Quantcast
Channel: Aktuality – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Viewing all 2853 articles
Browse latest View live

Studentka hudební vědy získala Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za práci o skotsko-české hudební skladatelce Geraldine Muchové

$
0
0
Barbora Vacková, nyní studentka navazujícího magisterského programu hudební věda na Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, získala cenu za bakalářskou práci Geraldine Mucha. Sonda do života a díla skladatelky. Tato v českém kontextu zásadní průkopnická práce prakticky ohledává možnosti psaní ženské skladatelské biografie z hlediska feministické muzikologie, navíc na příkladu mimořádně zajímavé osobnosti ve velmi specifickém historickém kontextu. Práce vznikla v Semináři kulturní analýzy hudby Ústavu hudební vědy FF UK pod vedením dr. Terezy Havelkové.

Můžete představit téma své práce?

Moje bakalářská práce pojednává o skotsko-české hudební skladatelce Geraldine Muchové (1917–2012). Jejím cílem bylo na základě dostupných pramenů kriticky zhodnotit skladatelčin přístup ke kompozici a jeho vývoj v průběhu jejího života. Hlavní důraz je kladen na analýzu kulturních a společenských faktorů, které formovaly jak samotnou kompoziční aktivitu skladatelky, tak způsob, jakým o ní hovořila. Muchovou tak představuji jako ženu konkrétní doby a kultury, která musela nalézt způsob, jak své kompoziční zájmy co nejlépe skloubit s ostatními rolemi, které chtěla či byla nucena vykonávat. Rovněž řeším, proč volila právě cestu distancování se od propagace svého díla a komponování jen nenápadně v soukromí domova. Metodologicky je práce ukotvena v literatuře problematizující psaní ženské skladatelské biografie v muzikologii; na konkrétním případu skladatelské osobnosti, jíž se odborná muzikologická literatura dosud nezabývala, tak přispívám k diskusi o této problematice.

Na základě čeho jste se rozhodla věnovat se ženské skladatelské biografii?

Tématu žen–skladatelek jsem se věnovala již v prvním ročníku bakalářského studia hudební vědy v seminární práci o ženách v české hudbě za první republiky. Díky ní jsem se dozvěděla více o tom, jak obtížné pro skladatelky bylo se v této tradičně mužské oblasti prosadit, s jakými předsudky se setkávaly a jak se na nich v tomto ohledu podepsala systematická diskriminace, kvůli které jim byl například odpírán vstup na půdu řady institucí. Ve své bakalářské práci jsem chtěla na konkrétním příkladu jedné z nich ukázat, jak se s těmito problémy vypořádávala.

Proč právě Geraldine Muchová?

Musím přiznat, že jsem před zahájením výzkumu Geraldine Muchovou neznala a při hledání vhodného subjektu mě zaujalo především její slavné příjmení a okolnost, že rodinu tak známých osobností, jako jsou Alfons a Jiří Muchovi, tvořila i prakticky zapomenutá hudební skladatelka. Dále mě samozřejmě fascinovalo, že se jednalo o skvěle vyškolenou profesionálku (Muchová vystudovala kompozici na Královské hudební akademii v Londýně), a navíc Skotku a londýnskou rodačku, která značnou část svého života prožila v komunistickém Československu.

Čím je práce podle vás specifická?

Snad tím, že skladatelčinu biografii nepojímám jako přehled faktů a dat spojených do zdánlivě objektivního vyprávění, ale naopak ji v průběhu celé práce soustavně problematizuji. Všímám si například absencí jednotlivých témat v často sporém materiálu a kriticky se zamýšlím nad tím, proč právě na tyto momenty se skladatelky v pramenech nikdo neptá, nebo proč se jim ona sama ve svém narativu vyhýbá. Součástí práce je tak i kritika stávajícího mediálního obrazu Muchové, který ji představuje téměř výhradně jako manželku a snachu slavných mužů, a nikoliv jako aktivní tvůrkyni.

V kontextu české hudební vědy je pak samozřejmě specifické uplatnění genderové perspektivy, díky čemuž práce přispívá k porozumění situaci žen–skladatelek v západní společnosti 20. století.

Chystáte se téma rozvinout, resp. kam směřujete své další bádání?

Ve své nadcházející diplomové práci se chci zaměřit na hudbu Geraldine Muchové a blíže charakterizovat její kompoziční styl, což bych ráda udělala prostřednictvím hudební analýzy několika jejích skladeb.

Významnou součást práce budou tvořit metodologické úvahy založené na četbě textů z oblasti feministické muzikologie a kritiky za posledních zhruba 25 let: V čem spatřuje feministická muzikologie problémy „tradiční“ hudební analýzy? Lze hovořit o něčem, jako je specificky ženský hudební jazyk? Jak, a lze vůbec, aplikovat gender coby analytickou kategorii u hudby, která je pevně zakořeněna v tradičních západních hudebních formách a postupech a nenabízí žádné mimohudební vodítko? Odpovědi na tyto otázky a zároveň metodologický základ pro mou vlastní analýzu poskytne přehled a kritické zhodnocení způsobu, jakým o hudbě skladatelek–žen píše současná světová muzikologická literatura.

Tento semestr trávíte v rámci meziuniverzitní dohody na McGill University v Montrealu. Co může tato univerzita nabídnout studentům muzikologie?

Kromě výuky v oblastech, které na pražské katedře nejsou do větší míry zastoupeny, jako například populární hudba, je to především styl výuky. Ta je na McGill University obecně na velmi vysoké úrovni, především co se týká kritického myšlení. Pro studenty magisterského a doktorského studia zde prakticky neexistují přednášky, ale vše je založeno na četbě textů a následně formulaci vlastních názorů. Studující jsou zde motivováni především k nahlédnutí za obsah textů, analyzování konkrétních argumentačních linií a hledání metodologických nedostatků. Všichni zde vnímají hudební vědu jako interdisciplinární obor, čtou filozofickou nebo kulturně teoretickou literaturu, v níž hledají inspiraci a považují to za něco zcela samozřejmého – ať již se věnují jakémukoliv tématu.

Cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů je udělována od roku 2014. Ocenění může získat student nebo absolvent bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádné výsledky ve studiu nebo ve vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí činnosti související se studiem. Ocenění lze udělit i za mimořádný čin prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost. Ceny zatím posledního ročníku byly předány v Senátu Parlamentu České republiky v listopadu 2017.

 

Obrázek1Bc. Barbora Vacková, DiS. (1991), je absolventkou Pražské konzervatoře v oboru hra na příčnou flétnu. V bakalářském stupni vystudovala dvouobor anglistika-amerikanistika a hudební věda na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde momentálně v magisterském programu pokračuje ve studiu hudební vědy. V akademickém roce 2015/2016 studovala na Humboldt-Universität v Berlíně, v prosinci 2017 pak ukončila semestrální pobyt na prestižní McGill University v kanadském Montrealu. Svou bakalářskou práci Geraldine Mucha. Sonda do života a díla skladatelky, v níž se zabývala u nás dosud nereflektovanou problematikou psaní ženské skladatelské biografie v muzikologii, úspěšně prezentovala na mezinárodní studentské konferenci v britském Canterbury. Na konci listopadu tohoto roku za tuto práci získala cenu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 


FF UK a Fond Borise Němcova zřizují Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska FF UK

$
0
0

Dne 17. ledna děkanka Filozofické fakulty UK Mirjam Friedová a zakladatelka Fondu BN Žanna Němcovová podepsaly smlouvu o otevření Akademického centra Borise Němcova pro výzkum Ruska na půdě fakulty.

Centrum bude fungovat jako expertní platforma a rovněž bude organizovat veřejné přednášky, vědecké semináře a konference s účastí představitelů ruské a mezinárodní intelektuální elity, spolupracovat s dalšími výzkumnými a akademickými centry, která se zabývají studiem Ruska. Centrum si klade za cíl popularizovat výsledky svého výzkumu.

Řediteli Centra se stanou Alexandr Morozov a Marek Příhoda.

Dne 8. února se na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uskuteční slavnostní prezentace Centra.

Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska zahájí svou činnost 1. března 2018.

Философский факультет Карлова Университета и Фонд Бориса Немцова учреждают Академический центр Бориса Немцова по изучению России ФФ КУ

17 января декан философского факультета КУ Мирьям Фридова и основатель Фонда БН Жанна Немцова подписали договор об открытии Академического центра Бориса Немцова по изучению России на базе факультета.

Центр будет функционировать как экспертная платформа, а также организовывать публичные лекции, научные семинары и конференции с участием представителей российской и международной интеллектуальной элиты, сотрудничать с другими исследовательскими и академическими центрами, которые занимаются изучением России. Центр ставит перед собой задачу популяризировать результаты своих исследований.

Руководителями Центра станут Александр Морозов и Марек Пржигода.

8 февраля на философском факультете Карлова Университета пройдет торжественная презентация Центра.

Академический центр Бориса Немцова по изучению России начинает свою работу с 1 марта 2018 г.

20180117_IMG_0065 20180117_IMG_0075 20180117_IMG_0083 20180117_IMG_0102 20180117_IMG_9955 20180117_IMG_9976 20180117_IMG_0007 20180117_IMG_0029

foto: archiv FF UK

Tisková zpráva

Přehled: Databáze přístupné v roce 2018

$
0
0

Vážené uživatelky, vážení uživatelé, v roce 2018 začala Univerzita Karlova zpřístupňovat některé databáze díky nákupu prostřednictvím projektu CzechElib. Od roku 2018 tak máme na Univerzitě Karlově z tohoto projektu zpřístupněny následující databáze[1]:

  • JSTOR – Art & Sciences V
  • Wiley Online Library journals – Full
  • eBook Academic Collection (EBSCO)
  • RSC Gold
  • American Chemical Society Journals
  • MathSciNet
  • American Institute of Physics – Complete
  • PsychArticles (FF), PsychINFO (PedF)
  • OECD iLibrary
  • Library and Information Science (LISS)
  • Taylor & Francis – Medical Library
  • Thiema e-book Library
  • SportDiscuss with Full texts
  • Medline Complete (EBSCOhost)
  • Micromedex
  • GeoRef
  • Academic Search Complete (EBSCO)
  • SpringerLink journals (Lecture Notes in Mathematics, Computer Science Library e-books)
  • Taylor & Francis Social Science & Humanities Library
  • JSTOR – Art & Sciences VI
  • Oxford Journals Online Full Collection
  • Beck Online CZ
  • Academic Search Ultimate
  • EconLit with Full Text
  • Taylor & Francis Science & Technology Library
  • IEEE/IET Electronic Library (IEL)
  • JSTOR – Art & Sciences II
  • BioOne1, BioOne 2
  • ACM Digital Library
  • IOPscience
  • Evidence-Based Medicine Reviews
  • American Mathematical Society Journals
  • Literature Online
  • ATLA religion Database with ATLA Serials
  • Web of Science
  • ScienceDirect Freedom Collection
  • GeoScienceWorld
  • American Association for Cancer Research Publications
  • American Physical Society e-Journals – kolekce APS ALL
  • Scopus
  • JSTOR – Art & Sciences I
  • UpToDate in medicine
  • SocIndex with Full Text
  • JSTOR – Art & Sciences III

Kromě těchto databází pak Knihovna FF UK mimo CzechElib nakupuje přístup k Oxford English Dictionary a pro rok 2018 máme z končícího projektu Informace přístup ke zdrojům:

  • BREPOLIS
  • Film Television Literature Index with Full Text
  • L’Anné philologique
  • Literature Resource Center
  • Thesaurus Linguae Graecae

Databáze s ukončeným přístupem

Uživatelé naopak již nemají přístupné Ebrary (bylo nahrazeno EBSCO E-book Academic Collection) a ProQuest Central (databáze je přístupná do konce ledna 2018, doporučujeme uživatelům případně vyexportovat uložené záznamy z osobních účtů).

 


[1] Poznámka: Tučnou kurzívou jsou zdroje s garantovaným přístupem pro FF (tzv. páteřní zdroje nebo zdroje poptávané přímo naší fakultou), u ostatních zdrojů je nutné ověřit přístupnost pro uživatele z FF na Portálu elektronických zdrojů – http://pez.cuni.cz.  U zdrojů, které poptávaly jiné fakulty závisí podmínky přístupu na licenčních podmínkách a tyto podmínky se mohou lišit.

Studentská rada FF UK pořádá vzpomínkové akce k výročí činu Jana Palacha

$
0
0

Ke 49. výročí činu Jana Palacha připravuje Studentská rada FF UK tradičně několik akcí. V letoším roce jsou připraveny následující:

15. 1. | od 19:00 | Náprstkova 10, Praha 1, Café Kampus
básnický večer Jehly, špičky, sochory a kůly
16. 1. | od 17:00 | u posmrtné masky Jana Palacha na budově Filozofické fakulty UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1
pietní akt

S proslovy vystoupí primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, J. M. rektor UK prof. Tomáš Zima, kancléř VŠE dr. Andrej Tóth, děkanka FF UK doc. Mirjam Friedová, prorektor UK pro vnější vztahy prof. Martin Kovář a místopředseda Studentské rady FF UK Martin Jelínek.

17. 1. | od 19:00 | Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1, místnost 200
panelová diskuse Dubček – Palach – Husák

Proměny společnosti mezi reformami a normalizací. Vystoupí Vítězslav Sommer (ÚSD AV), Petr Blažek (ÚSTR), Kristina Andělová (ÚSD AV) a Matěj Metelec (Alarm). Moderuje Adéla Gjuričová (ÚSD AV).

18. 1. | od 19:00 | Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1, místnost 200
Promítání filmu Žert (1968) na motiv knihy Milana Kundery. Po skončení promítání proběhne u sousoší Dům matky a dům syna pietní akt za ostatní živé pochodně.

událost na Facebooku

tisková zpráva

Jan Palach – vzpomínkové akce (2018) [plakát]

Univerzita Karlova spouští nový tematický web k oslavě 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje doprovodné akce

$
0
0

Univerzita Karlova se jako významná veřejná instituce připojuje k celostátním oslavám 100. výročí vzniku Československa. V souvislosti s tímto významným jubileem a dalšími „osmičkovými“ výročími spustila nové webové stránky. Návštěvníci na nich najdou jak informace o vztahu Univerzity Karlovy k Československé republice, tak přehled doprovodných akcí, které UK v letošním roce ve vztahu k významným výročím pořádá pro veřejnost.  

Univerzita Karlova se rozhodla oslavit 100. výročí od založení Československa několika akcemi. Jednou z nejvýznamnějších bude setkání rektorů prestižních zahraničních univerzit, kteří budou diskutovat o roli univerzit a univerzitního prostředí v Evropě. Na vědecké konferenci k osmičkovým výročím se bude pro změnu hovořit o vybraných tématech novodobých československých a českých dějin. „Cílem těchto akcí je představit Univerzitu Karlovu jako tradiční spolutvůrkyni české státnosti, hrdou nositelku vzdělanosti a podporovatelku svobody a demokratických ideálů,“ uvedl rektor UK Tomáš Zima.

Řada akcí je připravena rovněž pro veřejnost. Zájemci budou moci navštívit výstavy, „prvorepublikový“ festival pod širým nebem, komentované prohlídky, kulaté stoly či přednášky. Na své si přijdou též středoškoláci, pro které bude připraven soutěžní kvíz. Pro nejmenší bude připraven dětský den. „Mezi nejzajímavější akce bude patřit výstava 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů, která se uskuteční od května do září v prostorách Karolina a návštěvníci na ní uvidí například Nobelovy ceny Gery a Cala Coriových a Jaroslava Heyrovského či aktovku Jana Palacha“, uvedla Jana Peroutková, projektová manažerka UK.

Webové stránky s informacemi o oslavách na Univerzitě Karlově a hlavních akcích jsou k dispozici na adrese https://uk100.cuni.cz/.

tisková zpráva Univerzity Karlovy [29. ledna 2018, cuni.cz]

 

za správnost:

Mgr. Václav Hájek

tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova
tel: +420 224 491 248
e-mail:
pr@cuni.cz

Skončil zimní semestr Dětské univerzity FF UK. Děti se na slavnostním zakončení setkaly s paní děkankou

$
0
0

V zimním semestru bylo připraveno sedm kurzů pro mladší a sedm pro starší školáky: celkem si humanitní obzory přišlo rozšířit 95 dětí. Nejmladší generaci se FF UK věnuje od roku 2012.

Během zimního semestru 2017/2018 se mladší děti mohly například s etnologem Petrem Janečkem dozvědět, kde se vzaly a co původně znamenaly nejznámější lidové pohádky, s Ústavem etnologie se vypravily za piráty Jejího Veličenstva Alžběty I. a poznaly osobnost nejslavnějšího anglického piráta Francise Drakea. Pracovníci Fonetického ústavu ukázali, jak si můžeme hrát s vlastní řečí, která vůbec není tak jednoduchá, jak bychom si mohli myslet, a Katedra filmových studií nabídla výpravu do historie filmu, která zahrnovala i rozpohybování vlastních obrázků pomocí prekinematografických aparátů. Katedra pedagogiky představila mladým dámám a gentlemanům základy etikety a nechyběl oblíbený kurz pořádaný Ústavem jazyků a komunikace neslyšících, kde se děti dozvěděly, jak spolu komunikují neslyšící lidé, a několik znaků se také naučily.

Pro starší děti (6.–9. třída ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) si kurz připravil Ústav germánských studií, kde si účastníci vyzkoušeli, k čemu jsou dobré různé druhy slovníků, a pokusili se sestavit vlastní heslo. Ústav Českého národního korpusu zase ukázal, co všechno o češtině prozradí statistika. Nechyběl kurz tvůrčího psaní, tipy pro osvojování si cizího jazyka nebo diskuse o tom, jaké vlastnosti a dovednosti by měl mít učitel, samozřejmě s praktickou zkouškou vlastní výuky.

Slavnostní zakončení devátého semestru šestého ročníku projektu Hledá se Sofie – Dětská univerzita Filozofické fakulty Univerzity Karlovy proběhlo 18. ledna 2018. Děti, které se za dobu existence projektu zúčastnily více než pěti setkání, obdržely z rukou paní děkanky diplom.

Kurzy letního semestru 2017/2018 budou zveřejněny v průběhu února. Podrobné informace o projektu jsou k dispozici na jeho webových stránkách, případně se na pořadatele neváhejte obrátit e-mailem.

1-20180118_IMG_0626 1-20180118_IMG_0616 1-20180118_IMG_0613 1-20180118_IMG_0609 1-20180118_IMG_0607 1-20180118_IMG_0487 1-20180118_IMG_0480 1-20180118_IMG_0432 1-20180118_IMG_0386 1-20180118_IMG_0351 1-20180118_IMG_0306 1-20180118_IMG_0280

foto: archiv FF UK

Zrušení interního výběrového řízení na místo vedoucího/vedoucí Katedry psychologie

$
0
0

Děkan FF UK zrušil interní výběrové řízení na místo vedoucího/vedoucí Katedry psychologie vypsané 19. 12. 2017 dle čl. 4 a n. opatření děkana č. 14/2017, Podrobnosti o výběru, jmenování a funkčních obdobích vedoucích základních součástí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Důvodem byla nemožnost konat pohovory s uchazeči dne 26. 1. 2018 pro nedostatečnou přítomnost členů komise pro interní výběrové řízení, případně jejich rezignaci na členství v komisi, kdy v návaznosti na tyto skutečnosti je vhodné rozhodnutí v celé věci svěřit novému děkanovi nastupujícímu dne 1. 2. 2018.

Doc. Michal Pullmann děkanem FF UK

$
0
0

Doc. Michal Pullmann se 1. února ujal funkce děkana Filozofické fakulty UK. Rektor Univerzity Karlovy doc. Pullmanna oficiálně uvedl do úřadu předáním jmenovací listiny 25. ledna 2018 během zasedání vědecké rady UK. Doc. Pullmann byl kandidátem na funkci děkana FF UK na funkční období 2018–2022 zvolen na zasedání Akademického senátu FF UK 9. listopadu 2017.

Michal Pullmann vystudoval historii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od r. 2010 byl ředitelem Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, kde se roku 2014 habilitoval s prací Konec experimentu. Přestavba a pád komunismu v Československu.

Odborně se zaměřuje na sociální a hospodářské dějiny 20. stol., dějiny státního socialismu (s důrazem na společenské a hospodářské procesy), dějiny historiografie a metodologii historie. Vede kurzy k moderním sociálním dějinám (s důrazem na sociální dějiny Evropy), k dějinám komunistických diktatur (s důrazem na Sovětský svaz a Československo) a metodologii sociálních dějin.

Jako priority svého funkčního období 2018–2022 si Michal Pullmann vytkl solidaritu, otevřenou komunikaci a transparentnost.

související: Volby také na UK. Rektor jmenoval nové děkany [iforum.cuni.cz, 25. ledna 2018]

foto: Vladimír Šigut


Centrum pro studium politické filosofie, etiky a náboženství FF UK vyhlašuje soutěž o podporu krátkodobých výzkumných pobytů na Oxford University

$
0
0

Tato menší podpora je určena pro mladé badatele v oblasti humanitních a společenských věd z Univerzity Karlovy. Účastnit soutěže se mohou doktorandi a mladí badatelé (nejvíce 5 let od získání titulu Ph.D. v době vyhlášení soutěže), kteří jsou zapsáni či zaměstnáni na Univerzitě Karlově. Podpora je určena na krytí nákladů (či části nákladů) při krátkodobém pobytu věnovaném výzkumné spolupráci s akademiky z Oxford University.

výše podpory: 1 000 EUR

délka výzkumného pobytu: jeden měsíc

termín odevzdání žádostí: 5. 3. 2018

jazyk žádosti: angličtina

Žádosti odevzdávejte elektronicky na jakub.jirsa@ff.cuni.cz a podepsané písemně na:

Jakub Jirsa
ÚFAR FF UK
nám. Jana Palacha 2
116 38 Praha 1

obsah žádosti v angličtině:

  • jméno, příjmení žadatele
  • domovská katedra či ústav žadatele
  • odborné CV uchazeče
  • termín pobytu (v kal. roce 2018)
  • stručný projekt a náplň práce během pobytu v Oxfordu (max. 2 NS)
  • kontakt na akademika, se kterým uchazeč na Oxford University spolupracuje či bude spolupracovat, a potvrzení od daného akademika, že se spoluprací souhlasí (stačí e-mail přeposlaný uchazečem)

Uchazeči budou vyrozuměni do jednoho měsíce od termínu odevzdání žádostí.

Povinnosti příjemce podpory:

  • naplnění projektu a náplně práce z žádosti
  • zpráva o výsledku badatelského pobytu (1 NS)
  • zajištění všech ostatních náležitostí návštěvy (cesta, ubytování, stravování atd.)

Podpora ve výši 1 000 EUR bude k vyzvednutí v Europaeum, Oxford.

V Praze tuto podporu koordinuje Jakub Jirsa (jakub.jirsa@ff.cuni.cz) a v Oxfordu Susanne Heinrich (euroinfo@europaeum.ox.ac.uk).

Podpora je vyplácena ze sponzorského daru společnosti Sekyra Group.

za Centrum pro studium politické filosofie, etiky a náboženství FF UK

Jakub Jirsa
místopředseda

scan výzvy ke stažení

Techniky vládnutí v Ankh-Morporku nebo pesimismus ve sci-fi. Na PragoFFestu 2017 vystoupí přednášející z FF UK

$
0
0

Festival fantastiky PragoFFest 2018 proběhne v Modré škole v pražských Hájích ve dnech 1.–6. února 2018. Přednášky na různá témata od videoher po mytologii pronese také šest odborníků z FF UK, kteří všichni vystoupí v pátek 2. února.

Festival tradičně nabízí pestrý program, který láká fanoušky fantasy, sci-fi, hororu, anime, deskových her a videoher. Vedle čistě žánrového programu tvoří nedílnou součást akce také prezentace popularizující vědu a techniku. Filozofická fakulta UK do programu přispívá od roku 2015.

Filip Rybín: League of Legends – kooperace a konflikt | GameLine (o videohrách) | od 12:00
Hry jako Dota 2 nebo League of Legends jsou jedinečným mixem kooperace a konfliktu. Kdo nejvíce feeduje, kdo je nejvíce toxic a mohou jungleři za všechny vaše problémy? Jedinečná sonda do hlubin (nejen) ELO Hell.
Lenka Chudomelová: Umění vládnout (nejen) Ankh-Morporku | BritCon (britské seriály a sitcomy) | od 16:00
Patricij Vetinari je v Pratchettových knihách znám dokonalým smyslem pro vládu nad nepředvídatelným Ankh-Morporkem. Jak si udržuje moc a jaké techniky vládnutí používá? A obstál by jako vládce státu či města na kulaté Zemi?
Vítězslav Kremlík: Kdo zabil optimismus ve sci-fi? | FutureCon + MaelströM (věda, technologie, lidstvo, budoucnost) | od 17:00
Seriál Orville vznikl, protože už ani Star Trek není optimistický. Temné vize budoucnosti jako Blade Runner, Soylent Green, Matrix či Terminátor převažují. Pesimismus naši kulturu přepadl paradoxně právě v době, kdy jsme dosáhli největší prosperity v dějinách.
Eva Kyselá: Jak mýty tvoří realitu | Fantasy & History | od 17:00
Myslíte, že mytologie nemá v moderní společnosti jiné místo než jako historická fikce překonaná vědou a rozumem? Hledali byste mýtus v reklamě na prací prášek? A v čem podle vás tkví úspěch Bene Gesseritu? V prádle bělejším než bílém to nebude…
Martin Vlček: Dévové a asurové – soupeřící bohové | Fantasy & History | od 12:00
Přednáška se zaměřuje na dvě skupiny božstev či démonů, jejich boje i prolínání, a to zejména v Indii a Íránu. Menší prostor bude věnován i rozdělení božstev a démonů obecně v indoevropském prostředí.

CEFRES v letním semestru 2018 přijímá studenty FF UK na stáž

$
0
0

CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách) díky spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy nově poskytuje odbornou praxi/stáž studentům magisterského nebo doktorského studijního programu. Stáže mohou trvat od 1 do 3 měsíců a studenti za ně získají ECTS kredity v rámci svého studijního programu (1 měsíc – 4 ECTS, 2 měsíce – 8 ECTS, 3 měsíce 12 ECTS).

Od kandidátů se vyžaduje dobrá úroveň francouzského jazyka a v ideálním případě studium francouzské filologie nebo překladatelství/tlumočnictví, mohou však být i z jiných společensko- či humanitněvědních disciplín.

Konkrétní aktivity stáže budou upřesněny na základě dohody mezi studentem a jeho tutorem, který bude studenta doprovázet po celou délku jeho stáže. Stážista bude mít pro své aktivity k dispozci pracovní místo v CEFRESu a plný přístup do knihovny.

Náplní práce studentů během odborné praxe bude na základě domluvy s tutorem stáže napomáhat v běžném fungování instituce, zajišťovat překlady mezi francouzštinou a češtinou, podílet se na správě webové stránky a sociálních sítích CEFRESu, vypomáhat v knihovně a asistovat během organizace vědeckých aktivit (přednášek, seminářů, konferencí nebo workshopů).

Uchazeči předkládají žádost v češtině a ve francouzštině. Náležitosti žádosti:

  • životopis
  • motivační dopis zahrnující očekávání v dosažených zkušenostech a nových dovednostech a zamýšlenou délku a dobu stáže

Přihlášky pro letní semestr 2017/2018 je nutno odeslat nejpozději do 15. 3. 2018.

Pro veškeré informace se obracejte na Adélu Landovou:
e-mail: adela.landova@cefres.cz
tel.: +420 224 921 400

Výzvy jsou též k dispozici na webových stránkach CEFRESu: CZFR | ENG

CEFRES

Centre français de recherche en sciences sociales UMIFRE 13, USR 3138, CNRS-MAE Na Florenci 3

CZ-110 00 Prague 1

 

Proměny Ovidia ve slovech i obrazech. Výstava představuje průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších básníků starověku

$
0
0

U příležitosti  dvoutisícího výročí úmrtí Publia Ovidia Nasona a v souvislosti s pořádáním šestého ročníku Dne latiny připravily Ústav řeckých a latinských studií a Ústav pro klasickou archeologii FF UK ve spolupráci se Seminářem dějin umění FF MU panelovou výstavu Proměny Ovidia ve slovech i obrazech.

Ve vybraných úryvcích je zde představeno nejen Ovidiovo nejznámější dílo Proměny, ale průřez bezmála celou básníkovou tvorbou. Výstava se nesoustředí jen na historii překladů těchto děl do češtiny a jejich srovnání, ale připomíná rovněž antické zdroje Ovidiovy vizuální inspirace a také pozdější reflexi jeho děl v českém renesančním a barokním výtvarném umění. Zachycuje tedy pouhý, a přesto velmi bohatý, zlomek fenoménu jménem Ovidius, který tak zásadním způsobem ovlivnil evropskou kulturu a jemuž je z velké části věnováno i lednové číslo časopisu Dějiny a současnost.

Vernisáž výstavy se uskutečnila 30. 11. 2017 v barokním podstřeší Sweerts-Sporckova paláce v souvislosti s mezinárodní konferencí Roma aurea MMXVII: Ovidiovské kontexty a inspirace. Aktuálně je výstava k vidění v přízemí budovy Filozofické fakulty UK v Celetné 20 do 8. března, od dubna do konce října tohoto roku bude instalována v prostorách Galerie antického umění v Hostinném.

ovid4 Galerie antickeho umeni v Hostinnem Galerie antickeho umeni v Hostinnem

foto: Galerie antického umění v Hostinném

Výběrové řízení ze dne 29. 1. 2018 – Ústav germánských studií/ Job offer from 29 January 2018 – Department of Germanic Studies

$
0
0
English see below
Děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vypisuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa na pracovišti

Ústav germánských studií

Název pracovní pozice: akademický pracovník – odborný asistent
Předpokládaná mzdová třída: AP2
Obor a zaměření: finská lingvistika nebo finská literatura
Úvazek: 1,0 (40 hod. týdně) na dobu určitou

Popis pracovní činnosti

  • výuka v oblasti specializace a kontrola studia
  • vedení závěrečných prací, zejm. bakalářských a diplomových
  • vědecká publikační činnost
  • podíl na administrativní činnosti

Požadavky

  • titul PhD (nebo ekvivalent) v oboru finský jazyk nebo finská literatura nebo v jiném relevantním filologickém oboru
  • organizační a pedagogické schopnosti
  • výborná znalost finštiny, znalost dalších jazyků výhodou
  • schopnost učit v angličtině
  • přiměřená odborná a publikační činnost v oboru
  • zkušenosti s řešením vědeckých projektů a grantů výhodou
  • prokazatelná perspektiva brzkého zahájení habilitačního řízení

Předpokládaný nástup: 1. října 2018
Termín přihlášky: 31. března 2018

Náležitosti přihlášky:

  • Přihláška do VŘ
  • přehled pedagogické činnosti
  • přehled publikační činnosti
  • přehled vědecko-výzkumné činnosti
  • kopie dokladů o vzdělání (při osobním pohovoru bude komise požadovat výhradně originály dokladů o vzdělání)

Způsoby přihlášení:

  • Písemně poštou/osobně:
    Přihlášku se všemi přílohami  zašlete poštou, nebo doručte osobně na adresu: Mgr. Hana Vamberská, osobní oddělení FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha
  • E-mailem:
    Přihlášku se všemi přílohami zašlete emailem na adresu hana.vamberska@ff.cuni.cz

Komise může podle vlastního uvážení pozvat všechny nebo vybrané uchazeče k dalšímu kolu výběrového řízení, tedy k pohovoru nebo veřejné přednášce.

Department of Germanic Studies

Job title: Assistant Professor
Expected salary/job rank: AP2 level
Field and specialization: Finnish Linguistics or Finnish Literature
Position: 40 hours per week

Job description

  • teaching within the applicant’s specialization, exam participation
  • supervision of students’ term papers and theses, especially at the B.A. and M.A. level
  • publishing scholarly publications
  • sharing administrative duties

Job requirements

  • doctoral degree in Finnish linguistics or Finnish literature or in another related area
  • organizational and teaching skills
  • excellent knowledge of Finnish, knowledge of other languages will be an advantage
  • ability to teach in English
  • adequate research and publication record in the field of specialization
  • PI experience in research projects and grants will be an advantage
  • demonstrable prospects of starting the “Habilitation” process soon

Expected starting date: October 1, 2018
Application deadline: March 31, 2018

Complete applications will include the following:

  • curriculum vitae
  • overview of teaching experience
  • complete list of publications
  • list documenting research experience
  • copies of documents that show academic degrees awarded

Submitting the application:

  • Submission by mail or in person:
    The application with all its attachments can be sent by mail or delivered in person to the following address: Hana Vamberská, Human Resources Dept., FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha, Czech Republic
  • Submission by e-mail:
    The application with all its attachments can be sent by e-mail to the address hana.vamberska@ff.cuni.cz

    Based on the committee’s decision, either all applicants or selected applicants only will be invited to the second round of the competition, i.e. an on-site interview, which may include a public lecture.

Výběrové řízení ze dne 29. 1. 2018 – Ústav translatologie

$
0
0
Děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vypisuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa na pracovišti

Ústav translatologie

Název pracovní pozice: akademický pracovník – asistent
Předpokládaná mzdová třída: AP1
Obor a zaměření: překladatelství a tlumočnictví se zaměřením na český a ruský jazyk
Úvazek: 1,0 (40 hod. týdně)

Popis pracovní činnosti:

  • výuka v oblasti specializace a kontrola studia
  • vedení závěrečných prací, zejm. bakalářských
  • vědecká publikační činnost
  • podíl na administrativním chodu pracoviště

Požadavky:

  • magisterský diplom v oboru překladatelství
  • vynikající znalost češtiny a ruštiny umožňující vedení překladatelských seminářů z cizího jazyka do češtiny a z češtiny do cizího jazyka
  • praxe v oblasti překládání mezi češtinou a ruštinou v různých oborech lidské činnosti
  • samostatná překladatelská a publikační činnost
  • administrativní, organizační a komunikační dovednosti
  • schopnost práce ve standardních počítačových aplikacích Microsoft Office
  • znalost anglického jazyka na úrovni B2 podle Společného evropského referenčního rámce

Předpokládaný nástup: 1. dubna 2018
Termín přihlášky: 2. března 2018

Náležitosti přihlášky:

  • přehled pedagogické činnosti
  • přehled publikační činnosti
  • přehled vědecko-výzkumné činnosti
  • kopie dokladů o vzdělání

Způsoby přihlášení:

  • Písemně poštou/osobně:
    Přihlášku se všemi přílohami zašlete poštou, nebo doručte osobně na adresu: Mgr. Hana Vamberská, osobní oddělení FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha.
  • E-mailem:
    Přihlášku se všemi přílohami zašlete emailem na adresu hana.vamberska@ff.cuni.cz.

Komise může podle vlastního uvážení pozvat všechny nebo vybrané uchazeče k dalšímu kolu výběrového řízení, tedy k pohovoru nebo veřejné přednášce.

  • Přihláška do VŘ
  • přehled pedagogické činnosti
  • přehled publikační činnosti
  • přehled vědecko-výzkumné činnosti
  • kopie dokladů o vzdělání (při osobním pohovoru bude komise požadovat výhradně originály dokladů o vzdělání)

Způsoby přihlášení:

  • Písemně poštou/osobně:
    Přihlášku se všemi přílohami  zašlete poštou, nebo doručte osobně na adresu: Mgr. Hana Vamberská, osobní oddělení FF UK, nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha
  • E-mailem:
    Přihlášku se všemi přílohami zašlete emailem na adresu hana.vamberska@ff.cuni.cz

Komise může podle vlastního uvážení pozvat všechny nebo vybrané uchazeče k dalšímu kolu výběrového řízení, tedy k pohovoru nebo veřejné přednášce.

Annette Wieviorka: Kdo je svědek?

$
0
0

Annette Wieviorka je nepopiratelně jedním z nejznámějších francouzských historiků zabývajících se holokaustem a také odbornicí na dějiny francouzských Židů. V současnosti je emeritní ředitelkou výzkumu při CNRS a nedávno vyšla její práce 1945, la découverte (Seuil, 2017), ve které zpracovává na základě svědectví dvou válečných dopisovatelů odhalení nacistických koncentračních táborů spojenci v dubnu a květnu 1945. O svém životě promluvila v obsáhlém rozhovoru vedeném Séverine Nikelovou, který vyšel knižně pod názvem L’heure d’exactitude (2011). Mezi její práce patří vedle Déportation et génocide : entre la mémoire et l’oubli (1992) a Le Procès Eichmann : 1961 (1989) i dosud nepřekonané dílo L’Ère du témoin (1998). V Praze přednese Annette Wieviorka své nejnovější úvahy o postavě svědka v době války.

V Praze přednese Annette Wieviorka své nejnovější úvahy o postavě svědka v době války. Její přednáška se koná 21. února 2018 v 17:30 v místnosti č. 200 v hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 2). Přednáška bude přednesena ve francouzštině, simultánní překlad do češtiny bude zajištěn.

Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

organizátoři: Pražské centrum židovských studií FF UK, CEFRES a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

Affiche Annette Wieviorka

plakát (PDF)


Studenti FF UK se zapojili do výzkumu jazyka českých emigrantů v postsovětských zemích

$
0
0

Ve dnech 15. až 17. ledna 2018 se v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK konal již druhý blokový seminář zaměřený na výzkum českých nářečí na území bývalého Sovětského svazu. Seminář vedl doc. Sergej Skorvid z Ruské státní humanitní univerzity v Moskvě, který je od roku 2015 rovněž hostujícím profesorem FF UK.

Seminář si kladl za cíl zapojit studenty do projektu na zpracovávání bohatého materiálu autentických zvukových nahrávek nářečí, jež se v různé míře udržují v několika enklávách na území někdejšího carského Ruska a pozdějšího SSSR. Oproti loňskému semináři s obdobnou tematikou bylo tentokrát přihlédnuto nejen k mluvě potomků českých přestěhovalců žijících na černomořském pobřeží severního Kavkazu a na Sibiři v Ruské federaci, ale i k českým varietám na Ukrajině a v Moldávii. Byly probrány hlavní fonetické, morfologické a lexikální rysy typické pro výchozí dialekty v oblastech, odkud ve druhé polovině 19. století směřovaly do Ruska vlny migrace především z východních a zčásti také jižních Čech. Současně byly charakterizovány změny, jichž česká nářečí doznala v situaci stálého kontaktu s ruštinou a ukrajinštinou, popř. se smíšenými jazykovými útvary rozšířenými v nové vlasti přestěhovalců. Během semináře a posléze samostatně pracovali studenti (letos, stejně tak jako loni, se jich přihlásilo osmnáct) s nahrávkami nářečních promluv a pořizovali jejich fonetický přepis.

Seminář byl obohacen přednáškami dr. Roberta Dittmanna (ÚČJTK FF UK) o češtině v zahraničí a zakladatelky českého krajanského spolku Mateřídouška v Novorossijsku Iriny Treťjakovové (rozené Kabrdové) o stavu českého dědictví na severním Kavkazu a o kulturně osvětové činnosti její organizace.

Výsledkem loňského semináře, nazvaného Česká nářečí na severním Kavkazu a na Sibiři, bylo přes 100 normostran kvalitních přepisů nahrávek ze dvou zmíněných oblastí v Rusku a letošní „sklizeň“ jistě nebude chudší. Pak by se snad dalo uvažovat o publikaci výboru nářečních textů připravených k tisku studenty FF UK. Protože jde o záznamy zrcadlící jednak určité zákonitosti etnojazykových a etnokulturních procesů v novodobé Evropě, a jednak významné etapy historie 20. století, mohla by taková publikace oslovit nejen odborníky na českou dialektologii, ale také širší akademickou veřejnost. Populárnější formou byly jednotlivé přepisy takových záznamů ze severního Kavkazu a ze Sibiře před několika lety zveřejněny na webu Paměti národa a ve spolupráci s tímto portálem by také bylo žádoucí pokračovat.

Sergej Skorvid, Ruská státní humanitní univerzita v Moskvě, RF

Sergej Skorvid je ruský bohemista a slavista, kandidát filologických věd, docent na Ruské státní humanitní univerzitě v Moskvě. Vyučuje zejména srovnávací slovanský jazykozpyt, historickou mluvnici a dialektologii, dějiny českého a polského jazyka, dějiny českého a polského písemnictví, jakož i současnou češtinu, polštinu a příležitostně lužickou srbštinu. Je autorem několika desítek publikací v časopisech, ve sbornících z konferencí, v encyklopediích atd., zaměřených hlavně lingvisticky, ale také na problematiku literárního překladu.
Prezentace českého krajanského spolku Mateřídouška v rámci Dnů města Novorossijsku Vyšívané ručníky z domácí sbírky Iriny Treťjakovové (Kabrdové) Původně česká vesnice Varvarovka u Anapy na severním Kavkazu Náhrobek J. Hejduka, syna zakladatele novodobého vinařství v Černomořském okruhu severního Kavkazu Bedřicha Hejduka (1832–1890), na hřbitově ve Vladimirovce u Novorossijsku Reemigrant z Novohradky v Omské oblasti Václav Hondl (první vlevo) s kamarády z čs. armády; foto koncem 20. let 20. stol. poslal navrátilec svému synovci Josefu Vondrovi na Sibiř, na rubu nářečím psaný vzkaz: Jozefe až dostaneš poltře tak mne zrovna vodepiš abych věděl jestlis ho dostal Doc. Sergej Skorvid při letošním blokovém semináři o českojazyčných enklávách v postsovětském prostoru

Jak vypadaly středověké biografie? Na cyklus přednášek je zvána široká veřejnost

$
0
0

Centrum pro studium středověku FF UK a Ústav germánských studií FF UK zvou na sérii přednášek v rámci kurzu Life and Biography in the Middle Ages. Všechny přednášky a diskuse budou vedeny v anglickém jazyce, jednotlivá sezení povedou pozvaní profesoři českých a zahraničních univerzit.

Cílem semináře je zobrazit podoby a formy, jichž ve středověku nabýval žánr biografie. Seminář se pokusí pokrýt široké rozpětí středověkých kultur a jazyků a zohlední životopisná díla latinská, židovská, středohornoněmecká, okcitánská, staroseverská, balkánská. Současně by se ale rád pokusil zmapovat až panoptikální přehlídku postav, jež středověká kultura životopisem v té či oné formě poctila: pohanské a křesťanské krále, světce, samozřejmě Ježíše, a hrdiny ale i dobrodruhy, padouchy a temné hrdiny.

Seminář by se nicméně nerad vyčerpal popisem a literární analýzou jednotlivých životopisných žánrů a děl. Základem, který by měl stát za všemi jednotlivými příspěvky, by měla být otázka po tom, co bylo pro středověkého člověka na lidském životě podstatné, co mu v jeho očích dávalo hodnotu a konstituovalo jeho smysl.

kód předmětu v SIS: ASK200217

místo konání: nám. Jana Palacha 2, Praha 1, m. č. 319

čas: čtvrtky od 17:30 do 19:00

kontaktní osoba: Jiří Starý | jiri.stary@email.cz

Program

22. 2. | A Bishop | Double life of Henry. Metaphor in the Finnish St. Henry of Uppsala Legend

Young Czech scholar Michal Kovář (Masaryk University Brno) will speak about the role played by metaphors in the legend about the life of the Finnish Bishop St. Henry († 1156).

1. 3. | A Celebrity | Sportsmen and Pop-Stars: The Genre of Biography in the Modern Literature

Young Czech literary scholar Klára Soukupová (Charles University, Prague) will speak about the profound changes of the genre of biography in contemporary Europe and trace in how far they reflect the changes of attitude to human life in modern society.

8. 3. | A Poet | Troubadour Biographies: From Satire to Courtly Teaching

Spanish scholar Miriam Cabré (Universitat de Girona) will speak about the so called Vidas, lives of famous Occitan troubadours and search for their function in medieval Occitan society.

15. 3. | A Hero | Sigurd the Dragon Slayer. Medieval Legend and Pagan Ritual

Danish scholar Jens Peter Schjødt (Aarhus Universitet) will illustrate on the person of Sigurd the Dragon Slayer, one of the most famous medieval heroes, in how far the “heroic biography” was based on the so called “rites de passage“ of archaic societies.

22. 3. | A Count | The Life and Murder of Count Charles the Good of Flanders (1127)

Jeff Rider (Wesleyan University) will comment on the remarkable life of Charles the Good, count of Flanders, murdered 1127 in the church of St. Donatian in Bruges and on chronicle of his regin written by Galbert of Bruges.

29. 3. | A Heathen King Rolf Stavnem (AU Aarhus): Life and Death of Heathen Kings of the North

Danish scholar Rolf Stavnem (Aarhus Universitet) will analyse the medieval descriptions of the lives of the lords in the pre-Christian Scandinavia.

5. 4. | An Adventurer | Polish Comes Piotr Wlostowic – Grand Lord from Silesia, Famous Adventurer and Lover, Statesman Ending his Career Punished with Blinding, Benefactor of the Church – and his Legend in Medieval and Post-Medieval Sources Including Lost Carmen Mauri

Polish scholar Leszek Słupecki (Uniwersytet Rzeszowski) will speak about the spectacular and adventurous life of Polish knight Piotr Wlostowic († 1153).

12. 4. | A Founder of a Holy Dynasty | Through the Secular and Saintly Eyes of his Sons: A Comparative Consideration of Two Biographies of Stefan Nemanja, the Founder of the Serbian Medieval State

Serbian scholar Slavica Rankovic will compare two lives of Stefan Nemanja, the Grand Prince of Serbia and challenger of Byzantine Emperors, written by two of his sons: Stefan the First-crowned, the first Serbian king and Saint Sava, the first Serbian archbishop.

19. 4. | A Saint | Holy Lives. How you Make a Saint?

Famous Austrian medievist Rudolf Simek (*1954) from Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn will speak about the constitution of the lives of the medieval saints.

26. 4. | A Villain | The Growth of the Biography of Dismas and Gesmas in Medieval Sources

German medievist and germanist Wilhelm Heizmann (Ludwig-Maxmilians-Universität München) will speak about the constitution of lives of the two prototypic villains of the European Middle Ages: Dismas and Gesmas, the two thieves on the Cross.

3. 5. | Jesus | The Late Medieval Lives of Christ

Hungarian scholar David Falvay (ELTE Budapest) will speak about the late medieval lives of Christ and evaluate them as reflections of the medieval Christian piety.

10. 5. | A Jewish Jesus | Sorcerer, Rebel, or Pious Fool? Jewish Narratives about Jesus and Their Medieval Afterlives

Young Czech Hebraist Milan Žonca (Charles University, Prague) will speak about spectacular, scurrile and blasphemous Jewish medieval narratives about the life of Jesus Christ

17. 5. | A Dark Hero | Tronege Hagen and the Sinister Thread of the Middle High German Nibelungenlied

Young German scholar Florian Deichl (Ludwig-Maxmilians-Universität München) will speak about the sinister figure of Hagen in the German medieval Song of the Nibelungs and try to uncover the origins of the human fascinations by so called “dark heroes”.

The series is organized by the Department of Scandinavian Studies and the Centre for the Study of the Middle Ages of the Faculty of Arts of the Charles University in Prague. The Centre for the Study of the Middle Ages is part of the Humanities Research Centers.

The series is supported by the Faculty of Arts of the Charles University in Prague.

plakát (PDF)

Češi přispěli půl milionu korun na obnovu zničené univerzitní knihovny v iráckém Mosulu

$
0
0

Společná dobročinná sbírka Knihovny Filozofické fakulty UK a Člověka v tísni Pomozme knihovně! skončila 31. ledna 2018. Na finanční pomoc při obnově zničené Ústřední knihovny Mosulské univerzity v Iráku se podařilo shromáždit 500 000 Kč. „Jménem Mosulské univerzity bych moc rád poděkoval všem, kdo se na sbírce podíleli, lidem, kteří nám přispěli, i všem kolegům knihovníkům. Velmi si vážíme podpory, kterou věnujete nejen knihovně, ale celé naší univerzitě,“ řekl Mohammed Jassim Al Hamdany, ředitel Univerzitní mosulské knihovny.

Sbírka Pomozme knihovně!, která byla vyhlášena loni 2. října, byla více než úspěšná: od dárců se celkem podařilo vybrat přes 280 000 Kč. Organizace Člověk v tísni, která situaci v Mosulu dobře zná a pomoc tamní univerzitní knihovně vnímá jako velmi důležitou, navíc uvolnila prostředky ze své sbírky Skutečná pomoc a dorovnala částku na 500 000 Kč. Ze získaných prostředků bude nakoupeno konkrétní vybavení, které knihovna potřebuje, aby mohla znovu začít fungovat jako centrum setkávání a vzdělávání. „Jsme potěšeni, že projekt přinesl ovoce a vybraná částka pomůže postupně vracet život do mosulské univerzitní knihovny. Děkujeme všem, kterým nebyl její osud lhostejný a sbírku podpořili,“ říká Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK.

Sbírka Pomozme knihovně! skončila, ale pomáhat můžete dál  

Ústřední knihovna Mosulské univerzity v Iráku byla s více než milionem dokumentů (včetně vzácných rukopisů a starých tisků) jednou z nejvýznamnějších knihoven v oblasti. V letech 2014 až 2016, kdy se Mosul ocitl pod nadvládou tzv. Islámského státu, byla v bojích téměř zcela zničena. V červenci 2017 se podařilo město definitivně osvobodit a ihned začaly snahy o jeho obrodu. Toto úsilí se týká i Mosulské univerzity a její ústřední knihovny, která studentům a pedagogům poskytovala vynikající informační zázemí potřebné ke studiu a výuce.

Přestože sbírka Pomozme knihovně! s posledním lednovým dnem skončila, pomáhat lidem v Iráku a Sýrii můžete dál: například příspěvkem na dlouhodobou sbírku Člověka v tísni SOS Sýrie a Irák, č. ú. 92329232/0300. „V Iráku působíme už od roku 2003 a působit budeme i nadále. Miliony lidí v Iráku stále potřebují okamžitou humanitární pomoc. Vedle ní se však snažíme čím dál tím více zaměřovat i na dlouhodobější programy na obnovu základních služeb včetně vzdělávání či přístupu k pitné vodě, a také na podporu lidí, kteří ztratili v důsledku konfliktu zdroje obživy,“ dodává Naďa Aliová z Člověka v tísni.

web sbírky

facebookový profil sbírky

 

Kontaktní osoby pro sbírku i média:

PhDr. Klára Rösslerová, Ph.D.
ředitelka Knihovny FF UK
klara.rosslerova@ff.cuni.cz
733 676 961

Naďa Aliová
koordinátorka programů ČvT v Iráku
Člověk v tísni, o.p.s.
nada.aliova@clovekvtisni.cz
778 486 244

tisková zpráva

Proběhne diskuse o evropském výzkumu knižní kultury What Do Books Do?

$
0
0

Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK a Národní knihovna ČR zvou k odborné diskusi u kulatého stolu, která se zaměří na současný evropský výzkum knižní kultury a materiální a politické aspekty textové komunikace. Téma debaty navazuje na mezinárodní projekt iniciovaný v roce 2016 švédskou historičkou knižní kultury Kristinou Lundblad (Division of Book History, Lund University), který zkoumá knihu jako materiální předmět, formu vlastnických vztahů i technologických postupů produkce a recepce a táže se, jakým způsobem vstupuje do významotvorného kontaktu s ideologickými hodnotami a politicko-kulturním kontextem dané společnosti.

Diskusi v anglickém jazyce povedou odborníci z rozmanitých evropských akademických institucí, jež se zabývají knižní kulturou a výukou tzv. „book studies“. Účast přislíbili Birgitte Beck Pristed (Aarhus University), Roar Lishaugen (University of Oslo), Kristina Lundblad (University of Lund), Sophie Noël(Sorbonne Paris Cité Université) a Jiřina Šmejkalová (ÚISK FF UK). Diskutéři vedle vlastních projektů představí i současná výzkumná zaměření svých pracovišť.

Pokud máte zájem se zúčastnit, vyplňte prosím registrační formulář.

V případě potřeby nás prosím kontaktujte prostřednictvím e-mailu: uisk@ff.cuni.cz.

Diskuse se bude konat v pondělí 26. března 2018 od 15:30 hodin ve Vzdělávacím centru Národní Knihovny ČR, m. č. 145 (1. patro) v historických prostorách Klementina.

Michal Pullmann: Bez humanitních věd nelze porozumět současnému světu

$
0
0
Český rozhlas Vltava: Od prvního února vede Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Jak bude hájit společenskovědní obory, o jejichž roli se dnes pochybuje? Setkání s děkanem FF UK v pořadu Vizitka moderuje Lukáš Matoška.
Viewing all 2853 articles
Browse latest View live