím v omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti nemůžete podat odvolání některým z uvedených způsobů, můžete podat odvolání do 15 dnů poté, co odpadne překážka spočívající v omezení volného pohybu osob. Jestliže již tou dobou uplyne Vaše lhůta pro podání odvolání (odvolací lhůtu naleznete v poučení rozhodnutí, které Vám bylo vydáno), spojte svoje odvolání s žádostí o prominutí zmeškání úkonu ve smyslu § 41 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu. Vzor takové žádosti naleznete zde.
  • Obdobně se zmeškání lhůty použije i na žádosti o právech a povinnostech studentů podle § 68 odst. 1 zákona o vysokých školách. Netýká se následujícího typu žádostí, které lze podat elektronicky: žádost o ubytovací stipendium, žádost o sociální stipendium, žádost o evidenci uznané doby rodičovství, žádost o změnu tématu závěrečné práce, a dalších podání podle čl. 17 SZŘ UK.

2. 4. 2020; překlad do ČZJ

Možnost zápisu volitelných a povinně-volitelných předmětů do 15. 4. 2020

  • V mimořádných případech bude vzhledem k okolnostem otevřena možnost dodatečného zápisu do předmětů do 15. 4. 2020. Možnost platí pouze pro studenty splňující následující podmínky:
    • Student chce ukončit studium v červnovém nebo zářijovém termínu závěrečných zkoušek.
    • Studentovi byl z důvodu mimořádných okolností zrušen volitelný nebo povinně-volitelný předmět.
    • Bez zrušeného předmětu student nezíská minimální počet kreditů k uzavření studia.
  • Postup pro dodatečný zápis je následující:
    • Student splňující výše uvedené podmínky si vybere jiný předmět.
    • E-mailem požádá vyučujícího o souhlas se zápisem. Tento mimořádný zápis do předmětu je možný pouze se souhlasem vyučujícího, který posoudí, jestli je pro studenta reálné zvládnout požadavky předmětu ve zkráceném čase, případně nebrání-li tomu jiné okolnosti.
    • Pokud vyučující udělí e-mailem souhlas, student pošle žádost o zápis do předmětu i se souhlasem vyučujícího e-mailem svojí studijní referentce, která zajistí provedení zápisu. Není třeba písemné podání žádosti, jako je tomu za běžné situace.
  • Toto opatření má umožnit studentům těsně před koncem studia jeho dokončení i za těchto mimořádných okolností. Ostatní studenti budou mít možnost zápisu předmětů opět v příštím semestru.

překlad do ČZJ

Státní zkoušky z předmětu „Pedagogika a psychologie pro učitele“ (původně plánované na 6. a 7. května) se vzhledem k aktuální situaci budou konat v pozdějším termínu, pravděpodobně v červnu nebo červenci. Definitivní datum stanoví aktualizovaný harmonogram akademického roku, který bude vydán v týdnu po Velikonocích. Platí, že termíny přihlašování i kontroly splnění studijních povinností k „ped-psych“ státnici se budou posouvat adekvátně k posunu termínu konání zkoušky.

30. 3. 2020; překlad do ČZJ

V minulých dnech proběhla z iniciativy studentů anketa k navrhovaným opatřením v souvislosti se současnou mimořádnou situací. Její výsledky můžete najít zde. Vedení fakulty tuto aktivitu velmi vítá a k výsledkům ankety připravilo komentář, který naleznete zde.

27. 3. 2020; překlad do ČZJ

  • Byly zveřejněny informace pro uchazeče o studium na Filozofické fakultě UK. U programů a oborů, u kterých byla lhůta pro podávání přihlášek stanovena na 31. 3. 2020, se tato lhůta v souladu s pokynem vedení Univerzity Karlovy posouvá na 15. 4. 2020. Jinak se prozatím nic nemění.
  • Včera bylo zveřejněno Opatření rektora č. 11/2020 upravující harmonogram tohoto akademického roku v souvislosti se současnou mimořádnou situací. V návaznosti na něj připravujeme úpravu harmonogramu FF UK. Opatření děkana k harmonogramu bude podle dalšího vývoje situace vydáno nejpozději po Velikonocích.

25. 3. 2020; překlad do ČZJ

V návaznosti na opatření přijatá RKR UK sděluje vedení FF UK následující:

  • Vítáme koordinaci postupu na úrovni UK, jsme v souladu s opatřeními podporujícími realizaci vzdělávací činnosti i v době mimořádné situace a snahou minimalizovat negativní dopady na studenty.
  • Vzhledem k charakteru výuky na FF UK budeme směřovat k minimálnímu, příp. žádnému prodloužení období výuky v tomto semestru. Tento postoj je podpořen skvělým přístupem, s jakým se naprostá většina vyučujících postavila k nalézání alternativních forem výuky. Za to jim velice děkujeme! Rozhodnutí vedení fakulty o délce semestru padne v návaznosti na další rozhodnutí vlády o trvání mimořádných opatření po 1. 4. 2020.
  • Všechna ostatní přijatá opatření začneme obratem realizovat na úrovni fakulty.

Informace ke Studentským vědeckým stipendiím (SVS) a některým dalším již vyplaceným/vypláceným stipendiím:

  • Jsme si vědomi, že aktuální situace znemožňuje plnění některých aktivit již podpořených ze stipendijního fondu FF UK. Ve snaze umožnit studentům dokončení jejich projektů jsme připraveni postupovat velmi flexibilně.
  • Realizace všech projektů/činností podpořených ze SVS i dalších stipendií je automaticky prodloužena min. do 31. 12. 2020. Další prodloužení je možné podle vývoje a délky trvání mimořádných opatření.
  • Situaci studentů, u kterých není prodloužení doby realizace možné z důvodu ukončení studia v průběhu roku 2020, budeme řešit individuálně formou náhradního plnění, např. organizační či jinou výpomocí na fakultě/základní součásti po skončení mimořádných opatření.
  • Pokud vedoucí základní součásti neurčí jinak, bude i nadále pokračovat výplata stipendií „pomvědům“. Zadávání úkolů realizovatelných v rámci mimořádných opatření je v kompetenci vedoucích základních součástí.

12. 3. 2020

  • V návaznosti na dnešní vyhlášení nouzového stavu vládou České republiky jsou do odvolání zrušeny úřední hodiny studijního oddělení i oddělení vědy. V případě potřeby kontaktujte příslušné pracovníky e-mailem.
  • Vzhledem k nejasné délce mimořádných opatření budeme podle aktuálního vývoje řešit otázku minimálního počtu kreditů pro postup do dalšího ročníku. V tuto chvíli platí hranice stanovené Pravidly pro organizaci studia na FF UK. Nicméně jsme si vědomi vážnosti situace pro řadu studentů a připravujeme se na různé možnosti řešení, které bude nutné koordinovat na úrovni celé univerzity. Po 23. 3. 2020 budeme mít informaci o počtu volitelných předmětů, které budou pro tento semestr zrušeny, získáme přehled o počtu dotčených studentů a podle toho budeme dále postupovat.

11. 3. 2020

  • Od 11. 3. 2020 se ruší veškerá výuka a zakazuje se osobní přítomnost studentů a frekventantů na přednáškách a kurzech všech typů.
  • Opatření se vztahují i na realizaci praxí a exkurzí.
  • V tuto chvíli nemají přijatá opatření vliv na povinnost dosažení minimálního počtu kreditů pro postup do dalšího ročníku studia.
  • Úřední hodiny studijního oddělení a oddělení vědy budou probíhat v rozsahu, který je běžný pro letní provoz, tedy v úterý od 9 do 12 hodin a ve čtvrtek od 14 do 16. Pečlivě zvažujte, jestli je osobní návštěva studijního oddělení nebo oddělení vědy nezbytná.
  • Pokud je to možné, komunikujte prosím s pracovníky studijního oddělení a oddělení vědy telefonicky či prostřednictvím e-mailu. Žádosti posílejte poštou, případně využijte elektronické aplikace, jestliže to typ vaší žádosti dovoluje.
  • Pokud byste potřebovali potvrzení o studiu, vygenerujte si ho prosím sami ze SIS dle návodu: https://bit.ly/2TEKOLH . Připomínáme, že elektronickou verzi je třeba ověřit na Czech Pointu.
  • Všechny studenty fakulty žádáme, aby pravidelně sledovali aktuální informace a aby denně kontrolovali své e-mailové schránky.
  • Sledujte a dodržujte pokyny vyučujících jednotlivých předmětů, kteří se na vás postupně budou obracet s informacemi týkajícími se konkrétního plnění předmětů po dobu mimořádných opatření.
  • Všechna opatření platí do odvolání.

Informace pro vedoucí základních součástí

18. 6. 2020

S ohledem na množící se dotazy upozorňujeme, že nadále platí omezení plynoucí z mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, podle kterých smí být ve skupině stále jen maximálně 15 studentů a je třeba stále podepisovat bezinfekčnosti. Rovněž připomínáme povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách.

22. 5. 2020

Informace k organizaci v průběhu zkouškového období od 25. 5. 2020; překlad do ČZJ

  • Od pondělí 25. 5. přestanou být zamykány vstupy do budov FF UK. I nadále však trvá vládou stanovená povinnost podepsání prohlášení o bezinfekčnosti ze strany studentů, když se pohybují v prostorách univerzity.
  • Prohlášení v české a anglické verzi jsou ke stažení zde a zde. Prosíme, konáte-li setkání se studenty, vyplňte s nimi tento dokument před začátkem výuky, zkoušky či konzultace. Uložte jej poté z důvodu ochrany osobních údajů na bezpečném místě na Vašem pracovišti, aby pak pověřený pracovník Vaší katedry nashromážděné dokumenty alespoň 1x za týden odnesl na podatelnu FF UK, kde je bude paní Barbora Kosíková archivovat. Omlouváme se za jistou míru byrokratických obstrukcí, avšak pokračující opatření na ochranu veřejného zdraví nám nedávají jinou možnost.
  • V kontextu současné situace preferuje vedení fakulty využívání distančních forem atestací. Nicméně konání prezenčních atestací je možné za obecně platných hygienických podmínek (rozestupy apod.).
  • Atestace proběhnou způsobem určeným vyučujícím předmětu, který byl studentům oznámen nejpozději 15. 5. (viz Opatření děkana č. 5/2020).
  • V návaznosti na vývoj epidemiologické situace a v souladu s platnými pravidly je možné pro různé zkouškové termíny stanovit různé formy atestace. Např. červnové termíny realizovat distančně a zářijové prezenčně. Počet a kapacita vypisování termínů zůstávají stejné jako obvykle (viz Pravidla pro organizaci studia na FF UK). Při kombinaci různých forem musí být zachována stejná náročnost atestace. Všechny formy atestace se započítávají do celkového počtu zkouškových termínů.

Zrušené předměty; překlad do ČZJ

Přestože se podařilo zajistit pokračování výuky naprosté většiny předmětů vypsaných pro LS distanční formou, malá část musela být z objektivních důvodů zrušena (např. exkurze apod.). Vzhledem k mimořádnosti situace bude výjimečně provedeno hromadné zrušení zápisů u těchto předmětů. Studentům nebudou tyto předměty zůstávat v SIS jako nesplněné a v případě zájmu o jejich absolvování v příštím roce nebudou muset žádat o opakovaný zápis.

Hromadné zrušení zápisů bude provedeno u předmětů, které uvedly základní součásti při sběru dat o distanční výuce jako zrušené. Přestože by se to po uzavření sběru dat teoreticky nemělo stát, pokud došlo v mezidobí ke zrušení dalšího předmětu, informujte o tom proděkanku H. Pazlarovou (hana.pazlarova@ff.cuni.cz) obratem, nejpozději do 29. 5. 2020. Tyto situace budeme individuálně řešit ve spolupráci s vedením příslušné základní součásti.

14. 5. 2020; překlad do ČZJ

K aktualitě ze dne 12. 5. uvádíme následující shrnutí aktuálního opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které se dotkne provozu fakulty, na základě usnesení vlády ze dne 11. 5. 2020 č. 537:

  • od 12. 5. 2020 mají výjimku z povinnosti nosit zakrytá ústa a nos: studenti, účastníci přijímacího řízení, akademičtí pracovníci, členové zkušebních komisí pro státní zkoušky a přijímací zkoušky, pokud je zachován rozestup nejméně 1,5 m a pokud je v místnosti maximálně 15 osob, tuto výjimku lze přiměřeně aplikovat i na ostatní atestace,
  • do 25. 5. 2020 nadále platí, že osobní přítomnost studentů při studiu na vysoké škole je umožněna pouze za splnění podmínky přítomnosti nejvýše 15 studentů ve skupině; toto omezení se netýká klinické a praktické výuky a praxe,
  • od 18. 5. do 25. 5. 2020 musejí i účastníci přijímacího řízení podepsat čestné prohlášení o bezinfekčnosti,
  • od 18. 5. do 25. 5. 2020 se na možnost konání přijímacích zkoušek vztahuje omezení konání hromadných akcí ve venkovních i vnitřních prostorách na akce s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob za dodržení odstupu mezi osobami nejméně 2 m (s výjimkou členů domácnosti), na místě musí být k dispozici nádoba s dezinfekčním prostředkem na ruce; obdobně lze toto ustanovení vztáhnout i na realizaci kurzů celoživotního vzdělávání na vysokých školách.

Vedení fakulty doporučuje  i přes výjimku nadále pokračovat v zakrývání úst a nosu.

Bezinfekčnost bude prozatím vyžadována od všech osob vstupujících do budov, které zde nepracují či nevykonávají práci pro třetí osobu.

Ke vchodům do budov a ke vstupům do místností, kde se konají státní zkoušky a přijímací zkoušky, budou umístěny dezinfekce v nádobách s dávkovači.

12. 5. 2020; překlad do ČZJ

Pravidla nošení roušek na vysokých školách od 12. května do 25. května 2020 podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví

Za předpokladu, že bude v místnosti maximálně 15 osob a budou zachovány rozestupy alespoň 1,5 metru, nemusí studenti, uchazeči, akademici a členové zkušebních komisí pro státní a přijímací zkoušky od 12. května 2020 nosit roušky.

Informace k distančnímu průběhu státní závěrečné zkoušky

V návaznosti na metodiku UK vznikla Základní metodika pro distanční průběh státní závěrečné zkoušky na FF UK, kterou naleznete zde, v anglické verzi pak zde. Současně připomínáme, že podle opatření děkana č. 5/2020 je možné státní doktorské zkoušky a obhajoby disertačních prací v době, kdy je osobní přítomnost studentů a pedagogů na vysoké škole omezena, konat distanční formou. Seznam doktorských studijních oborů/programů, které umožňují konání distančních státních zkoušek, je k dispozici zde. Státní zkoušky v rámci bakalářských a magisterských studijních oborů/programů je možné konat distanční formou pouze na základě výjimky schválené děkanem.

7. 5. 2020; překlad do ČZJ

Možnosti prezenčního zkoušení po 11. 5. 2020

Aktuální rozsah vládou stanovených opatření umožňuje od 11. 5. 2020 realizaci prezenčního zkoušení. I nadále je v tomto semestru možné využívat formy distančního zkoušení. Připomínáme, že o konkrétní podobě atestace musí být rozhodnuto do 10. 5. 2020 a studenti musí být následně informováni nejpozději 15. 5. 2020 (viz opatření děkana zde).

Pro konání atestací v období 11. – 22. 5. 2020 (tzv. předtermínů) platí následující opatření:

  • Termín a čas konání atestace a počet studentů je třeba nejméně dva pracovní dny předem nahlásit proděkanovi pro infrastrukturu doc. J. Rákosníkovi (jakub.rakosnik@ff.cuni.cz) a v kopii vedoucí správy budov M. Domanjové (marketa.domanjova@ff.cuni.cz).
  • Správa budov podle dané informace zajistí u ostrahy možnost vstupu do budovy pro studenty.
  • U skupinových atestací doporučujeme, aby vyučující vyzvedl celou skupinu u vchodu do budovy a odvedl studenty do připravené místnosti.
  • U individuálních atestací doporučujeme vytvořit časový harmonogram zkoušení, aby se pokud možno zamezilo vytváření skupin studentů na chodbách.

Pro konání atestací od 25. 5. 2020 platí následující:

  • Již nebude nutné hlásit proděkanovi pro infrastrukturu a vedoucí správy budov plánovaná setkání se studenty v prostorách budov FF UK.
  • Vyučující musí respektovat omezení počtu účastníků, která budou v daném čase platná. V okamžiku uveřejnění těchto pravidel se jedná o max. 15 studentů.
  • I nadále u individuálních atestací doporučujeme vytvořit časový harmonogram zkoušení.

Pokud bude s ohledem na dodržení nezbytných rozestupů zapotřebí konat atestaci ve větší místnosti, než kde se koná obvykle, kontaktuje vyučující Pavlínu Hotovou (pavlina.hotova@ff.cuni.cz), která podle možností místnost zajistí. S rezervací větších místností prosím neváhejte. Požadavky budou vyřizovány podle pořadí, jak budou vzneseny.

Pro všechny atestace konané prezenční formou stále platí opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, která umožňují účast na zkoušce za těchto podmínek:

Zdravotní stav:

  • bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virové infekci (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.),
  • u vstupu do zkušební místnosti proběhne povinná dezinfekce rukou – každá základní součást obdrží dezinfekci, kterou si budou moci jednotliví vyučující půjčovat na své zkouškové termíny, je zodpovědností vyučujícího dohlédnout na dezinfekci rukou při vstupu do učebny,
  • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (studenti i akademici),
  • osoby nesmí podléhat karanténě,
  • studenti podepíší u vstupu do budovy prohlášení o bezinfekčnosti.

Organizační opatření:

  • na zkoušku se studenti dostaví ve stanovený čas, tak aby se minimalizovalo riziko šíření případné infekce,
  • zhodnocení a vyhlášení výsledků zkoušky proběhne vždy po vyzkoušení jednoho studenta v daném časovém rozmezí,
  • po oznámení výsledků zkoušky student neprodleně opustí budovu,
  • místnost pro zkoušení bude připravena tak, aby byly zajištěny dostatečné prostorové rozestupy jak mezi studenty, tak akademiky (minimálně 2 metry), rozestupy je třeba dodržovat i ve společných prostorách.

4. 5. 2020

Možnost prezenční výuky do konce semestru

Opatření děkana č. 5/2020 stanovilo, že výuka bude do konce semestru probíhat distančně. Výjimky může děkan v odůvodněných případech povolit na základě žádosti, pokud jsou v souladu s usnesením vlády ČR č. 491 o přijetí krizového opatření a s dalšími pravidly.

Žádáme vyučující, aby případné žádosti o výjimky důkladně zvážili, a pokud to okolnosti v rozumné míře umožňují, dokončili semestr v distančním režimu. Postoj vedení fakulty v této věci je veden snahou minimalizovat do konce semestru pohyb osob v prostorách fakulty, a snižovat tak riziko rozšíření nákazy, které by následně ohrozilo prezenční konání závěrečných a přijímacích zkoušek.

U žádostí o výjimku budou zohledněna následující kritéria:

  • Počet zapsaných studentů – nedoporučujeme podávat žádost u předmětů, do kterých je zapsáno více než 15 studentů, což je aktuálně maximální možný počet studentů přítomných ve výuce.
  • Organizace výuky do konce semestru – z hygienických a organizačních důvodů je výhodnější realizovat výuku v bloku (např. jeden blokový seminář místo více kratších seminářů). Připomínáme, že veškerá výuka musí z výše uvedených důvodů proběhnout do konce semestru 22. 5. 2020.
  • Prostory pro výuku – vzhledem ke stanoveným dvoumetrovým rozestupům mezi studenty je třeba vzít v úvahu velikost učebny, kde má výuka probíhat. V odůvodněných případech je fakulta připravena poskytnout pro výuku větší místnosti.

Žádat děkana o výjimku mohou vyučující prostřednictvím proděkanky pro studium dr. Hany Pazlarové (hana.pazlarova@ff.cuni.cz) nejpozději do 7. 5. 2020. Žádost zašlete v příloze e-mailu a pro snazší zpracování uveďte prosím do předmětu „žádost o prezenční výuku“. Žádost musí obsahovat následující informace:

  • kód a název předmětu,
  • jméno vyučujícího,
  • základní součást,
  • počet zapsaných studentů,
  • návrh organizace výuky do konce semestru – termínový a časový rozvrh výuky. Znovu připomínáme, že semestr končí 22. 5. 2020.
  • prostorové řešení výuky – informaci, jestli je rozvržená učebna z hygienických důvodů dostačující, nebo je-li požadována větší místnost,
  • stručné zdůvodnění žádosti o prezenční výuku.

O rozhodnutí budou žadatelé informováni nejpozději v úterý 12. 5. 2020. Neplánujte tedy prosím prezenční výuku na 11. – 12. 5. 2020, zejména pokud budete žádat o větší místnosti. Tyto dva dny budou probíhat případné změny v rozvrhu místností.

Vzhledem k mimořádným okolnostem nelze účast na výuce realizované v rámci udělené výjimky vyžadovat jako povinnou a stanovit ji jako podmínku udělení atestace.

překlad do ČZJ

Pro realizaci prezenční výuky musí být dodrženy následující podmínky:

Zdravotní stav studentů i vyučujících:

  • bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virové infekci (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.),
  • u vstupu do učebny proběhne povinná dezinfekce rukou – základním součástem bude pro tyto účely distribuována dezinfekce, je zodpovědností vyučujícího dohlédnout na dezinfekci rukou při vstupu do učebny,
  • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (studenti i akademici),
  • osoby nesmí podléhat karanténě, což potvrdí v prohlášení o bezinfekčnosti, které podepíší u vstupu do budovy.

Organizační opatření:

  • na výuku se studenti dostaví ve stanovený čas, aby se minimalizovalo riziko šíření případné infekce, studenti budou přítomni výuce ve skupinách po max. 15 osobách,
  • učebna bude připravena tak, aby byly zajištěny dostatečné prostorové rozestupy jak mezi studenty, tak akademiky (minimálně 2 metry), rozestupy je nutné dodržovat i ve společných prostorách.

30. 4. 2020; překlad do ČZJ

Nové opatření děkana o podrobnostech k realizaci studia v akademickém roce 2019/2020 najdete zde. Věnujte mu prosím pozornost!

Opatření upravuje zejména následující:

  • Výuka na FF UK bude do konce semestru probíhat distančními formami.
  • Formy kontroly studia (atestace) je za určitých podmínek možné změnit. Nelze měnit náročnost atestace!
  • Státní závěrečné zkoušky v rámci bakalářských a magisterských studijních programů není možné až na výjimky konat distanční formou.
  • V případě obhajoby závěrečné práce student neodevzdává žádné tištěné kopie.
  • Státní doktorské zkoušky a obhajoby disertačních prací je možné konat distanční formou.

V dalších dnech budou průběžně na web doplňovány organizační a další informace k rozhodnutím obsaženým v opatření děkana.

27. 4. 2020; Přehled aktuálních předpisů týkajících se studia na VŠ (24. 4. 2020) s odkazy na překlady do ČZJ

V účinnost vstoupil zákon č. 188/2020 Sb., o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020 a o posuzování doby studia pro účely dalších zákonů a na něj navazující Zvláštní pravidla studia na Univerzitě Karlově. Rovněž bylo uveřejněno unesení vlády č. 455 ze dne 23. 4. 2020, které bylo publikováno pod č. 197/2020 Sb., a také má vliv na organizaci studia v nejbližším období. Nejdůležitější informace z uvedených předpisů naleznete shrnuté zde. Věnujte jim prosím pozornost. V následujících dnech rozhodne v intenci uvedených předpisů pan děkan o realizaci některých opatření a budeme postupně zpřesňovat podmínky pro jejich realizaci na FF UK.

24. 4. 2020; překlad do ČZJ

Vzhledem k včerejšímu zasedání vlády a vydání nově koncipovaných usnesení vlády ČR o přijetí krizového opatření ve školství upřesňujeme, že s účinností od 27. 4. 2020 je povolena osobní přítomnost studentů na konzultacích a zkoušení do počtu maximálně 5 osob, a to nově bez omezení jen na studenty posledního ročníku. Kromě konzultací a zkoušení je rovněž možné realizovat praxe.

Během příštího týdne budou v návaznosti na metodické pokyny RUK upřesněny další informace k organizaci studia do konce semestru.

V organizaci přijímacího řízení se nyní nic nemění, řiďte se prosím zaslanými pokyny.

22. 4. 2020; překlad do ČZJ

Zkoušení studentů závěrečných ročníků

Podle aktualizovaného harmonogramu akademického roku, který byl zveřejněn včera, začíná zkouškové období 25. 5. 2020. Termín kontroly plnění studijních povinností pro studenty, kteří se chystají k závěrečným zkouškám v červnovém termínu (8. 6.– 19. 6. 2020), je stanoven na 27. 5. 2020. Vzniká tak jen velmi malý prostor pro splnění studijních povinností u těchto studentů v rámci stanoveného zkouškového období. Situace vznikla souběhem změny univerzitního harmonogramu, který posunul začátek zkouškového období o týden a naší snahy zachovat červnové termíny se všemi navazujícími náležitostmi, tak jak byly dlouhodobě plánovány. Z těchto důvodů žádá vedení fakulty základní součásti, aby studentům závěrečných ročníků vyšly v rámci možností maximálně vstříc a umožnily jim konání atestací v předtermínech, např. již v původně plánovaném týdnu zkouškového období od 18. 5. 2020, příp. dle uvážení vyučujících. Smyslem tohoto kroku je umožnit studentům posledních ročníků řádné absolvování studia i v této komplikované situaci.

Pro úplnost připomínáme, že studenty závěrečných ročníků je možné za zvláštních podmínek zkoušet prezenčně ve skupinách max. 5 osob. Více viz aktualita ze dne 16. 4. 2020. Veškeré distanční formy je samozřejmě rovněž možné využít.

21. 4. 2020; překlad do ČZJ

Aktualizovaný harmonogram stávajícího akademického roku naleznete zde.

Hlavní změny oproti původnímu harmonogramu jsou následující:

  • Výuka v LS je prodloužena o jeden týden do 22. 5. 2020.
  • Pro konání SZZK bylo přidáno období 29. 6. – 10. 7. 2020
  • Zkouškové období je posunuto a prodlouženo do termínu 25. 5. – 31. 7. 2020.
  • Zkouškové období v září je prodlouženo do 18. 9. 2020.

Vzhledem k současné obtížné situaci řady studentů vedení fakulty apeluje na vedoucí základních součástí fakulty, aby termín pro odevzdání závěrečných prací studentů bakalářských a magisterských studijních programů stanovili co nejblíže minimální předpisy stanovené hranici tří týdnů před obhajobou a poskytli tak studentům co nejvíce času na dokončení jejich prací. Předpisy každopádně ukládají studentům povinnost odevzdat závěrečnou práci elektronicky v SIS. Zvažte ale prosím, zda v aktuálním státnicovém období od studentů vyžadovat odevzdání tzv. pomocných výtisků závěrečných prací.

17. 4. 2020; překlad do ČZJ

Upravený harmonogram akademického roku je připravený k vydání a v současné chvíli čekáme již pouze na souhlas pana rektora, který se k němu vyjádří v nejbližším možném termínu. V souladu s ustanovením čl. 3 odst. 3 Studijního a zkušebního řádu UK je souhlas rektora nezbytný.

16. 4. 2020; překlad do ČZJ

V návaznosti na rozhodnutí vlády o postupném uvolňování mimořádných opatření upřesňujeme podmínky jejich realizace na FF UK. Od 20. 4. 2020 je možné realizovat přímý kontakt se studenty ve skupině max. 5 osob. Tato možnost se týká pouze studentů závěrečných ročníků a nejedná se o obnovení pravidelné prezenční výuky! Doporučujeme využít tuto formu pro osobní konzultace závěrečných prací, příp. jiné konzultace vedoucí k úspěšnému ukončení studia.

Stávající omezený přístup do budov FF UK zůstane zachován. Prosíme vyučující, kteří si naplánují setkání se studenty, aby o tom informovali mailem správu budov (adresy: marketa.domanjova@ff.cuni.cz; jakub.rakosnik@ff.cuni.cz), která předá informaci vrátným. Vyučující si v určený čas vyzvedne své studenty na vrátnici a odvede si je do příslušné místnosti.

Rozhodnutí vlády nám také umožní za určitých organizačních a hygienických opatření zrealizovat závěrečné zkoušky obvyklou prezenční formou, což vítáme.

15. 4. 2020; překlad do ČZJ

Informace ke změnám v atestacích pro tento semestr

Návrh zákona, který v tomto týdnu projedná Senát Parlamentu ČR a návazná Zvláštní pravidla studia na UK počítají v souvislosti s aktuální situací s možností úprav a změn v atestacích jednotlivých předmětů v tomto semestru. Protože bohužel zatím zákon nevstoupil v platnost, nemůžeme návrh považovat za definitivní, a proto ani fakulta nemůže vydat závazné informace ke konání atestací.

Nicméně pokud nedojde k zásadní změně, doporučujeme vyučujícím i studentům připravit se na následující úpravy:

překlad do ČZJ

  • Děkan rozhodne o možnosti konat atestace z jednotlivých předmětů v tomto semestru distanční formou.
  • Garant předmětu může rozhodnout o změně formy atestace, např. z ústního zkoušení na písemnou práci. O této změně by měli být studenti informováni, jakmile budou předpisy schváleny. Obtížnost atestace by měla zůstat stejná a odpovídat počtu kreditů.
  • Distanční i prezenční termíny by měly být vypsány podle stávajících pravidel. Tzn. nejméně tři termíny v průběhu zkouškového období. Nejméně jeden v zářijové části zkouškového období. (Více viz Pravidla pro organizaci studia na FF UK.)
  • Distanční i prezenční formy je pro různé termíny možné kombinovat (např. dva distanční v červnu a červenci + jeden prezenční v září).
  • Neúspěšné pokusy v obou formách se počítají a platí pro prezenční i distanční formy dohromady.

Vedení fakulty prozatím nepočítá s distančním konáním bakalářských a státních závěrečných zkoušek, jestliže nedojde k zásadnímu prodloužení nouzového stavu a s ním spojených omezení.

Výše uvedené informace mohou být upraveny na základě schválení vyšších předpisů. Závazná pravidla budou uveřejněna, jakmile dojde k jejich schválení.

2. 4. 2020; překlad do ČZJ

Možnost zápisu volitelných a povinně-volitelných předmětů do 15. 4. 2020

  • V mimořádných případech bude vzhledem k okolnostem otevřena možnost dodatečného zápisu do předmětů do 15. 4. 2020. Možnost platí pouze pro studenty splňující následující podmínky:
    • Student chce ukončit studium v červnovém nebo zářijovém termínu závěrečných zkoušek.
    • Studentovi byl z důvodu mimořádných okolností zrušen volitelný nebo povinně-volitelný předmět.
    • Bez zrušeného předmětu student nezíská minimální počet kreditů k uzavření studia.
  • Postup pro dodatečný zápis je následující:
    • Student splňující výše uvedené podmínky si vybere jiný předmět.
    • E-mailem požádá vyučujícího o souhlas se zápisem. Tento mimořádný zápis do předmětu je možný pouze se souhlasem vyučujícího, který posoudí, jestli je pro studenta reálné zvládnout požadavky předmětu ve zkráceném čase, případně nebrání-li tomu jiné okolnosti.
    • Pokud vyučující udělí e-mailem souhlas, student pošle žádost o zápis do předmětu i se souhlasem vyučujícího e-mailem svojí studijní referentce, která zajistí provedení zápisu. Není třeba písemné podání žádosti, jako je tomu za běžné situace.
  • Toto opatření má umožnit studentům těsně před koncem studia jeho dokončení i za těchto mimořádných okolností. Ostatní studenti budou mít možnost zápisu předmětů opět v příštím semestru.

překlad do ČZJ

Státní zkoušky z předmětu „Pedagogika a psychologie pro učitele“ (původně plánované na 6. a 7. května) se vzhledem k aktuální situaci budou konat v pozdějším termínu, pravděpodobně v červnu nebo červenci. Definitivní datum stanoví aktualizovaný harmonogram akademického roku, který bude vydán v týdnu po Velikonocích. Platí, že termíny přihlašování i kontroly splnění studijních povinností k „ped-psych“ státnici se budou posouvat adekvátně k posunu termínu konání zkoušky.

30. 3. 2020; překlad do ČZJ

V minulých dnech proběhla z iniciativy studentů anketa k navrhovaným opatřením v souvislosti se současnou mimořádnou situací. Její výsledky můžete najít zde. Vedení fakulty tuto aktivitu velmi vítá a k výsledkům ankety připravilo komentář, který naleznete zde.

27. 3. 2020; překlad do ČZJ

  • Včera bylo zveřejněno Opatření rektora č. 11/2020 upravující harmonogram tohoto akademického roku v souvislosti se současnou mimořádnou situací. V návaznosti na něj připravujeme úpravu harmonogramu FF UK. Opatření děkana k harmonogramu bude podle dalšího vývoje situace vydáno nejpozději po Velikonocích.

25. 3. 2020; překlad do ČZJ

V návaznosti na opatření přijatá RKR UK sděluje vedení FF UK následující:

  • Vítáme koordinaci postupu na úrovni UK, jsme v souladu s opatřeními podporujícími realizaci vzdělávací činnosti i v době mimořádné situace a snahou minimalizovat negativní dopady na studenty.
  • Vzhledem k charakteru výuky na FF UK budeme směřovat k minimálnímu, příp. žádnému prodloužení období výuky v tomto semestru. Tento postoj je podpořen skvělým přístupem, s jakým se naprostá většina vyučujících postavila k nalézání alternativních forem výuky. Za to jim velice děkujeme! Rozhodnutí vedení fakulty o délce semestru padne v návaznosti na další rozhodnutí vlády o trvání mimořádných opatření po 1. 4. 2020.
  • Všechna ostatní přijatá opatření začneme obratem realizovat na úrovni fakulty.

Informace ke Studentským vědeckým stipendiím (SVS) a některým dalším již vyplaceným/vypláceným stipendiím:

  • Jsme si vědomi, že aktuální situace znemožňuje plnění některých aktivit již podpořených ze stipendijního fondu FF UK. Ve snaze umožnit studentům dokončení jejich projektů jsme připraveni postupovat velmi flexibilně.
  • Realizace všech projektů/činností podpořených ze SVS i dalších stipendií je automaticky prodloužena min. do 31. 12. 2020. Další prodloužení je možné podle vývoje a délky trvání mimořádných opatření.
  • Situaci studentů, u kterých není prodloužení doby realizace možné z důvodu ukončení studia v průběhu roku 2020, budeme řešit individuálně formou náhradního plnění, např. organizační či jinou výpomocí na fakultě/základní součásti po skončení mimořádných opatření.
  • Pokud vedoucí základní součásti neurčí jinak, bude i nadále pokračovat výplata stipendií „pomvědům“. Zadávání úkolů realizovatelných v rámci mimořádných opatření je v kompetenci vedoucích základních součástí.

17. 3. 2020

  • Začněte prosím promýšlet alternativní formy atestací na závěr předmětů vyučovaných v tomto semestru. Pokud stále nebude možné využívat tradiční formy atestací, měli bychom být připraveni realizovat atestace jinými formami, které studentům umožní uzavřít zapsané předměty, získat potřebné kredity a postoupit do dalšího ročníku.
  • Prioritu má realizace předmětů třetího ročníku bakalářského a druhého ročníku navazujícího magisterského studia, která umožní studentům dokončit studium a absolvovat závěrečné zkoušky v nejbližším možném termínu. Zpomalení postupu většího počtu studentů studiem by způsobilo řadu osobních těžkostí pro studenty (např. vznik poplatkové povinnosti, znemožnění nastoupit po přijetí do navazujícího magisterského studia apod.) a organizačních komplikací pro fakultu (např. při organizaci následujících termínů závěrečných zkoušek, organizaci přijímacího řízení atd.).

12. 3. 2020

  • V návaznosti na dnešní vyhlášení nouzového stavu vládou České republiky jsou do odvolání zrušeny úřední hodiny studijního oddělení i oddělení vědy. V případě potřeby kontaktujte příslušné pracovníky e-mailem.
  • Realizace nebo zrušení volitelných předmětů pro LS 2019/2020 je plně na zvážení vedoucích základních součástí. Fakulta nevyzývá k jejich plošnému rušení, spíše ke zvážení personálních kapacit jednotlivých ZS a také kapacit zajistit alternativní možnosti výuky. Případné problémy jednotlivých studentů se získáním minimálního počtu kreditů pro postup do dalšího ročníku kvůli zrušeným předmětům jsme připraveni řešit. Prověřujeme několik možných řešení.

11. 3. 2020

  • Vzhledem k nejasné délce mimořádných opatření je potřeba se připravit na realizaci výuky alternativní formou pro případ jejich delšího trvání.
  • Prioritu má zajištění povinných a povinně volitelných kurzů. Zvažte zrušení volitelných kurzů pro tento semestr.
  • Projednejte s jednotlivými vyučujícími alternativní možnosti realizace, resp. zrušení předmětu, a do 23. 3. 2020 vyplňte za svoji základní součást do sdílené tabulky informaci o všech kurzech vypsaných pro tento semestr. Odkaz na tabulku dostanou mailem vedoucí základních součástí nejpozději v pondělí 16. 3. 2020.

Informace pro vyučující

18. 6. 2020

S ohledem na množící se dotazy upozorňujeme, že nadále platí omezení plynoucí z mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, podle kterých smí být ve skupině stále jen maximálně 15 studentů a je třeba stále podepisovat bezinfekčnosti. Rovněž připomínáme povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách.

22. 5. 2020

Informace k organizaci v průběhu zkouškového období od 25. 5. 2020; překlad do ČZJ

  • Od pondělí 25. 5. přestanou být zamykány vstupy do budov FF UK. I nadále však trvá vládou stanovená povinnost podepsání prohlášení o bezinfekčnosti ze strany studentů, když se pohybují v prostorách univerzity.
  • Prohlášení v české a anglické verzi jsou ke stažení zde a zde. Prosíme, konáte-li setkání se studenty, vyplňte s nimi tento dokument před začátkem výuky, zkoušky či konzultace. Uložte jej poté z důvodu ochrany osobních údajů na bezpečném místě na Vašem pracovišti, aby pak pověřený pracovník Vaší katedry nashromážděné dokumenty alespoň 1x za týden odnesl na podatelnu FF UK, kde je bude paní Barbora Kosíková archivovat. Omlouváme se za jistou míru byrokratických obstrukcí, avšak pokračující opatření na ochranu veřejného zdraví nám nedávají jinou možnost.
  • V kontextu současné situace preferuje vedení fakulty využívání distančních forem atestací. Nicméně konání prezenčních atestací je možné za obecně platných hygienických podmínek (rozestupy apod.).
  • Atestace proběhnou způsobem určeným vyučujícím předmětu, který byl studentům oznámen nejpozději 15. 5. (viz Opatření děkana č. 5/2020).
  • V návaznosti na vývoj epidemiologické situace a v souladu s platnými pravidly je možné pro různé zkouškové termíny stanovit různé formy atestace. Např. červnové termíny realizovat distančně a zářijové prezenčně. Počet a kapacita vypisování termínů zůstávají stejné jako obvykle (viz Pravidla pro organizaci studia na FF UK). Při kombinaci různých forem musí být zachována stejná náročnost atestace. Všechny formy atestace se započítávají do celkového počtu zkouškových termínů.

Zrušené předměty; překlad do ČZJ

Přestože se podařilo zajistit pokračování výuky naprosté většiny předmětů vypsaných pro LS distanční formou, malá část musela být z objektivních důvodů zrušena (např. exkurze apod.). Vzhledem k mimořádnosti situace bude výjimečně provedeno hromadné zrušení zápisů u těchto předmětů. Studentům nebudou tyto předměty zůstávat v SIS jako nesplněné a v případě zájmu o jejich absolvování v příštím roce nebudou muset žádat o opakovaný zápis.

Hromadné zrušení zápisů bude provedeno u předmětů, které uvedly základní součásti při sběru dat o distanční výuce jako zrušené. Přestože by se to po uzavření sběru dat teoreticky nemělo stát, pokud došlo v mezidobí ke zrušení dalšího předmětu, informujte o tom proděkanku H. Pazlarovou (hana.pazlarova@ff.cuni.cz) obratem, nejpozději do 29. 5. 2020. Tyto situace budeme individuálně řešit ve spolupráci s vedením příslušné základní součásti.

14. 5. 2020; překlad do ČZJ

K aktualitě ze dne 12. 5. uvádíme následující shrnutí aktuálního opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které se dotkne provozu fakulty, na základě usnesení vlády ze dne 11. 5. 2020 č. 537:

  • od 12. 5. 2020 mají výjimku z povinnosti nosit zakrytá ústa a nos: studenti, účastníci přijímacího řízení, akademičtí pracovníci, členové zkušebních komisí pro státní zkoušky a přijímací zkoušky, pokud je zachován rozestup nejméně 1,5 m a pokud je v místnosti maximálně 15 osob, tuto výjimku lze přiměřeně aplikovat i na ostatní atestace,
  • do 25. 5. 2020 nadále platí, že osobní přítomnost studentů při studiu na vysoké škole je umožněna pouze za splnění podmínky přítomnosti nejvýše 15 studentů ve skupině; toto omezení se netýká klinické a praktické výuky a praxe,
  • od 18. 5. do 25. 5. 2020 musejí i účastníci přijímacího řízení podepsat čestné prohlášení o bezinfekčnosti,
  • od 18. 5. do 25. 5. 2020 se na možnost konání přijímacích zkoušek vztahuje omezení konání hromadných akcí ve venkovních i vnitřních prostorách na akce s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob za dodržení odstupu mezi osobami nejméně 2 m (s výjimkou členů domácnosti), na místě musí být k dispozici nádoba s dezinfekčním prostředkem na ruce; obdobně lze toto ustanovení vztáhnout i na realizaci kurzů celoživotního vzdělávání na vysokých školách.

Vedení fakulty doporučuje  i přes výjimku nadále pokračovat v zakrývání úst a nosu.

Bezinfekčnost bude prozatím vyžadována od všech osob vstupujících do budov, které zde nepracují či nevykonávají práci pro třetí osobu.

Ke vchodům do budov a ke vstupům do místností, kde se konají státní zkoušky a přijímací zkoušky, budou umístěny dezinfekce v nádobách s dávkovači.

12. 5. 2020; překlad do ČZJ

Pravidla nošení roušek na vysokých školách od 12. května do 25. května 2020 podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví

Za předpokladu, že bude v místnosti maximálně 15 osob a budou zachovány rozestupy alespoň 1,5 metru, nemusí studenti, uchazeči, akademici a členové zkušebních komisí pro státní a přijímací zkoušky od 12. května 2020 nosit roušky.

 

Informace k distančnímu průběhu státní závěrečné zkoušky

V návaznosti na metodiku UK vznikla Základní metodika pro distanční průběh státní závěrečné zkoušky na FF UK, kterou naleznete zde, v anglické verzi pak zde. Současně připomínáme, že podle opatření děkana č. 5/2020 je možné státní doktorské zkoušky a obhajoby disertačních prací v době, kdy je osobní přítomnost studentů a pedagogů na vysoké škole omezena, konat distanční formou. Seznam doktorských studijních oborů/programů, které umožňují konání distančních státních zkoušek, je k dispozici zde. Státní zkoušky v rámci bakalářských a magisterských studijních oborů/programů je možné konat distanční formou pouze na základě výjimky schválené děkanem.

7. 5. 2020; překlad do ČZJ

Možnosti prezenčního zkoušení po 11. 5. 2020

Aktuální rozsah vládou stanovených opatření umožňuje od 11. 5. 2020 realizaci prezenčního zkoušení. I nadále je v tomto semestru možné využívat formy distančního zkoušení. Připomínáme, že o konkrétní podobě atestace musí být rozhodnuto do 10. 5. 2020 a studenti musí být následně informováni nejpozději 15. 5. 2020 (viz opatření děkana zde).

Pro konání atestací v období 11. – 22. 5. 2020 (tzv. předtermínů) platí následující opatření:

  • Termín a čas konání atestace a počet studentů je třeba nejméně dva pracovní dny předem nahlásit proděkanovi pro infrastrukturu doc. J. Rákosníkovi (jakub.rakosnik@ff.cuni.cz) a v kopii vedoucí správy budov M. Domanjové (marketa.domanjova@ff.cuni.cz).
  • Správa budov podle dané informace zajistí u ostrahy možnost vstupu do budovy pro studenty.
  • U skupinových atestací doporučujeme, aby vyučující vyzvedl celou skupinu u vchodu do budovy a odvedl studenty do připravené místnosti.
  • U individuálních atestací doporučujeme vytvořit časový harmonogram zkoušení, aby se pokud možno zamezilo vytváření skupin studentů na chodbách.

Pro konání atestací od 25. 5. 2020 platí následující:

  • Již nebude nutné hlásit proděkanovi pro infrastrukturu a vedoucí správy budov plánovaná setkání se studenty v prostorách budov FF UK.
  • Vyučující musí respektovat omezení počtu účastníků, která budou v daném čase platná. V okamžiku uveřejnění těchto pravidel se jedná o max. 15 studentů.
  • I nadále u individuálních atestací doporučujeme vytvořit časový harmonogram zkoušení.

Pokud bude s ohledem na dodržení nezbytných rozestupů zapotřebí konat atestaci ve větší místnosti, než kde se koná obvykle, kontaktuje vyučující Pavlínu Hotovou (pavlina.hotova@ff.cuni.cz), která podle možností místnost zajistí. S rezervací větších místností prosím neváhejte. Požadavky budou vyřizovány podle pořadí, jak budou vzneseny.

Pro všechny atestace konané prezenční formou stále platí opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, která umožňují účast na zkoušce za těchto podmínek:

Zdravotní stav:

  • bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virové infekci (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.),
  • u vstupu do zkušební místnosti proběhne povinná dezinfekce rukou – každá základní součást obdrží dezinfekci, kterou si budou moci jednotliví vyučující půjčovat na své zkouškové termíny, je zodpovědností vyučujícího dohlédnout na dezinfekci rukou při vstupu do učebny,
  • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (studenti i akademici),
  • osoby nesmí podléhat karanténě,
  • studenti podepíší u vstupu do budovy prohlášení o bezinfekčnosti.

Organizační opatření:

  • na zkoušku se studenti dostaví ve stanovený čas, tak aby se minimalizovalo riziko šíření případné infekce,
  • zhodnocení a vyhlášení výsledků zkoušky proběhne vždy po vyzkoušení jednoho studenta v daném časovém rozmezí,
  • po oznámení výsledků zkoušky student neprodleně opustí budovu,
  • místnost pro zkoušení bude připravena tak, aby byly zajištěny dostatečné prostorové rozestupy jak mezi studenty, tak akademiky (minimálně 2 metry), rozestupy je třeba dodržovat i ve společných prostorách.

4. 5. 2020

Možnost prezenční výuky do konce semestru

Opatření děkana č. 5/2020 stanovilo, že výuka bude do konce semestru probíhat distančně. Výjimky může děkan v odůvodněných případech povolit na základě žádosti, pokud jsou v souladu s usnesením vlády ČR č. 491 o přijetí krizového opatření a s dalšími pravidly.

Žádáme vyučující, aby případné žádosti o výjimky důkladně zvážili, a pokud to okolnosti v rozumné míře umožňují, dokončili semestr v distančním režimu. Postoj vedení fakulty v této věci je veden snahou minimalizovat do konce semestru pohyb osob v prostorách fakulty, a snižovat tak riziko rozšíření nákazy, které by následně ohrozilo prezenční konání závěrečných a přijímacích zkoušek.

U žádostí o výjimku budou zohledněna následující kritéria:

  • Počet zapsaných studentů – nedoporučujeme podávat žádost u předmětů, do kterých je zapsáno více než 15 studentů, což je aktuálně maximální možný počet studentů přítomných ve výuce.
  • Organizace výuky do konce semestru – z hygienických a organizačních důvodů je výhodnější realizovat výuku v bloku (např. jeden blokový seminář místo více kratších seminářů). Připomínáme, že veškerá výuka musí z výše uvedených důvodů proběhnout do konce semestru 22. 5. 2020.
  • Prostory pro výuku – vzhledem ke stanoveným dvoumetrovým rozestupům mezi studenty je třeba vzít v úvahu velikost učebny, kde má výuka probíhat. V odůvodněných případech je fakulta připravena poskytnout pro výuku větší místnosti.

Žádat děkana o výjimku mohou vyučující prostřednictvím proděkanky pro studium dr. Hany Pazlarové (hana.pazlarova@ff.cuni.cz) nejpozději do 7. 5. 2020. Žádost zašlete v příloze e-mailu a pro snazší zpracování uveďte prosím do předmětu „žádost o prezenční výuku“. Žádost musí obsahovat následující informace:

  • kód a název předmětu,
  • jméno vyučujícího,
  • základní součást,
  • počet zapsaných studentů,
  • návrh organizace výuky do konce semestru – termínový a časový rozvrh výuky. Znovu připomínáme, že semestr končí 22. 5. 2020.
  • prostorové řešení výuky – informaci, jestli je rozvržená učebna z hygienických důvodů dostačující, nebo je-li požadována větší místnost,
  • stručné zdůvodnění žádosti o prezenční výuku.

O rozhodnutí budou žadatelé informováni nejpozději v úterý 12. 5. 2020. Neplánujte tedy prosím prezenční výuku na 11. – 12. 5. 2020, zejména pokud budete žádat o větší místnosti. Tyto dva dny budou probíhat případné změny v rozvrhu místností.

Vzhledem k mimořádným okolnostem nelze účast na výuce realizované v rámci udělené výjimky vyžadovat jako povinnou a stanovit ji jako podmínku udělení atestace.

překlad do ČZJ

Pro realizaci prezenční výuky musí být dodrženy následující podmínky:

Zdravotní stav studentů i vyučujících:

  • bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virové infekci (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.),
  • u vstupu do učebny proběhne povinná dezinfekce rukou – základním součástem bude pro tyto účely distribuována dezinfekce, je zodpovědností vyučujícího dohlédnout na dezinfekci rukou při vstupu do učebny,
  • povinná ochrana horních cest dýchacích na obou stranách (studenti i akademici),
  • osoby nesmí podléhat karanténě, což potvrdí v prohlášení o bezinfekčnosti, které podepíší u vstupu do budovy.

Organizační opatření:

  • na výuku se studenti dostaví ve stanovený čas, aby se minimalizovalo riziko šíření případné infekce, studenti budou přítomni výuce ve skupinách po max. 15 osobách,
  • učebna bude připravena tak, aby byly zajištěny dostatečné prostorové rozestupy jak mezi studenty, tak akademiky (minimálně 2 metry), rozestupy je nutné dodržovat i ve společných prostorách.

30. 4. 2020; překlad do ČZJ

Nové opatření děkana o podrobnostech k realizaci studia v akademickém roce 2019/2020 najdete zde. Věnujte mu prosím pozornost!

Opatření upravuje zejména následující:

  • Výuka na FF UK bude do konce semestru probíhat distančními formami.
  • Formy kontroly studia (atestace) je za určitých podmínek možné změnit. Nelze měnit náročnost atestace!
  • Státní závěrečné zkoušky v rámci bakalářských a magisterských studijních programů není možné až na výjimky konat distanční formou.
  • V případě obhajoby závěrečné práce student neodevzdává žádné tištěné kopie.
  • Státní doktorské zkoušky a obhajoby disertačních prací je možné konat distanční formou.

V dalších dnech budou průběžně na web doplňovány organizační a další informace k rozhodnutím obsaženým v opatření děkana.

27. 4. 2020; Přehled aktuálních předpisů týkajících se studia na VŠ (24. 4. 2020) s odkazy na překlady do ČZJ

V účinnost vstoupil zákon č. 188/2020 Sb., o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020 a o posuzování doby studia pro účely dalších zákonů a na něj navazující Zvláštní pravidla studia na Univerzitě Karlově. Rovněž bylo uveřejněno unesení vlády č. 455 ze dne 23. 4. 2020, které bylo publikováno pod č. 197/2020 Sb., a také má vliv na organizaci studia v nejbližším období. Nejdůležitější informace z uvedených předpisů naleznete shrnuté zde. Věnujte jim prosím pozornost. V následujících dnech rozhodne v intenci uvedených předpisů pan děkan o realizaci některých opatření a budeme postupně zpřesňovat podmínky pro jejich realizaci na FF UK.

24. 4. 2020; překlad do ČZJ

Vzhledem k včerejšímu zasedání vlády a vydání nově koncipovaných usnesení vlády ČR o přijetí krizového opatření ve školství upřesňujeme, že s účinností od 27. 4. 2020 je povolena osobní přítomnost studentů na konzultacích a zkoušení do počtu maximálně 5 osob, a to nově bez omezení jen na studenty posledního ročníku. Kromě konzultací a zkoušení je rovněž možné realizovat praxe.

Během příštího týdne budou v návaznosti na metodické pokyny RUK upřesněny další informace k organizaci studia do konce semestru.

V organizaci přijímacího řízení se nyní nic nemění, řiďte se prosím zaslanými pokyny.

22. 4. 2020; překlad do ČZJ

Zkoušení studentů závěrečných ročníků

Podle aktualizovaného harmonogramu akademického roku, který byl zveřejněn včera, začíná zkouškové období 25. 5. 2020. Termín kontroly plnění studijních povinností pro studenty, kteří se chystají k závěrečným zkouškám v červnovém termínu (8. 6.– 19. 6. 2020), je stanoven na 27. 5. 2020. Vzniká tak jen velmi malý prostor pro splnění studijních povinností u těchto studentů v rámci stanoveného zkouškového období. Situace vznikla souběhem změny univerzitního harmonogramu, který posunul začátek zkouškového období o týden a naší snahy zachovat červnové termíny se všemi navazujícími náležitostmi, tak jak byly dlouhodobě plánovány. Z těchto důvodů žádá vedení fakulty základní součásti, aby studentům závěrečných ročníků vyšly v rámci možností maximálně vstříc a umožnily jim konání atestací v předtermínech, např. již v původně plánovaném týdnu zkouškového období od 18. 5. 2020, příp. dle uvážení vyučujících. Smyslem tohoto kroku je umožnit studentům posledních ročníků řádné absolvování studia i v této komplikované situaci.

Pro úplnost připomínáme, že studenty závěrečných ročníků je možné za zvláštních podmínek zkoušet prezenčně ve skupinách max. 5 osob. Více viz aktualita ze dne 16. 4. 2020. Veškeré distanční formy je samozřejmě rovněž možné využít.

21. 4. 2020; překlad do ČZJ

Aktualizovaný harmonogram stávajícího akademického roku nale

Aktualizovaný harmonogram stávajícího akademického roku naleznete zde.

Hlavní změny oproti původnímu harmonogramu jsou následující:

  • Výuka v LS je prodloužena o jeden týden do 22. 5. 2020.
  • Pro konání SZZK bylo přidáno období 29. 6. – 10. 7. 2020
  • Zkouškové období je posunuto a prodlouženo do termínu 25. 5. – 31. 7. 2020.
  • Zkouškové období v září je prodlouženo do 18. 9. 2020.

17. 4. 2020; překlad do ČZJ

Upravený harmonogram akademického roku je připravený k vydání a v současné chvíli čekáme již pouze na souhlas pana rektora, který se k němu vyjádří v nejbližším možném termínu. V souladu s ustanovením čl. 3 odst. 3 Studijního a zkušebního řádu UK je souhlas rektora nezbytný.

16. 4. 2020; překlad do ČZJ

V návaznosti na rozhodnutí vlády o postupném uvolňování mimořádných opatření upřesňujeme podmínky jejich realizace na FF UK. Od 20. 4. 2020 je možné realizovat přímý kontakt se studenty ve skupině max. 5 osob. Tato možnost se týká pouze studentů závěrečných ročníků a nejedná se o obnovení pravidelné prezenční výuky! Doporučujeme využít tuto formu pro osobní konzultace závěrečných prací, příp. jiné konzultace vedoucí k úspěšnému ukončení studia.

Stávající omezený přístup do budov FF UK zůstane zachován. Prosíme vyučující, kteří si naplánují setkání se studenty, aby o tom informovali mailem správu budov (adresy: marketa.domanjova@ff.cuni.cz; jakub.rakosnik@ff.cuni.cz), která předá informaci vrátným. Vyučující si v určený čas vyzvedne své studenty na vrátnici a odvede si je do příslušné místnosti.

Rozhodnutí vlády nám také umožní za určitých organizačních a hygienických opatření zrealizovat závěrečné zkoušky obvyklou prezenční formou, což vítáme.

15. 4. 2020; překlad do ČZJ

Informace ke změnám v atestacích pro tento semestr

Návrh zákona, který v tomto týdnu projedná Senát Parlamentu ČR a návazná Zvláštní pravidla studia na UK počítají v souvislosti s aktuální situací s možností úprav a změn v atestacích jednotlivých předmětů v tomto semestru. Protože bohužel zatím zákon nevstoupil v platnost, nemůžeme návrh považovat za definitivní, a proto ani fakulta nemůže vydat závazné informace ke konání atestací.

Nicméně pokud nedojde k zásadní změně, doporučujeme vyučujícím i studentům připravit se na následující úpravy:

překlad do ČZJ

  • Děkan rozhodne o možnosti konat atestace z jednotlivých předmětů v tomto semestru distanční formou.
  • Garant předmětu může rozhodnout o změně formy atestace, např. z ústního zkoušení na písemnou práci. O této změně by měli být studenti informováni, jakmile budou předpisy schváleny. Obtížnost atestace by měla zůstat stejná a odpovídat počtu kreditů.
  • Distanční i prezenční termíny by měly být vypsány podle stávajících pravidel. Tzn. nejméně tři termíny v průběhu zkouškového období. Nejméně jeden v zářijové části zkouškového období. (Více viz Pravidla pro organizaci studia na FF UK.)
  • Distanční i prezenční formy je pro různé termíny možné kombinovat (např. dva distanční v červnu a červenci + jeden prezenční v září).
  • Neúspěšné pokusy v obou formách se počítají a platí pro prezenční i distanční formy dohromady.

Vedení fakulty prozatím nepočítá s distančním konáním bakalářských a státních závěrečných zkoušek, jestliže nedojde k zásadnímu prodloužení nouzového stavu a s ním spojených omezení.

Výše uvedené informace mohou být upraveny na základě schválení vyšších předpisů. Závazná pravidla budou uveřejněna, jakmile dojde k jejich schválení.

2. 4. 2020; překlad do ČZJ

Možnost zápisu volitelných a povinně-volitelných předmětů do 15. 4. 2020

  • V mimořádných případech bude vzhledem k okolnostem otevřena možnost dodatečného zápisu do předmětů do 15. 4. 2020. Možnost platí pouze pro studenty splňující následující podmínky:
    • Student chce ukončit studium v červnovém nebo zářijovém termínu závěrečných zkoušek.
    • Studentovi byl z důvodu mimořádných okolností zrušen volitelný nebo povinně-volitelný předmět.
    • Bez zrušeného předmětu student nezíská minimální počet kreditů k uzavření studia.
  • Postup pro dodatečný zápis je následující:
    • Student splňující výše uvedené podmínky si vybere jiný předmět.
    • E-mailem požádá vyučujícího o souhlas se zápisem. Tento mimořádný zápis do předmětu je možný pouze se souhlasem vyučujícího, který posoudí, jestli je pro studenta reálné zvládnout požadavky předmětu ve zkráceném čase, případně nebrání-li tomu jiné okolnosti.
    • Pokud vyučující udělí e-mailem souhlas, student pošle žádost o zápis do předmětu i se souhlasem vyučujícího e-mailem svojí studijní referentce, která zajistí provedení zápisu. Není třeba písemné podání žádosti, jako je tomu za běžné situace.
  • Toto opatření má umožnit studentům těsně před koncem studia jeho dokončení i za těchto mimořádných okolností. Ostatní studenti budou mít možnost zápisu předmětů opět v příštím semestru.

30. 3. 2020; překlad do ČZJ

V minulých dnech proběhla z iniciativy studentů anketa k navrhovaným opatřením v souvislosti se současnou mimořádnou situací. Její výsledky můžete najít zde. Vedení fakulty tuto aktivitu velmi vítá a k výsledkům ankety připravilo komentář, který naleznete zde.

27. 3. 2020; překlad do ČZJ

  • Včera bylo zveřejněno Opatření rektora č. 11/2020 upravující harmonogram tohoto akademického roku v souvislosti se současnou mimořádnou situací. V návaznosti na něj připravujeme úpravu harmonogramu FF UK. Opatření děkana k harmonogramu bude podle dalšího vývoje situace vydáno nejpozději po Velikonocích.

25. 3. 2020; překlad do ČZJ

V návaznosti na opatření přijatá RKR UK sděluje vedení FF UK následující:

  • Vítáme koordinaci postupu na úrovni UK, jsme v souladu s opatřeními podporujícími realizaci vzdělávací činnosti i v době mimořádné situace a snahou minimalizovat negativní dopady na studenty.
  • Vzhledem k charakteru výuky na FF UK budeme směřovat k minimálnímu, příp. žádnému prodloužení období výuky v tomto semestru. Tento postoj je podpořen skvělým přístupem, s jakým se naprostá většina vyučujících postavila k nalézání alternativních forem výuky. Za to jim velice děkujeme! Rozhodnutí vedení fakulty o délce semestru padne v návaznosti na další rozhodnutí vlády o trvání mimořádných opatření po 1. 4. 2020.
  • Všechna ostatní přijatá opatření začneme obratem realizovat na úrovni fakulty.

17. 3. 2020

  • Začněte prosím promýšlet alternativní formy atestací na závěr předmětů vyučovaných v tomto semestru. Pokud stále nebude možné využívat tradiční formy atestací, měli bychom být připraveni realizovat atestace jinými formami, které studentům umožní uzavřít zapsané předměty, získat potřebné kredity a postoupit do dalšího ročníku.
  • Prioritu má realizace předmětů třetího ročníku bakalářského a druhého ročníku navazujícího magisterského studia, která umožní studentům dokončit studium a absolvovat závěrečné zkoušky v nejbližším možném termínu. Zpomalení postupu většího počtu studentů studiem by způsobilo řadu osobních těžkostí pro studenty (např. vznik poplatkové povinnosti, znemožnění nastoupit po přijetí do navazujícího magisterského studia apod.) a organizačních komplikací pro fakultu (např. při organizaci následujících termínů závěrečných zkoušek, organizaci přijímacího řízení atd.).

12. 3. 2020

  • V návaznosti na dnešní vyhlášení nouzového stavu vládou České republiky jsou do odvolání zrušeny úřední hodiny studijního oddělení i oddělení vědy. V případě potřeby kontaktujte příslušné pracovníky e-mailem.

11. 3. 2020

  • Alternativní formy realizace výuky po dobu mimořádných opatření jsou na uvážení každého vyučujícího, vždy po domluvě s vedoucím základní součásti.
  • Informujte studenty svých předmětů o formách, požadavcích a podmínkách realizace předmětu co nejdříve, nejpozději však do 23. 3. 2020.
  • Období od 11. 3. do 23. 3. 2020 využijte prosím pro promyšlení a přípravu alternativních možností výuky svých předmětů.
  • Více o možnostech elektronické podpory výuky najdete od čtvrtka 12. 3. 2020 na http://elearning.ff.cuni.cz/.
  • Se zahájením výuky alternativními formami počítáme nejpozději od 23. 3. 2020, pokud mimořádná opatření zůstanou v platnosti i po tomto datu.
  • Vyučující, jejichž kurzy navštěvují zahraniční studenti, obdrží k organizaci studia doplňující informace.

Nastal čas vrátit knihy: Knihovna FF UK vyzývá čtenáře k vracení výpůjček

$
0
0

Mezi čtenáři knihoven FF UK je nyní stále přes 12 000 knih, které je třeba v nejbližších dnech vrátit do knihovny. Většině výpůjček sice končí výpůjční lhůta 3. 7. 2020, ale část výpůjček je třeba vrátit již dříve. Přečtěte si nejdůležitější informace a odpovědi na časté dotazy spojené s vracením knih na FF UK.

Kam a kdy?

  • Knihy vracejte vždy v těch budovách, kde jste si je půjčili.
  • Není potřeba se předem domlouvat. Knihy můžete vrátit kdykoliv v otevírací době budov.
  • Knihy vracejte buď do biblioboxů anebo do označených krabic u vstupu (Knihovna Jana Palacha).

Do kdy?

  • Pomozte nám, prosím: Nenechávejte vracení knih na poslední možný den! Vracejte knihy klidně hned!
  • Výpůjčky, kterým končila lhůta do 18. 6., byly naposledy prodlouženy do 3. 7. 2020. POZOR: Výpůjčkám, které končí mezi 18. 6. a 2. 7., lhůta prodloužena nebyla!

Potřebujete knihy i nadále?

  • Nejdříve si zkuste knihy prodloužit sami po přihlášení do Centrálního katalogu UK na https://katalog.cuni.cz (přihlašovací údaje jako do SIS).
  • Pokud samoobslužné prodloužení už není možné, je třeba výpůjčky do 3. 7. donést na výpůjční pult spádové knihovny (dle budov Knihovna Jana Palacha, Knihovna Celetná, Knihovna Šporkova paláce.) Zde je knihovník vrátí, a pokud na ně není vedena rezervace, obratem vám je přepůjčí na další období.

Nejste si jistí, kdy končí vaše výpůjčky?

  • Závazné a prioritní je vždy datum, uvedené ve vašem čtenářském kontě. Ověřte si prosím lhůty u svých výpůjček sami. Je to snadné:
  • Otevřete Centrální katalog UK na adrese https://katalog.cuni.cz a přihlaste se svými univerzitními údaji. (stejné jako třeba do SIS). Zobrazí se vám Konto čtenáře. Informace o svých výpůjčkách najdete pod odkazem s počtem vašich výpůjček. Viz též návod pro práci s čtenářským kontem.

Kontakt a pomoc

Vyjádření vedení Filozofické fakulty UK k uctění památky Milady Horákové

$
0
0

Filozofická fakulta UK samozřejmě odsuzuje justiční vraždu Milady Horákové spáchanou komunistickým režimem a všechny další zločiny komunismu. Filozofická fakulta UK se samozřejmě plně hlásí k tomu, že komunistický režim v Československu byl „zločinný, nelegitimní a je zavrženíhodný“ a že „Komunistická strana Československa byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou obdobně jako další organizace založené na její ideologii“ (viz zákon o protiprávnosti komunistického režimu).

Jak jsme před několika dny informovali organizátory kampaně Milada 70, Filozofická fakulta UK uctí památku Milady Horákové pietním vyvěšením černého praporu ve dnech 26.–27. 6. – tedy jedním ze způsobů, k nimž sami organizátoři vyzývají.

Památce Milady Horákové chceme věnovat víc než dvě slova na banneru v nadživotní velikosti. Proto nyní připravujeme dva rozsáhlejší texty, které osobnost a odkaz Milady Horákové přiblíží v širších souvislostech.

Současný rozruch v médiích a na sociálních sítích je zbytečný – jak jsme si nyní s organizátorem kampaně Michalem Gregorinim potvrdili, jde nám všem o stejnou věc.

za vedení Filozofické fakulty UK

doc. Michal Pullmann, děkan

Viewing all 2858 articles
Browse latest View live