Quantcast
Channel: Aktuality – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Viewing all 2853 articles
Browse latest View live

Katedra andragogiky a personálního řízení FF UK hostila mezinárodní konferenci o vzdělávací politice

$
0
0

Konferenční setkání „Adult Education and Learning Policy in a World Risk Society” na téma výzkumu vzdělávací politiky řešící oblast vzdělávání a učení dospělých, proběhlo ve dnech 16.–18. května 2019 na FF UK.

Akce se zúčastnilo téměř šest desítek odborníků z 20 zemí, kromě Evropy byly zastoupeny ještě 3 další kontinenty. Delegáti se ve svých vystoupeních věnovali problematice sociálních, politických, ekonomických a environmentálních rizik ve vztahu k učení jako předmětu politiky vytvářené na nejrůznějších úrovních od lokální po transnacionální. Ve 13 sekcích bylo prezentováno 39 příspěvků, 5 z nich tvořily symposium věnované veřejným politikám zaměřeným na pozici mladých dospělých na trhu práce v zemích EU.

V rámci plenárních přednášek vystoupily Anke Grotlüschen (Universität Hamburg) a Sotiria Grek (Nottingham University), které analyzovaly výzkum gramotnosti a ohrožených skupin, resp. problémy expertízy a tvorby politiky mezinárodních organizací jako OECD nebo UNESCO. Součástí plenárního programu byly dále dva kulaté stoly: Pprvní z nich se soustředil na problematiku učení se občanským kompetencím v kontextu postkomunistické Evropy, druhý na možnosti a sociální odpovědnost vzdělávací politiky v éře populismu.

Konference „Adult Education and Learning Policy in a World Risk Society“ proběhla jako IV. konference Sítě pro výzkum vzdělávací politiky (PSAE) Evropské společnosti pro výzkum vzdělávání dospělých (ESREA).

Petr Kukal, mluvčí FF UK

 

 


Ústav hudební vědy FF UK spolupořádá vědeckou konferenci Knižní kultura české reformace

$
0
0

Konference se uskuteční 5.–7. června v Zámeckém pivovaru v Litomyšli. Věnovat se bude konfesijním aspektům české knižní kultury v raném novověku.

Za Filozofickou fakultu UK se na konferenci vedle Ústavu hudební vědy představí také Ústav informačních studií a knihovnictví. Na organizaci se společně s FF UK podílí Historický ústav AV ČR a Knihovna AV ČR.

Podrobnější informace o programu zde.

Na Filozofické fakultě UK proběhlo historicky první setkání absolventů didaktiky angličtiny

$
0
0

Setkání s názvem „Máte nám co říct“ 29. května zorganizovali dr. Tomáš Gráf a Mgr. Lucie Jiránková z Ústavu anglického jazyka a didaktiky FF UK. Cílem bylo propojit absolventy fakulty s pedagogy a studenty, kteří mezi sebou budou moct sdílet zkušenosti z praxe.

Zúčastnilo se celkem čtyřicet absolventů FF UK. V prvním bloku seznámil dr. Gráf přítomné s rozvojem oborové didaktiky anglického jazyka na ústavu, v druhém bloku byly představeny nejnovější iniciativy v oblasti učitelství a oborových didaktik v rámci fakulty.

Během třetího bloku absolventi kriticky hodnotili učitelskou a oborově-didaktickou přípravu, kterou na Filozofické fakultě UK absolvovali. Tříhodinové setkání vedlo k sestavení okruhů témat, která by pro absolventy ústavu, středoškolské učitele, byla přínosná v rámci dalšího vzdělávání připraveného didaktickou sekcí Ústavu anglického jazyka a didaktiky.

Probíhá přijímací řízení do nových bakalářských a navazujících magisterských programů učitelství

$
0
0
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy vyhlásila pro akademický rok 2019/2020 přijímací řízení pro nové bakalářské a navazující magisterské programy učitelství. Přijímací zkoušky proběhnou v září 2019.

Upozornění:

1) Učitelské programy lze kombinovat pouze mezi sebou, nikoliv s dalšími programy a obory, na něž se v září uskuteční přijímací zkoušky.

2) Pokud se daný program otevírá ve sdruženém („povinně dvouoborovém“) studiu, je nutné podat přihlášku a uspět u přijímací zkoušky na alespoň jeden další učitelský program v příslušném stupni studia. Uchazeči, kteří tak neučiní, nemohou být přijati ke studiu.

3) Navazující magisterský obor Učitelství češtiny jako cizího jazyka se otevírá ve staré akreditaci (nikoliv jako „program“, ale jako „obor“). Obory a programy nelze navzájem kombinovat. To znamená, že tento obor lze studovat pouze jednooborově, nelze s ním kombinovat ostatní učitelské programy.

Lhůta pro podávání přihlášek: do 15. 7. 2019

Termín přijímacích zkoušek: 2.–6. 9. a 9.–13. 9. 2019; náhradní termíny: 11.–12. 9. a 18.–19. 9. 2019

Ve všem ostatním platí obecné Podmínky přijímacího řízení ke studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pro studium začínající akademickým rokem 2019/2020: bakalářské a navazující magisterské studium. Přehledné shrnutí toho nejpodstatnějšího z podmínek přijímacího řízení najdete zde.

> seznam doporučené pedagogicko-psychologické literatury pro Mgr.

 

Word Senior Tourism Congress proběhl také za účasti zástupkyně Centra dalšího vzdělávání FF UK

$
0
0

Mezinárodní konference probíhala ve dnech 20. 5. – 30. 5. 2019 v čínském Yantai. Na pozvání Mezinárodní sdružení univerzit třetího věku (AIUTA) se jí účastnila rovněž delegace Univerzity Karlovy.

Vedoucím delegace byl ThDr. Pavel Helan, Th.D. z Husitské teologické fakulty UK; za Centrum dalšího vzdělávání FF UK byla její členkou vedoucí Ing. Ilona Kellerová. Mimo účasti na konferenci navštívili delegáti několik Univerzit třetího věku v Pekingu, Kantonu, Jinanu a Si-anu a zúčastnili se několika tematických workshopů.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Na Filozofické fakultě UK probíhá 20. ročník kurzu pro studenty prestižní mexické vysoké školy Technologického institutu v Monterrey

$
0
0

Čtyřtýdenní kurz byl zahájen 9. června ve Šporkově paláci. V rámci programu, který zajišťuje Středisko iberoamerických studií FF UK, se studenti seznámí se základy české historie a kultury ve středoevropském kontextu i s vývojem mexicko-českých vztahů.

Program s názvem „La historia y cultura checas en su contexto centroeuropeo y Ciudadanía y Nueva Europa“ vznikl na základě dohody mezi Univerzitou Karlovou a Technologickým institutem v Monterrey v roce 1999. Kurz je povinnou součástí studia na institutu, kde si studenti mohou zvolit z přibližně šedesáti podobných nabídek z celého světa.

Na letošní běh přijelo dvacet dva studentů, kteří se zúčastní přednášek ve Šporkově paláci a pravidelných čtvrtečních exkurzí na Křivoklát, do Kutné Hory a do sklárny v Nenačovicích. Pro studenty FF UK je pobyt mexických kolegů příležitostí k navázání kontaktů, jichž mohou využít při plánování studijních nebo poznávacích cest do Mexika.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Filozofická fakulta UK uspořádala v Kampusu Hybernská druhý ročník oslav Mezinárodního dne dětí

$
0
0

Dětskej den, HYBaj sem! probíhal od 31. května do 2. června. Součástí bohatého programu byly také kurzy projektu Hledá se Sofie – Dětská univerzita FF UK.

Na kurzy, které vedou pedagogové z vybraných ústavů a kateder FF UK, mohou rodiče pravidelně přihlašovat děti v rámci letního i zimního semestru. Během letošního minifestivalu měly děti příležitost vyzkoušet pět kurzů. Na nich se dozvěděly, jak se bezpečně pohybovat na internetu, zapojily se do luštění mayských hieroglyfů nebo zjistily, jak vypadají archeologické vykopávky v egyptském Abúsíru.

Na programu bylo dále divadlo, koncerty, cvičení a tvůrčí dílny. Zastřešujícím motivem celého víkendu byl dobročinný pop-up bazar hraček a knížek pro děti, jehož výtěžek věnuje FF UK neziskové organizaci Člověk v tísni na kampaň Zadlužené děti.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Projekt Hledá se Sofie – Dětská univerzita FF UK úspěšně zakončil sedmý ročník

$
0
0

Na slavnostním zakončení 30. května převzalo od proděkana pro přijímací řízení a vnější vztahy Daniela Soukupa diplom dvacet šest studentů.

Z osmdesáti pěti účastníků jich právě tolik splnilo podmínku alespoň pěti účastí v jednom z osmi kurzů pro mladší a z osmi pro starší věkovou skupinu. Studenti se mohli v průběhu letního semestru zúčastnit celkem šestnácti kurzů. Ty pro ně připravili pedagogové z Jazykového centra FF UK, Střediska ibero-amerických studií, Katedry filmových studií, Ústavu pro klasickou archeologii, z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících a dalších ústavů.

Projekt Dětská univerzita Filozofické fakulty UK nabízí dětem již sedm let možnost seznámit se s univerzitním prostředím jako inspirativním místem, které je prostorem pro poznávání světa a přemýšlení a které ukazuje, že učit se má smysl. S mimořádným potenciálem mnoha unikátních oborů a týmem nadšených pedagogů se snaží docílit toho, aby děti studium nechápaly pouze jako povinnost, ale aby pro ně bylo především zajímavou a obohacující činností.

Kurzy na další semestr budou na webu projektu detskauniverzita.ff.cuni.cz zveřejněny začátkem září. Už nyní je možné posílat předběžné registrace do projektu na e-mailovou adresu: detskauniverzita@ff.cuni.cz.

Petr Kukal, mluvčí FF UK


Filozofická fakulta UK spolupořádá mezinárodní konferenci o otroctví

$
0
0

Na konferenci „Slavery, Religion and Enlightenment“, která proběhne 19.–22. června na půdě Právnické fakulty UK, vystoupí mimo jiné američtí antropologové Richard Price a Sally Price.

Poprvé na české akademické půdě bude otroctví reflektováno jako fenomén, který provází zrod západní společnosti v její současné podobě, a to nejen v rovině ekonomického významu zámořských výprav a kolonizace, ale také v rovině intelektuální a morální. V rámci programu zazní příspěvky orientované historicky či antropologicky, ale také ty na pomezí intelektuálních dějin a filosofie, literárněvědní či uměnovědné.

Mezi zahraničními odborníky vystoupí mj. Richard Price a Sally Price, američtí antropologové proslavení výzkumy v karibské oblasti, a to jak v komunitách potomků uprchlých otroků (maroons) v Surinamu a Francouzské Guyaně, tak na ostrově Martinik. Oba rovněž působili na řadě univerzit, mj. Johns Hopkins, Princeton, College of William and Mary, Sorbonne).

Garantkou konference za Filozofickou fakultu UK je prof. Markéta Křížová, která vystoupí s příspěvkem o dopadech amerického otroctví ve střední a východní Evropě. Spolupořadatelem konference je dále Fakulta humanitních studií FF UK; z členů její akademické obce jsou v programu zastoupeni PhDr. Tomáš Kunca, Ph.D., či Mgr. František Kalenda.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Novinky ve fondech fakultních knihoven za květen 2019

$
0
0

Dnes byl na stránkách Knihovny FF UK zveřejněn seznam nových titulů ve fondech fakultních knihoven za měsíc květen 2019. Seznam všech 231 nově nakoupených či zpracovaných titulů tříděných dle tematických skupin najdete na webu v nabídce Knihovna > Knihovní fondy > Novinky ve fondech knihoven. Podívejte se, co pro vás máme nového!  

________

Pošlete nám tipy na nákup publikací!

Pokud vám v knihovnách FF UK chybí nějaký titul, neváhejte se obrátit na svého knihovníka, anebo využijte kontaktní formulář na stránkách Knihovny FF UK. 

Současné podobě a směrům česko-slovenské romistiky se v Kampusu Hybernská bude věnovat workshop Akademie romských studií

$
0
0

Seminář romistiky Katedry středoevropských studií FF UK jej připravil na 28.–29. listopadu. Workshop se zaměří na prezentaci současného romistického výzkumu a rozvíjení debaty mezi pracovišti a jednotlivci, kteří se mu v současné době věnují. Abstrakty příspěvků mohou zájemci zasílat do 1. srpna.

Workshop vznikl ve spolupráci s Ústavem etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied. Navazuje na semináře konané v předchozích letech v Bratislavě a na dlouhodobou spolupráci obou institucí, které se budou na organizaci a dalším rozvíjení tohoto každoročního československého setkání podílet.

Abstrakty v rozsahu max. 1800 znaků je možné zasílat na e-mail arst@savba.sk. Vítané jsou příspěvky z různých disciplín. Prezentace se nemusí týkat jen dokončených výzkumných projektů, ale i aktuálně připravovaných či realizovaných výzkumů.

Ambicí workshopu je otvírat nová témata a otázky rezonující v současném světovém romistickém diskurzu, jako je etika výzkumu, mocenské hierarchie, akademická zodpovědnost, participace a další.

Výzva k zasílání abstraktů

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Pod vedením Ústavu pro klasickou archeologii FF UK byly zahájeny dvě unikátní výstavy

$
0
0

Pohřební ritus a kulturu doby bronzové představí výstava „Mrtví jdou za sluncem“ v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, která bude k vidění do 3. listopadu. Na druhé výstavě „Nejen nepřátelé: Staří Řekové a jejich sousedé“ v Regionálním muzeu v Kolíně se návštěvníci mohou do dubna 2021 dozvědět více o komplikovaném soužití starověkých národů.

Stěžejními exponáty výstavy „Mrtví jdou za sluncem“ jsou čerstvé nálezy žárových pohřbů odkrytých během záchranného archeologického výzkumu prováděného v souvislosti se stavbou dálnice D35, během nějž bylo v minulém roce u obce Rokytno odkryto a zkoumáno jedno z nejrozsáhlejších pohřebišť lužické kultury z pozdní doby bronzové.

Výstavu doplňují i další nálezy z našeho území zapůjčené řadou českých a moravských muzejních institucí. Originální nádoby z doby mykénské i repliky slavných krétských „hadích bohyní“ a dalších ikon mínójské kultury, která ve stejné době vzkvétala v oblasti Středomoří, byly zapůjčeny Ústavem pro klasickou archeologii FF UK a připomínají, že navzdory obrovským geografickým vzdálenostem tvořila Evropa spolu se Středomořím již v pravěku jeden kulturní i ideový prostor.

V centru pozornosti výstavy „Nejen nepřátelé: Staří Řekové a jejich sousedé“ se ocitá řecké výtvarné umění, zpočátku ovlivněné civilizacemi Egypta a Předního východu, později zásadním způsobem ovlivňující další starověké národy. Stranou zájmu nezůstává ani střední Evropa doby halštatské a laténské – výstava připomíná, že zejména zdejší keltské etnikum zasahovalo do událostí ve Středomoří více, než je obecně známo.

Pestrá mozaika vzájemných kontaktů starověkých národů odrážející se v monumentálním i drobném umění připomíná počátky dnešní evropské kultury i skutečnost, že diplomatické a obchodní kontakty jsou plodnější a přínosnější než násilné střety.

Exponáty pocházejí ze sbírek FF UK, Náprstkova muzea, Regionálního muzea v Kolíně a řady dalších sbírkových institucí. Výstava pořádána pod záštitou děkana Filozofické fakulty UK a radního Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče bude doprovázena přednáškovým cyklem i komentovanými prohlídkami.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

63. ročník festivalu Šrámkova Sobotka nabídne literární program i tvůrčí dílny

$
0
0

Festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka se koná od 29. 6. do 6. 7. 2019. Letošním tématem se stal dialog mezi textem a divadlem vetknutý do hesla Na scénu! > podrobnosti

Kromě bohatého literárního programu nabízí festival tvůrčí dílny zaměřené na práci se slovem, které vedou zkušení lektoři z řad umělců a vysokoškolských pedagogů, například básník Petr Váša, překladatelka Kateřina Klabanová či literární historik Erik Gilk. Pro budoucí učitele jsou určeny na didaktiku zaměřené odpolední dílny. Jak se s žáky bavit o divadle poradí Eliška Poláčková, o hodnocení recitace ve školním prostředí promluví Emílie Zámečníková, která byla za svou celoživotní práci s dětmi oceněna i ministrem kultury.

Zájemci o účast, kteří se prokáží potvrzením o prezenčním studiu (bez ohledu na věk a instituci, kde studium probíhá), mohou využít zvýhodněný balíček za 3000 Kč, v jehož ceně  je zahrnuto ubytování, permanentka, dílna dle vlastního výběru a festivalová stravenka, která funguje jako poukázka na zvýhodněnou cenu za obědy a večere v restauraci Pošta. Balíček ušetří více jak třetinu běžné ceny.

Je možné přijet i jen na jednodenní učitelský barcamp (buď jako řečníci, nebo jako pasivní účastníci). Barcamp je letos zaměřený na tvůrčí a výchovnou dramatiku. > podrobnosti

Další informace a přihlášky na webu akce.

program festivalu v PDF

 

Filozofická fakulta UK uspořádala sedmý ročník mezinárodní letní školy GRAINES

$
0
0

Ve dnech 12. – 15. června se jí zúčastnilo téměř dvacet studentů z evropských a zámořských univerzit. Součástí tohoto ročníku na téma „Experts and Expertise in Motion“ byly workshopy, přednášky akademiků a prezentace studentských projektů závěrečných prací z oblasti transnacionální historie a dalších humanitních disciplín.

Mezinárodní síť GRAINES (Graduate Interdisciplinary Network for European Studies) vznikla v roce 2011 s cílem propojovat akademiky a doktorandské studenty se zájmem o transnacionální historii a příbuzné humanitní obory. Současný svět chápe jako prostor, který je propojený širokou škálou mezinárodních kontaktů a pro jehož porozumění je potřeba nahlížet na jeho historii z nadnárodní perspektivy a procesů, jež se neomezovaly na hranice jednotlivých národních států.

Konsorcium GRAINES tvoří akademici z University of St Andrews, Univerzity v Kolíně nad Rýnem, Univerzity v Basileji, Vídeňské univerzity, Sciences Po v Paříži a Univerzity Karlovy. V organizaci letní školy se na pravidelné každoroční bázi střídají výše zmíněné instituce. V roce 2019 se jejího pořádání ujala Univerzita Karlova, kterou v konsorciu zastupují dr. Jan Koura z Ústavu světových dějin FF UK a prof. Markéta Křížová ze Střediska ibero-amerických studií FF UK.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Na výstavě Z rodinného alba pořádané Památníkem národního písemnictví se podíleli lingvisté z Filozofické fakulty UK

$
0
0

Centrální část expozice, která představí příběhy česko-slovenského kulturního sbližování, připravil dr. Jan Bičovský z Ústavu srovnávací jazykovědy FF UK a platformy Library of Languages a Zuzana Oceláková a Natalia Nudga z Fonetického ústavu FF UK. Multižánrová expozice je v Letohrádku Hvězda k vidění do 8. září.

Akademici z FF UK se podíleli na expozici s názvem „Les indoevropských jazyků“ a akustické instalaci s vývojem slova „bratr“ v různých indoevropských jazycích. Celá výstava prostřednictvím invenčně nainstalovaných archiválií, knih i uměleckých předmětů z řady českých muzeí a archivů mapuje dialog české a slovenské kultury v období od počátku 19. století do roku 1939. Představuje, jak se Češi a Slováci stýkali a poznávali a jaké kulturní výsledky z jejich zájmu vzešly.

Cílem výstavy je seznámit s tím, jak návštěvy Slovenska české spisovatele a výtvarníky inspirovaly v jejich tvorbě, jak čeští vědci přispívali k vědeckému poznání nejrozmanitějších oblastí slovenské kultury a historie a jak slovenská literatura pronikala do českých nakladatelství.

Výstava navazuje na leitmotiv rodiny a originálními uměleckými intervencemi poukazuje na nezastupitelnost dialogu. Dominantní architektonický objekt Zbyňka Baladrána, grafičky Marcely Vorlíčkové a indoevropeisty Jana Bičovského poukazuje na příbuznost češtiny a slovenštiny s dalšími jazyky v rámci indoevropské jazykové rodiny.

Expozici dále rozvíjí zvukové intervence Miloše Vojtěchovského, umělecké video slovenské výtvarnice Lucie Papčové a fotografická instalace Tomáše Hrůzy, která sleduje tváře česko-slovenských manželských a partnerských párů v časové ose od počátku 20. století do současnosti a vytváří pomyslné rodinné album.

Exponáty, na kterých se podílela FF UK, budou následně součástí druhého ročníku Evropského dne jazyků v Kampusu Hybernská, který se koná 26. září.

Petr Kukal, mluvčí FF UK


Ve čtvrtek 20. června proběhl v Kampusu Hybernská křest knihy Šašin! Šašin!

$
0
0

Monografie se věnuje japonské fotografii 19. století v kontextu setkávání kultur východu a západu. Její autor, japanolog Filip Suchomel, nyní pokračuje ve výzkumu tohoto tématu v rámci projektu FF UK KREAS.

Knihu vydala Národní galerie, za podpory Ministerstva kultury a rovněž AMU, kde doc. Suchomel působí jako prorektor pro vědu, výzkum, PR a rozvoj. Publikaci pokřtil fotograf Ivan Pinkava, její slavnostní představení zahájila ředitelka Ústavu Dálného východu FF UK a předsedkyně rady Institutu pro studium strategických regionů prof. Olga Lomová.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Byly zveřejněny výsledky studentského hodnocení kurzů letního semestru 2018/2019

$
0
0
V tradičním hodnocení výuky studenti vyplnili 11 085 dotazníků. Slovních komentářů k předmětům a vyučujícím studenti odeslali 5 265 a pedagogové přidali 736 reakcí.

Výstava „Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie“ připomene výročí prvních egyptologických přednášek na Univerzitě Karlově

$
0
0
Slavnostní zahájení expozice, kterou spoluorganizuje Český egyptologický ústav FF UK, proběhne 1. srpna v prostorách Karolina. Vedle představení archeologických lokalit ústavu bude pozornost zaměřena i na konkrétní úkoly a projekty, kterým se členové výzkumného týmu věnují. Výstava bude probíhat do 8. září.

Knihovna FF UK spustila službu výpůjčky notebooků

$
0
0

Od června si mohou studenti Filozofické fakulty UK, kteří jsou registrovanými uživateli knihovny, vypůjčit notebook až na 14 dní.

Notebook se základním programovým vybavením (viz níže) je možné si půjčit s možností jednoho prodloužení přes samoobslužný automat v Knihovně Jana Palacha anebo osobně na výpůjčních pultech zapojených oborových knihoven.

Bližší informace o službě najdete na webu Knihovny FF UK.


Specifikace půjčovaných notebooků
  • Dell Latitude 7490, 14 palcový displej
  • Operační systém Windows 10
  • MS Office, Skype, Mozilla Firefox, Chrome, 7-Zip, Media Player Classic, Notepad++, IrfanView, Adobe Reader DC, 602 Form Filler, MPC-HC, Cisco AnyConnect VPN Client

 

 

 

Ústav translatologie FF UK hostil mezinárodní jarní školu konsekutivního a simultánního tlumočení

$
0
0

Ve dnech 24.–28. dubna se konal mezinárodní studentský tlumočnický seminář s názvem EMCI Consortium Student Meeting, kterého se zúčastnilo 52 studentů ze 12 partnerských univerzit.

Z patnácti členských univerzit konsorcia EMCI (European Masters in Conference Interpreting) se zúčastnili studenti z univerzit z Paříže, La Laguny, Kluže, Istanbulu, Petrohradu, Varšavy, Budapešti, Antverp, Lovaně, Terstu a Ženevy. S touto iniciativou přišli v roce 2017 studenti z univerzity v Terstu, kde se na jaře minulého roku uskutečnil první seminář tohoto druhu. Letos seminář pořádají studenti navazujícího magisterského oboru Tlumočnictví na Filozofické fakultě UK a šestičlenný organizační výbor v čele s hlavní koordinátorkou a studentkou FF UK Veronikou Trusovou.

Studenti v rámci čtyřdenního semináře intenzivně konsekutivně a simultánně tlumočili v mnohojazyčných skupinách, navzájem se hodnotili, vystupovali jako řečníci, tlumočníci i posluchači. Tlumočilo se v několika jazycích, ve francouzštině, angličtině, ruštině, španělštině, italštině, němčině, rumunštině, polštině, maďarštině, nizozemštině a turečtině.

Přes videokonferenci se účastníci semináře spojili s Generálním ředitelstvím pro konferenční tlumočení (DG SCIC) Evropské komise, Generálním ředitelstvím pro tlumočení (DG LINC) Evropského parlamentu v Bruselu a Ředitelstvím pro tlumočení Soudního dvora EU v Lucemburku.

V rámci semináře studenti dále uspořádali půldenní simulovanou simultánně tlumočenou konferenci na téma cestovní ruch a jeho vliv na rozvoj měst, ekologii i život místních obyvatel. Vedle samotného programu semináře měli účastníci možnost podívat se také do Karolina a navštívit historické památky v centru Prahy.

Pobyt zahraničních studentů v Praze umožnil grant POINT, který ústav získal od Univerzity Karlovy. Na semináři se sponzorsky podílela také profesní tlumočnická organizace Asociace konferenčních tlumočníků a Jednota tlumočníků a překladatelů.

Petr Kukal, mluvčí FF UK

Viewing all 2853 articles
Browse latest View live