Quantcast
Channel: Aktuality – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Viewing all 2812 articles
Browse latest View live

Proběhne 22. knižní veletrh Svět knihy 2016

$
0
0

Oddělení skandinavistiky a Oddělení finských studií ÚGS FF UK zvou na knižní veletrh Svět knihy 2016 (12.–15. 5.). Letošním hlavním hostem veletrhu jsou severské země a většina pracovníků obou oddělení se podílí na hlavních či doprovodných akcích, buď přímo pod záštitou Světa knihy s.r.o. a společně s jednotlivými nakladatelstvími, nebo ve spolupráci se Skandinávským domem a severskými ambasádami v rámci kampaně Read Nordic. Návštěvníci veletrhu se mohou těšit na řadu akcí týkajících se tvorby různých severských autorů, od klasiků jako H. Ch. Andersen či Knut Hamsun až po současné spisovatele (např. Jostein Gaarder, Katja Kettu, Sjón, Majgull Axelssonová, Kim Leine a další).

Program veletrhu

Severští hosté na veletrhu Svět knihy Praha 2016

O kampani #ReadNordic

V průběhu veletrhu vystoupí i mnozí další pedagogové, přehled všech akcí najdete v doprovodném programu veletrhu.

Nebude chybět ani samostatný stánek Vydavatelství FF UK s fakultní knižní produkcí.  Kromě představení letošních novinek jako např. Kultura a totalita III – RevoluceKontextové faktory ve vývoji gramatických kategorií či výboru z článků Václava Černého Literární pondělí se vydavatelství zapojí i do nové festivalové sekce „Knižních trailerů“, které budou po celou dobu veletrhu promítány v levém i pravém křídle Průmyslového paláce.   


Hospodářská a finanční politika Ferdinanda I. v Čechách. Kroužek pro dějiny raného novověku zve na přednášku Jiřího Chmelaře

$
0
0

Na přednášku pořádanou Kroužkem pro dějiny raného novověku zve Archiv hlavního města Prahy a Seminář raně novověkých dějin ÚČD FF UK.

Přednášku Hospodářská a finanční politika Ferdinanda I. v Čechách pronese ve čtvrtek 12. května 2016 od 16:00 v konferenčním sále Clam-Gallasova paláce (Husova 20, Praha 1 – Staré Město) PhDr. Jiří Chmelař, Ph.D.

Hospodářské a finanční možnosti raně novověkého státu přímo ovlivňovaly vojenskou a zahraniční politiku, kulturu a mnohé další aspekty života jeho obyvatel. Osmatřicetiletá vláda Ferdinanda I. v tomto světle představuje předěl mimo jiné i pro výzvy, kterým byla nucena čelit. Nástupem na český trůn získal Ferdinand jen marginální zdroje, které mohl využít, a proto počátky jeho vlády byly plné snah o konsolidaci, zvětšení hospodářské základny a panovnických příjmů (např. snaha o získání jáchymovských stříbrných dolů). Narážel však na šlechtickou opozici, která požadovala zachování dosud existujícího stavu a financování královské politiky z jeho vlastních prostředků. Zde se promítal i doznívající zápas mezi šlechtou a městy.

Hlavní výdajovou složkou Ferdinandovy vlády byla obrana před rozpínající se Osmanskou říší, která odčerpávala většinu finančních prostředků. Vedle toho stála celá řada zahraničně politických úkolů, nároků na reprezentaci, stavební činnost apod. Celá Ferdinandova vláda je tak vyplněna množstvím menších i větších finančních krizí, které měly i přímý vliv na chod státu. Nedostatek peněz býval řešen množstvím půjček od domácích věřitelů i od velkých bankovních domů oné doby. Zachované archiválie dále přinášejí vhled do fungování některých dalších institucí (např. provozní náklady Pražského hradu v roce 1538). V rámci přednášky bude přiblížena i činnost arcivévody Ferdinanda jakožto místodržícího po neúspěšném stavovském povstání.

PhDr. Jiří Chmelař, Ph.D. (* 1982), absolvent studia historie na Ústavu českých dějin FF UK, které zakončil obhajobou magisterské práce Kreditní politika Maxmiliána II. (1564–1576) se zvláštním zřetelem k Čechám, tamtéž obhájil rigorózní práci stejného názvu. V roce 2014 tamtéž dokončil doktorské studium obhajobou disertační práce Hospodářská a finanční politika Ferdinanda I. v Čechách.

plakát

Ruská novinářka Žanna Němcovová vystoupí jako host debaty Média jako zbraň

$
0
0

Chcete vědět, jak vypadá propaganda v Rusku? Jaké informace se dostávají k občanům z televize a internetu? Přijďte na film a debatu s Žannou Němcovovou, ruskou novinářkou, dcerou vloni zavražděného opozičního politika Borise Němcova.

Žanna Němcovová je ruská novinářka a aktivistka, dcera zavražděného ruského opozičního lídra Borise Němcova. Od smrti svého otce v roce 2015 žije Žanna v Německu, kde pracuje jako reportérka a moderátorka zpravodajství pro redakci Deutsche Welle v Bonnu. Založila Nadaci Borise Němcova, která podporuje rozvoj Ruska jako „civilizovaného a prosperujícího státu“. Žanna je nositelkou polské Ceny Solidarity, letos v březnu převzala z rukou amerického ministra zahraničí Johna Kerryho cenu „International Woman of Courage Award“. Její kniha Wake Up Russia (Probudit Rusko) byla publikována v Německu v únoru letošního roku.

Přednáška Média jako zbraň se koná ve středu 11. 5. od 18.00 v Modré posluchárně (Celetná 20).

Organizuje Prague Civil Society Centre ve spolupráci s Filozofickou fakultou UK a Východoevropským klubem.

Debata proběhne v angličtině s českým překladem.

Vstup volný.

událost na Facebooku

nemcovova

Výstava Different Wars upozorňuje na různorodost dějepisných výkladů války a holocaustu

$
0
0

Od 4. května 2016 můžete v prostorách FF UK ve 2. patře zhlédnout výstavu Different wars, která zachycuje různé způsoby zobrazování druhé světové války a holocaustu v učebnicích dějepisu středo-východní Evropy. Expozice, kterou ve spolupráci s dalšími partnery vytvořilo občanské sdružení Antikomplex, ukazuje rozdíly ve vnímání historie v České republice, v Itálii, Litvě, Německu, v Polsku a Rusku.

Učebnice dějepisu představují vhodný materiál pro reflexi kulturní paměti, podotýká Kamil Činátl, historik a didaktik z Ústavu českých dějin FF UK. Výstava podle něj představuje jedinečný srovnávací projekt. Různorodost dějepisných výkladů války a holocaustu vzbuzuje řadu zneklidňujících otázek.

Komentovaná prohlídka výstavy s Terezií Vávrovou (o. s. Antikomplex)a Kamilem Činátlem (Ústav českých dějin FF UK) proběhne v úterý 10. května od 17.30.

událost na Facebooku

plakát (PDF)

different wars postcard_nahled

Velvyslanectví Polské republiky v Praze a FF UK podepsaly deklaraci o spolupráci

$
0
0

Velvyslanectví Polské republiky v Praze a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze podepsaly deklaraci o spolupráci v oblasti propagace polského jazyka a polské kultury v České republice. Proběhla mimořádná přednáška polské velvyslankyně k 25. výročí založení Visegrádské skupiny.

9. května 2016 podepsala velvyslankyně Polské republiky v České republice doc. Grażyna Bernatowicz, Ph. D., a děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze doc. Mirjam Friedová, Ph.D., deklaraci o spolupráci v oblasti propagace polského jazyka a polské kultury v České republice.

Na základě deklarace budou Filozofická fakulta UK, Polský institut v Praze a Velvyslanectví Polské republiky v Praze společně organizovat kulturní, vzdělávací a další akce, jejichž účelem bude propagace polského jazyka a polské kultury v České republice. Dále bude mezi zmíněnými subjekty probíhat výměna zkušeností v oblasti propagace polského jazyka a polské kultury.

Aktivity vyplývající z této dohody bude na straně Filozofické fakulty UK koordinovat Katedra středoevropských studií FF UK, jejímž nejpopulárnějším oborem je právě polonistika, která se na UK vyučuje téměř 100 let (od roku 1923).

Dohoda umožní snazší zapojování pedagogů a studentů katedry do projektů velvyslanectví a institutu.

Po schůzce, jejímž hlavním bodem byl podpis deklarace, uvedla děkanka FF UK mimořádnou přednášku velvyslankyně doc. Grażyny Bernatowicz na téma minulosti, přítomnosti a budoucnosti Visegrádské skupiny, která již po dobu 25 let představuje úspěšný formát mezinárodní spolupráce Polska, České republiky, Maďarska a Slovenska – zemí pokrývajících areál studií nabízených Katedrou středoevropských studií FF UK.

V Praze dne 10. 5. 2016

20160509IMG_8698 20160509IMG_8709 20160509IMG_8725 20160509IMG_8743

foto: archiv FF UK

tisková zpráva (DOC)

tisková zpráva (PDF)

V Chorvatsku vyšel překlad publikace Z Prahy proti Titovi!

$
0
0

V těchto dnech vychází v Chorvatsku překlad knihy PhDr. Mgr. Ondřeje Vojtěchovského, Ph.D. (Ústav světových dějin FF UK), Z Prahy proti Titovi! Jugoslávská prosovětská emigrace v Československu, která v roce 2012 vyšla ve Vydavatelství FF UK.

Knihu Iz Praga protiv Tita! vydalo záhřebské nakladatelství Srednja Europa, které se pod vedením profesora tamní univerzity Damira Agičiće zaměřuje na historii a příbuzné společenské vědy. Překlad Maji Jankovićové finančně podpořila FF UK.

Za účasti autora, prof. Damira Agičiće, doc. Jana Pelikána, doc. Martina Previšiće a početného publika byla kniha představena 12. května 2016 v rámci festivalu historie Kliofest 2016 v prostorách Národní a univerzitní knihovny v Záhřebu. Autor o knize promluvil též v živém vysílání chorvatské veřejnoprávní televize HRT.

Z Prahy proti Titovi! Jugoslávská prosovětská emigrace v Československu [e-shop.ff.cuni.cz]

Z Prahy proti Titovi! Jugoslávská prosovětská emigrace v Československu – e-kniha [e-shop.ff.cuni.cz]

Z Prahy proti Titovi - obalka Iz Praha protiv Tita - obalka2

Studentka FF UK získala čestné uznání v celostátní lingvistické soutěži

$
0
0

Ve dnech 9.–11. května 2016 se v Olomouci konalo 17. Mezinárodní setkání mladých lingvistů na téma Jazyk a kultura, kultura a jazyk: Interkulturní komunikace. V jeho rámci proběhlo celostátní kolo lingvistické soutěže Student a věda. Setkání i soutěže se zúčastnili také studenti magisterského a doktorského studia FF UK i někteří mladí pedagogové. Na pozvání pořádající Katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého a olomoucké pobočky Jazykovědného sdružení ČR zasedla v porotě soutěže doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc., z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK. V silné konkurenci desítky velmi kvalitních prací se na 4. místě umístila a čestné uznání získala studentka navazujícího magisterského studia z Ústavu anglického jazyka a didaktiky FF UK Kristína Valentínyová za práci s názvem Nestandardní funkce slova „like“ v mluveném projevu.

Zástupci předních univerzit a představitelé mezinárodních univerzitních asociací přijali Pražskou deklaraci o roli univerzit v současném světě

$
0
0

Praha 13. května 2016 – Zástupci tří významných mezinárodních univerzitních asociací COIMBRA GROUP, UNICA a EUROPAEUM se sešli v Karolinu, sídle Univerzity Karlovy. Jednali zde o aktuálních otázkách spojených s odkazem zakladatele Univerzity Karlovy pro současnost – vzdělávání a akademické svobody, inovace a otevřená společnost. Na závěr setkání podepsali Pražskou deklaraci vyzdvihující důležitost a nezastupitelnost vzdělání v současném světě a nutnost dodržovat a ctít humanistické a demokratické ideály a principy.

Konferenci „Legacy of Charles IV., Education and Academic Freedoms, Innovation and Open Society“ zahájila spolu s rektorem Univerzity Karlovy, Tomášem Zimou, eurokomisařka Věra Jourová a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Kateřina Valachová. Zástupci mezinárodních asociací a rektoři významných univerzit hovořili o otázce akademických svobod, významu vědy a výzkumu či otevřené společnosti. Příspěvky zazněly též na téma role univerzit v mezinárodní ekonomice. Se svými příspěvky vystoupili zástupci Univerzity Karlovy, univerzit v Lovani, Luxemburgu, Lipsku, americké Severní Karolíně, Helsinkách, Leidenu, Heidelbergu, Pavii či Štrasburku.

Zástupci mezinárodních asociací spolu s rektorem UK Tomášem Zimou a ministryní Kateřinou Valachovou podepsali tzv. Pražskou deklaraci, která s odkazem na Karla IV. vyzdvihuje důležitost a nezastupitelnost univerzitního vzdělání v současném světě, neboť znalosti a vzdělání jsou nezcizitelné hodnoty nedozírného významu. Univerzity byly a jsou místem setkávání a svobodné diskuze, svobodné výměny názorů. To je úkol, který univerzitám zůstává; vést společnost k toleranci a kultivovat ji.

Současné univerzity musí myslet na to, že ačkoli jejich absolventi dosáhnou profesního vrcholu často až více než dvacet let po opuštění studií, musí být přesto schopni adaptovat se na měnící se společenské podmínky. To je úkol, který současný svět klade na všechny univerzity.

Jedna z dalších myšlenek, která se v Pražské deklaraci objevuje, je, že vzdělaní lidé s rozhledem nepodlehnou snadno jednoduchým a laciným řešením, nelze je tak snadno ovlivnit a využít či zneužít pro různé ideologie. Univerzity tak vzděláním musí mladou generaci připravit na to, že snadná řešení problémů neexistují a nefungují.

„Univerzity byly od počátku své existence institucemi hrajícími v Evropě velmi důležitou roli. V současném globalizovaném světě není role univerzit o nic méně důležitá než dříve. Univerzity kromě vědy a výzkumu musí být dnes především schopny vychovat absolventy schopné kriticky nahlížet na dění kolem sebe, naučit je vyznat se v záplavě informací a předat jim schopnost porozumět světu. Je proto dobře, že vznikla deklarace, jejímž podpisem se zúčastněné evropské univerzity hlásí k odkazu Karla IV., který platí i na počátku 21. století,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Pražská deklarace (v české verzi) 

 za správnost:

Mgr. Václav Hájek

tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova v Praze
tel.: +420 224 491 248
e-mail: pr@cuni.cz

Zástupci předních univerzit a představitelé mezinárodních univerzitních asociací se sešli v Praze. Přijali Pražskou deklaraci o roli univerzit v současném světě [cuni.cz, 13. května 2016]

foto: Univerzita Karlova


Lucemburský velkovévoda Jindřich převzal mezinárodní Cenu Karla IV.

$
0
0

Praha 13. května 2016 – Velkovévoda Jindřich Lucemburský dnes v Karolinu převzal mezinárodní Cenu Karla IV. Toto ocenění je udělováno osobnostem, které svým kulturním, vědeckým či politickým dílem dosáhly evropského významu a přispěly k pozitivnímu směřování současné civilizace.

Velkovévoda Jindřich Lucemburský obdržel cenu, již udělují Univerzita Karlova a Hlavní město Praha, u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. Je teprve šestou osobností, které byla tato významná cena udělena.  V minulosti se nositeli této ceny staly význačné osobnosti z oblasti filozofie, hudby či medicíny (Paul Ricoeur, Carl Friedrich von Weizsäcker, Mstislav Leopoldovič Rostropovič, Ivan Moravec, John Foxton Ross Kerr).

„Velmi mě těší, že dalším laureátem mezinárodní Ceny Karla IV. se stal velkovévoda Jindřich Lucemburský za aktivity v oblasti politiky, ekologie, sociálních věcí, kultury a sportu. Tuto cenu obnovujeme po čtrnácti letech a letošní 700. výročí narození Karla IV. je jedinečná příležitost, jak ocenit zástupce lucemburského rodu, který sehrál významnou úlohu ve vývoji českých zemí,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

„Oceněním Jindřicha Lucemburského Hlavní město Praha vyjadřuje svůj vděk lucemburskému rodu za roli, kterou při jejím budování sehrál. Právě on dal Praze základ, na němž mohl vyrůst jedinečný celek, který dnes obdivuje celý svět. Symbolicky tak obnovujeme spojení Prahy s Lucemburky a dáváme nový základ budoucím blízkým vztahům,“ doplnila primátorka Adriana Krnáčová.

Spojení hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy jako zřizovatelů ceny Karla IV. není náhodné. Český král Karel IV. byl nejen vynikajícím státníkem, kterému se podařilo dovršit vývoj českého přemyslovského státu a spojit český trůn s císařským trůnem Římské říše, ale byl také tvůrcem a zakladatelem. Je jeho zásluhou, že se Praha stala sídelním městem říše, díky jeho počinu vznikla rovněž první univerzita pro širokou oblast střední Evropy.

Součástí mezinárodní Ceny Karla IV. je i finanční dar v hodnotě 10 tisíc eur, který velkovévodovi Jindřichu I. Lucemburskému předal předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Velkovévoda se rozhodl věnovat částku na sociální a humanitární projekty. „Česká spořitelna jako nejstarší banka v zemi, cítí povinnost podporovat aktivity, které posilují prosperitu české společnosti, její kulturu a vzdělanost. Je pro nás velkou ctí, že jako hrdý generální partner oslav 700. výročí narození Karla IV. můžeme takto symbolicky ocenit historický přínos Lucemburků pro naši zemi,“ uvedl Tomáš Salomon.

Výběr osobnosti pro udělení mezinárodní Ceny Karla IV. provádí Správní rada Ceny Karla IV. složená ze zástupců Hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy. Výběr kandidáta stvrzují rektor Univerzity Karlovy a primátor hlavního města Prahy, kteří cenu slavnostně vyhlašují.

Bližší informace o Ceně Karla IV. jsou k dispozici zde.

za správnost

Mgr. Václav Hájek

tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova v Praze
tel: +420 224 491 248

mobil: 721 285 565
e-mail: pr@cuni.cz

Lucemburský velkovévoda Jindřich převzal mezinárodní Cenu Karla IV. [cuni.cz. 13. 5. 2016]

Bylo spuštěno anonymní studentské hodnocení výuky kurzů letního semestru

$
0
0

Hodnotit kurzy je možné elektronicky od 9. 5. do 12. 6. 2016. Výsledky hodnocení budou zveřejněny před začátkem letních prázdnin.

Studenti bakalářského a (navazujícího) magisterského studia hodnotí kurzy v každém semestru, vždy v závěru výuky či po jejím skončení. Hodnocení probíhá anonymně a elektronicky v unikátní aplikaci.

Kurzy, které měl student zapsané, je možné hodnotit najednou či postupně, plně či jen částečně – rozpracovaná hodnocení lze uložit a zase se k nim vrátit. V rámci zpětné vazby jsou pro fakultu velmi cenné především slovní komentáře hodnotitelů.

Kromě hodnocení jednotlivých předmětů/vyučujících jsou součástí hodnocení také obecné otázky: v těch letošních je možné uvést zkušenosti studentů s knihovnami FF UK, se sekretariáty kateder a ústavů a se zkouškami v Jazykovém centru FF UK.

evelina_2016_plazmy

Pamětní plakety v Knihovně Celetná připomínají významné osobnosti české sociologie

$
0
0

Knihovnu Celetná zdobí dvě pamětní plakety připomínající profesory Josefa Krále a Václava Suchého. Tyto dvě významné osobnosti české sociologie nezanedbatelnou měrou přispěly k jejímu rozvoji. Jejich pole působnosti však nezůstalo omezeno na domácí prostředí, avšak zasahovalo až do Severní Ameriky, kde prof. Suchý od poloviny 50. let působil. Jednou z dlouhé řady zásluh byl také peněžní dar profesora Suchého z roku 2009 k poctě Josefa Krále, díky kterému mohla být Knihovna Celetná zřízena. Finanční dar byl využit jak na vybavení a zrestaurování zdejších prostor, tak na rozšíření sociologického fondu, jenž se takřka přes noc stal neocenitelnou oporou studentů i akademických pracovníků. Jako malé poděkování jsme se proto rozhodli přiblížit vám životní příběhy obou akademiků.

Josef Král

kralJosef Král se narodil roku 1882 v Peřimově na Jilemnicku v rodině učitele. Během studia na gymnáziu si oblíbil studium jazyků, historie a české filozofie, což ho posléze přivedlo ke studiu moderní filologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Časem se však více zaměřil na studium filozofie a sociologie, při kterém se seznámil s T. G. Masarykem, u něhož i obhájil svou disertační práci Gustav Adolf Lindner jako sociolog.

Roku 1924 se stal profesorem filozofie a sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, kde několik let vyučoval a dva roky zde zastával funkci děkana. Roku 1932 byl jmenován profesorem filozofie na Univerzitě Karlově a zanedlouho také profesorem sociologie. Ve třicátých letech se stal členem České akademie věd a umění a Královské české společnosti nauk. Vydával časopis Sociální problémy a byl spoluzakladatelem Pražské sociologické školy, která se vyznačovala svým empirismem a příklonem ke kvantitativní metodologii. Po druhé světové válce se stal 15. děkanem Filozofické fakulty UK od roku 1882, avšak z funkce po dvou letech (1948) odešel na protest proti soudobým politickým poměrům ve společnosti a také na univerzitě samotné. I přes svůj předčasný odchod do důchodu stihl Josef Král významně obohatit jak českou sociologii, tak i historickou filozofii, a to zejména kritikou dialektického materialismu a rozborem díla Gustava Lindnera.

Václav Suchý

20130430DSC_0393Václav Suchý se narodil roku 1923 v Praze a od raného věku projevoval velké nadání pro jazyky. V době, kdy dostudoval gymnázium a rozhodoval se o další cestě svého vzdělání, zuřila právě v Evropě druhá světová válka. Jako občan protektorátu byl mladý Václav spolu s částí svého ročníku přesunut do Vídně a právě tam v místní univerzitní knihovně objevil zálibu v sociologii. Ihned po skončení války nastoupil na pražskou katedru sociologie a filozofie, kde se seznámil mimo jiné i s Josefem Králem, s nímž si vytvořil přátelský vztah. Po dokončení studií byl po nedlouhou dobu sám pedagogicky činný, nicméně stále zvažoval myšlenkou emigrace na Západ. Později se mu podařilo dostat do západního Německa a odtud do Itálie a později až na Nový Zéland. Na této cestě vystřídal mnoho zaměstnání, od učitele jazyka a tlumočníka až po pracovníka na stavbě. Na Novém Zélandu také poznal svou budoucí manželku a získal své anglické jméno – Charles Mark.

Roku 1954 se Václavu Suchému podařilo dostat do Spojených států amerických, kde nejprve vyučoval na střední škole a postupně i na několika univerzitách. Jeho hlavním působištěm se později stala Massachusetts College of Liberal Arts, kde se podílel na založení tamější katedry sociologie. Akademický zájem o země třetího světa ho také zavedl do Číny, Indie, Afriky nebo Jižní Ameriky.

Přestože Václav Suchý procestoval velkou část světa, nikdy nezapomněl na svou almu mater. Po pádu komunistického režimu vyučoval v Praze americkou sociologii, organizoval kurzy české kultury v Massachusetts a zřídil stipendium na podporu výzkumu zemí třetího světa.  Význačnou měrou přispěl při zakládání knihovny sociologie na FF UK a dodnes pravidelně Katedru sociologie navštěvuje. Naposledy si mohli studenti poslechnout jeho přednášku na téma sociologie třetího světa na podzim 2015. Za podporu české sociologie získal roku 2013 stříbrnou pamětní medaili FF UK. Během svého života také vydal pod pseudonymem Vácha Masů několik sbírek básní věnujících se nejrůznějším společenským tématům. Část z nich je dostupná i v Knihovně Celetná.

na článku se podíleli Aleš Vomáčka, Jiří Růžička, Tomáš Mlynář a Lucie Kratochvílová

20160510IMG_3090 20160510IMG_3082 20160510IMG_3071 20160510IMG_3093

UK přivítala generální ředitelku UNESCO Irinu Bokovovou

$
0
0

Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovova se při své návštěvě Univerzity Karlovy setkala se studenty, rektory a členy ČK pro UNESCO a vystoupila v Karolinu s přednáškou na téma Role vzdělávání při prevenci násilného extremismu.

V historických prostorách Univerzity Karlovy diskutovala s rektorem UK Tomášem Zimou o podmínkách pro další užší spolupráci mezi Univerzitou Karlovou a UNESCO a o přípravě podpisu dohody o budoucí kooperaci.

UNESCO má v některých zemích partnerství s univerzitami. Při jednání s generální ředitelkou Bokovovou Univerzita Karlova proto deklarovala zájem o navázání spolupráce v oblasti humanitních studií, především se společenskovědními obory Filozofické fakulty a Fakulty sociálních věd. V České republice zatím na úrovni vysokých škol spolupracuje pouze Masarykova univerzita, kde byla v roce 1994 zřízena Katedra UNESCO pro muzeologii a světové dědictví na Filozofické fakultě.

UK přivítala generální ředitelku UNESCO Irinu Bokovovou [cuni.cz, 16. května 2016]

foto: Univerzita Karlova

Zemřela archeoložka Magdalena Beranová

$
0
0

Archeoložka PhDr. Magdalena Beranová, DrSc., se narodila 15. 9. 1930 v Čáslavi. V letech 1949–1953 studovala historii a archeologii na FF UK v Praze (prom. hist. 1953, PhDr. 1967). Poté pracovala ve Slovanském ústavu ČSAV (1953–1963, CSc. 1960), v letech 1963–1990 pak v Archeologickém ústavu ČSAV, posléze jako vedoucí vědecký pracovník (DrSc. 1983) a v letech 1973–1987 jako vedoucí časně historického (slovanského) oddělení. Věnovala se dějinám pravěkého a středověkého zemědělství včetně experimentální archeologie, dějinám výživy, archeologii Slovanů na našem území i v celé slovanské oblasti, obecně sídlištní archeologii či dějinám sklářství. V 1979 se Z. Tempírem založila a vedla mezioborovou komisi pro dějiny pravěkého a časně středověkého zemědělství (do roku 1987). Na FF UK přednášela jako host. Zemřela 17. května 2016 ve věku 85 let.

(Podle Sklenář, Karel. Bibliografického slovníku českých, moravských a slezských archeologů. Nakladatelství Libri, Praha 2005.)

MB

Výsledky studentského hodnocení kurzů je třeba náležitě interpretovat

$
0
0

Právě probíhá studentské hodnocení kurzů letního semestru 2015/2016. O dopadu výsledků hodnocení a ohlasech na ně hovoří doc. Lucie Pultrová z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK, která do června působí jako předsedkyně Studijní komise. Stanoviska komise jsou nezbytným podkladem pro Akademický senát FF UK mimo jiné při projednávání návrhů na akreditaci studijních oborů.

V červnu končí vaše působení v čele Studijní komise, která s evaluacemi studentů již několik let pravidelně pracuje při projednávání akreditací. Přinášejí podle vás výsledky hodnocení důležité informace?

Studijní komise dostala před čtyřmi lety od vedení fakulty za úkol posuzovat na akreditačních dokumentech z kateder nejen výhled do budoucna, ale i to, jak návrh reakreditace reflektuje minulost a současnost oboru, jak se vypořádává s existujícími problémy apod. Evaluace se tak pro nás staly velice důležitým zdrojem informací.

Je ovšem jasné, že se s evaluacemi musí pracovat velmi opatrně a že je třeba je náležitě interpretovat, k čemuž člověk potřebuje získat určitou zkušenost. Jeden nahodile vybraný ohlas neznamená vůbec nic. V první řadě je třeba evaluace sledovat v kontextu ostatních evaluací daného předmětu. A také v kontextu celého oboru, ba i celé fakulty. Je prakticky pravidlem, že v těch nejkvalitnějších oborech, které nejlépe učí studenty kriticky myslet, hodnotí studenti podrobně a velice přísně. Jindy se zase můžeme setkat s tím, že evaluace oboru vypadají na první pohled výborně, při bližším pohledu jsou však jen málo vypovídající (ve stylu „učitelé jsou na nás hodní“). Bývá tomu tak u oborů více do sebe uzavřených, typicky jednooborových, jejichž studenti nemají možnost srovnání.

Toto ale mohou nahlédnout jen ti, kdo se evaluacemi zabývají ve velkém a dlouhodobě – tedy právě např. členové Studijní komise. Co je naprosto zřejmé, je, že procenta samotná mnoho neříkají. Mohou jen upozornit na nějaké výraznější excesy. A proto bych apelovala na studenty: komentujte slovně – jen z toho je možné si skutečně něco odnést.

IMG_8220Studenti se často ptají na konkrétní využití výsledků evaluací a váhají, jestli mají nějaký dopad. Jak to vidíte vy – jako předsedkyně komise i jako vyučující na Ústavu řeckých a latinských studií?

V posledních letech došlo v této věci k obrovskému posunu. Před čtyřmi lety, když jsem ve Studijní komisi začínala, jsme se někdy setkávali i s poměrně pobouřenými reakcemi, když jsme při jednání o akreditacích otázku evaluací vytáhli na stůl. Dnes už je naopak více méně pravidlem, že zástupci oborů sami přicházejí s návrhy změn ve studijních plánech nebo v personálním obsazení, ke kterým přistupují právě na základě dlouhodobě problematických evaluací. Je tedy nepochybné, že se jednotlivé ústavy a katedry evaluacemi vážně zabývají, neberou je na lehkou váhu. Chtělo to jen čas – zvyknout si, překonat nedůvěru a také mít k dispozici data za delší časové období.

Jako vyučující si ani nedovedu představit, že by se někdo o vlastní evaluace vůbec nezajímal, že by mu na nich nezáleželo a nebral si jejich výsledky k srdci.

evelina_2016_plazmy

Překvapují vás ohlasy na hodnocení kurzů, se kterými se setkáváte u kolegů pedagogů?

Jistě že stále slýchám obavy vyučujících o to, nakolik mohou být jednotlivé evaluace ovlivněny např. špatným výsledkem u atestace nebo osobní antipatií. Úplně vyloučit se to jistě nedá, musím ale konstatovat, že s vysloveně iracionálními hodnoceními jsem se setkala jen velice zřídka. Zcela odmítnout musím ovšem jinou, často opakovanou představu, totiž že by studenti hodnotili lépe předměty a pedagogy s menšími nároky – nic takového na naší fakultě rozhodně neplatí.

Někteří vyučující se cítí být v systému evaluací v nerovném postavení vůči studentům. Já ale vnímám evaluace jako nástroj, který naopak do určité míry narovnává přirozeně nerovné postavení studenta vůči pedagogovi: pedagog může studentovi „zatopit“ mnohem snáz a hůř, kdyby na to přišlo. Myslím, že by pedagogové měli k evaluacím, včetně těch, které vnímají jako nespravedlivé nebo třeba naivní, přistupovat s maximální velkorysostí.

Veškerá přetrvávající nedůvěra k evaluacím vyplývá myslím právě z obavy, aby se s evaluacemi nezacházelo mechanicky a účelově. Zda se to na některých katedrách děje, to nemohu soudit. Ale mohu zodpovědně prohlásit, že ve Studijní komisi tomu tak nikdy nebylo. Znovu se vracím se k tomu, co jsem říkala na začátku – evaluace je nutné poučeně interpretovat, ne jen povrchně číst. A pokud se tak děje, je to zdroj informací k nezaplacení.

Anonymní studentské hodnocení kurzů je možné odeslat do 12. června 2016 pomocí elektronické aplikace.

Proběhne konference u příležitosti 200. výročí úmrtí kronikáře Františka Jana Vaváka

$
0
0

Konference Soumrak tradiční společnosti. Český venkov a maloměsto na přelomu epoch je připravována v rámci PRVOUK P12 (Historie v interdisciplinární perspektivě) u příležitosti 200. výročí úmrtí milčického rychtáře Františka Jana Vaváka, literárního samouka a kronikáře, jenž byl svou výchovou a vzděláním ještě pevně zakořeněn v barokní době, žil a tvořil však již na počátku obrozenské epochy a s některými významnými představiteli obrozenské kultury se také stýkal. Cílem konference je analyzovat nejrůznější fenomény charakterizující český venkov a maloměsto této převratné doby – konce 18. a počátku 19. století – ve středoevropském kontextu. Stejně jako u konferencí pořádaných v rámci PRVOUK P12 v předchozích letech bude přednostním cílem interdisciplinární uchopení zkoumané tematiky.

Konference je pořádaná 2. a 3. června 2016 v Clam-Gallasově paláci (Husova 20, Praha 1 – Staré Město) Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze v rámci programu Historie v interdisciplinární perspektivě, podprogram Společnost, kultura a komunikace v českých dějinách, ve spolupráci s Archivem hlavního města Prahy.

Zájemci o účast na konferenci se mohou informovat na adrese vavak2016@seznam.cz.

program konference v PDF


Vydejte se po hmatu do pravěku a ještě dál

$
0
0

Studentská dobrovolnická práce má mnoho podob. Čtveřice studentů z Univerzity Karlovy, Univerzity Pardubice a VŠE se rozhodla, že ve Východočeském muzeu v Pardubicích jako součást stálé archeologické expozice vybuduje Hmatovou stezku, která zpřístupní muzejní exponáty zrakově postiženým i každému, kdo bude chtít při návštěvě muzea zapojit do poznávání minulosti další smysl.

Myšlenka projektu Hmatové stezky se zrodila v roce 2013 v hlavě studentky Ústavu pro klasickou archeologii FF UK a ochrany hmotných památek na Univerzitě Pardubice Dominiky Schmidtové. Následně k tomuto projektu přizvala Davida Richtera (UPCE), Johanu Tlustou (UK) a Jana Kutěje (VŠE). Tento realizační tým podal žádost o finanční příspěvek do programu Think Big Nadace O2, odkud získal finance na zhotovení keramických replik a poté i na vyhotovení hmatového katalogu, který je taktéž součástí expozice a kde se můžete dozvědět podrobnější informace o archeologických aspektech výstavy. Mezi další sponzory a partnery patří agentura Barthmedia, firma Prodin nebo Česká abilympijská asociace, Tyfloservis a Tyflocentrum Pardubice. Především se však na vzniku expozice podílelo samo pardubické muzeum. Celkově je Hmatová stezka realizována jako studentský dobrovolný projekt s podporou odborníků z Východočeského muzea v Pardubicích.

„Návštěvníci muzea si mohou za pomoci klapek na oči vyzkoušet, jaké to je vnímat pravěké artefakty hmatem, a vžít se tak na chvíli do pocitů zrakově postižených, ale i pouze vzít do ruky věrné repliky artefaktů nalezených na území našeho regionu, dokládajících jeho bohatou historii,“ vysvětluje Dominika Schmidtová a Johana Tlustá dodává: „Snažili jsme se využít různých materiálů, protože rozdílná váha, struktura nebo teplota materiálu jsou důležitější pro hmat než pro zrak. Představujeme především výrobky z keramiky, kovu, kamene, ale i textilu. Pro zpestření návštěvy je zde instalován model pravěkého domu, hliněné pece nebo žárového hrobu.“

Celá stezka se skládá ze čtyř tematicky laděných stanovišť (věnovaných odívání, sídlení, pohřbívání a stravování), na kterých na návštěvníky čekají příslušné repliky opatřené popiskem v Braillově písmu a textem ve zvětšeném černotisku. Po celou dobu tvorby Hmatové stezky byla její realizace konzultována s odborníky na hmatové výstavnictví ze společnosti Hapestetika, Národního muzea a Národní galerie a se zaměstnanci organizací specializujících se na práci se zrakově postiženými (Tyflocentrum Pardubice a Tyfloservis Pardubice). Autoři stezky věří, že díky haptickým exponátům se expozice stane poutavější a nabídne nevšední zážitek. I když je výstava primárně určena zrakově handicapovaným, radost z ní můžou mít rodiny s dětmi, ale i žáci základních a středních škol, u nichž by tvůrci chtěli vzbudit zájem o historii a archeologii.

Studenti o své práci referovali na konferenci Muzeum bez bariér, čímž se snažili inspirovat zaměstnance organizací a studenty k podobným projektům. „Poprvé jsem se s hmatovým exponátem setkala před několika lety v Budapešti, od té doby v Paříži (Musée du Louvre a Musée du quai Branly), Vídni (Naturhistorisches Museum) a v Cambridgi. V České republice se objevují haptické projekty ojediněle, nejvíce v hlavním městě. Soukromá organizace Hapestetika organizuje samostatné hmatové výstavy od roku 1990. Dalšími institucemi jsou Národní galerie v Praze, Národní muzeum a Muzeum hlavního města Prahy. Hmatovou instalaci ve svých prostorách mělo dokonce České vysoké učení technické,“ shrnuje Dominika Schmidtová.

Muzeum je připraveno na návštěvu jedinců i organizovaných skupin s průvodcem. Na internetových stránkách Východočeského muzea v Pardubicích je umístěna audionahrávka popisující cestu z hlavního vlakového nádraží k pokladně pardubického zámku. Po příchodu do muzea se osoby nebo skupiny ujme zaměstnanec muzea, který zájemcům ukáže začátek expozice, seznámí je s jejím obsahem a po celou dobu prohlídky jim bude nápomocen.

Výstava byla slavnostně otevřena v listopadu 2015 v rámci nové archeologické expozice s názvem Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku. Muzeum umožní studentům absolvovat praxi v daném oboru a na oplátku získá dobrovolnou či stážistickou pomoc mladé generace plné nápadů a nadšení pro věc.

1 10 13 15 16 31 lidi příprava

foto: L. Vojtěchovský

Vydejte se po hmatu do pravěku a ještě dál [iforum.cuni.cz, 19. května 2016]

Doc. Václav Jamek převzal čestnou afiliaci FF UK

$
0
0

Na zasedání Vědecké rady FF UK byla doc. Jamkovi 19. května předána čestná afiliace FF UK, díky níž se pan docent stává emeritním členem fakulty, a zůstává tak členem akademické obce.

Doc. PhDr. Václav Jamek (narozený 27. listopadu 1949) je významným česko-francouzským spisovatelem, překladatelem, literárním kritikem, publicistou a zejména dlouholetým pedagogem na Ústavu románských studií FF UK. Za minulého režimu pracoval jako redaktor v nakladatelstvích Academia a Odeon, od roku 1994 působil v diplomatických službách a v letech 2003–2015 na FF UK vyučoval francouzskou literaturu, literární teorii, umělecký překlad a vedl několik oblíbených seminářů pro doktorandy. Spolupracoval a spolupracuje s řadou obecných i odborných periodik (Literární noviny, Listy, Lidové noviny, Lettre Internationale, Plav, Světová literatura), ale také například s Pařížskou státní operou či s Operou Châtelet.

Do roku 1989 publikoval překlady z francouzské literatury (Segalen, Perec, Tournier, Mo­diano, Bove) a řadu literárněkritických doslovů i předmluv. Za antologii básnických textů Henri Michauxe (Prostor uvnitř, 2000), kterou sestavil a přeložil, získal v roce 2001 Jungmannovu cenu. Překladatelsky se podílel také na souboru divadelních her Bernarda-Marie Koltèse (Hry, 2006) a na antologii „francouzských prokletých básníků 20. století“ Bytosti schopné zemřít (2008).

Jeho prvním samostatně publikovaným dílem je francouzsky psaná próza Traité des courtes merveilles (Traktát o chatrných divech, 1989), odměněná prestižní francouzskou Cenou Medicis za esej a Cenou Globe Européen. Jeho české práce sahají od rázu existenciálního (básnická sbírka Surový stav, 1995 či esej Krkavčí múza, 1992) po polohu humornou až recesistickou (díla vydaná pod pseudonymem Eberhardt Hauptbahnhof). V roce 2004 Václav Jamek publikoval souběžně v české a francouzské verzi báseň v próze Desátá planeta / L’Exorbitée. Nevydány zůstávají dvě knihy psané francouzsky, L’écran de cendres a Cen­taurée ou Les impuretés du sort. Chystaná kniha Na onom světě se tomu budeme smát soustředí a rozvine fejetony publikované od roku 2005 do roku 2016 v časopise Listy.

Nejsouvislejší z autorových prací publicistických jsou jeho nesmírně zajímavé a studenty hojně čtené úvahy o českém jazyce, jež vznikaly v letech 1993–1997 z podnětu Literárních novin. V roce 2003 vyšel pod názvem Duch v plné práci soubor jeho literárněkritických i publicistických prací a rozhovorů, vyznamenaných cenou Toma Stopparda.

Václav Jamek vždy hrál důležitou roli v tzv. „třetí roli univerzity“, neboť jakožto významný spisovatel a intelektuál absolvoval celou řadu veřejných vystoupení a čtení ze svých knih ve Francii, Belgii, Švýcar­sku, Lucembursku, Kanadě, USA, Nizozemí, Německu, Izraeli, Itálii, Dánsku, Chorvatsku, Polsku, Slovensku a Rumunsku. V roce 1999 ho francouzská ministryně kultury jmenovala Důstojníkem Řádu umění a humanitních věd (Officier des Arts et des Lettres). Je nám ctí, že doc. Jamek byl po třináct let naším milým kolegou a rádi bychom s ním spolupracovali i nadále.

(laudatio pronesené u příležitosti předání čestné afiliace 19. května 2016)

20160519IMG_0596

Udělování čestných afiliací vychází z opatření děkana č. 18/2015, jehož cílem je posílení excelence a internacionalizace vědy a výuky na FF UK a zároveň podpora udržení tradiční dlouhodobé profesní i osobní sounáležitosti s akademickou obcí akademických pracovníků, kteří ukončili svůj pracovní poměr k fakultě z důvodu odchodu do starobního důchodu.

Toto opatření doplňuje univerzitou zřízené kategorie hostujících a emeritních profesorů Univerzity Karlovy o další kategorie čestných afiliací k fakultě.

Afiliovaným členem akademické obce fakulty může děkan fakulty jmenovat na dobu určitou (obvykle na pět let) zahraničního akademického pracovníka nebo odborníka z tuzemských odborných institucí či z praxe, který může významným způsobem přispět k pedagogické či vědecké činnosti fakulty.

Emeritním členem akademické obce fakulty může děkan fakulty jmenovat na dobu neurčitou bývalého akademického nebo vědeckého pracovníka fakulty ve starobním důchodu, který byl zaměstnancem fakulty alespoň deset let.

Studenti dějin umění FF UK potřetí zvítězili v celorepublikovém uměnovědném klání

$
0
0

V květnu se v Českých Budějovicích uskutečnil třetí ročník Paragone – soutěže o cenu prof. Milana Tognera, která je určena studentům dějin umění z celé České republiky. Letos se na této soutěžní přehlídce sešli studenti z osmi kateder a přednesli dvacet tři příspěvků, v nichž představili projekty svých magisterských, případně bakalářských diplomových prací. Ústav pro dějiny umění FF UK si z obou předešlých ročníků přivezl první i druhé místo a letos na své úspěchy navázal, když první příčku vybojovala jeho studentka Anežka Kučerová se svým příspěvkem Mánesův Hrobník a možnosti jeho interpretace. Třetí místo – spolu s Terezou Jindrovou (UMPRUM) – obsadila další studentka ÚDU, Tereza Havelková, která představila svou práci Primitivismus a mytologie v tvorbě Marka Rothka a Barnetta Newmana. Ideologický nástroj nebo spirituální lék? Studenti Ústavu pro dějiny umění FF UK tak třetí rok po sobě potvrdili své kvality a udrželi pomyslnou trofej na půdě FF UK.

ilustrace: Josef Mánes, Hrobník, 1843

Československo 38–89: Atentát je Českou hrou roku 2015

$
0
0

Počítačová hra Československo 38–89: Atentát, kterou vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, získala ocenění Česká hra roku 2015, a to v kategorii Nejlepší debut v české herní tvorbě.

Titul Česká hra roku každoročně oceňuje nejlepší počítačové hry vytvořené domácími tvůrci. Letos poprvé v kategorii Nejlepší debut zvítězila hra českých vědců a akademiků. Hra Československo 38–89: Atentát se zabývá nacistickou okupací a obdobím po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Jedná se o skvělý úspěch, zejména proto, že ocenění přichází ze strany úspěšných profesionálů, českých herních vývojářů a designerů. V naší kategorii byly navíc nominovány skvělé hry jako je Factorio nebo Novus Inceptio,“ říká Vít Šisler z Filozofické fakulty UK, který cenu za autorský tým převzal.

„Konkurence v kategorii debutů byla letos silná a vyrovnaná. Jsem rád, že cenu nakonec získala natolik zajímavá a přínosná hra, jako je Československo 38–89,“ dodává Pavel Barák, předseda organizace České hry, která od roku 2001 sdružuje a podporuje české herní tvůrce a která ocenění Česká hra roku uděluje. Slavnostní vyhlášení České hry roku proběhlo 6. května 2016 v rámci mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni.

Výuková simulace si získala řadu příznivců nejen mezi širokou hráčskou veřejností, ale i mezi učiteli dějepisu, kteří hru využívají ve výuce. Autorský tým proto připravuje vydání druhého dílu pod názvem Vnitřní pohraničí. Ten se bude zabývat poválečným uspořádáním Československa, odsunem sudetských Němců a nástupem komunistů k moci. Autoři hry zároveň připravují vydání oceněného prvního dílu v anglické a německé verzi.

Oceněnou hru Československo 38–89: Atentát lze koupit v e-shopu Filozofické fakulty UKVýuková verze hry je školám k dispozici zdarma na stránkách projektu. Fotografie k tiskové zprávě jsou k dispozici ke stažení zde. Autory fotografií jsou České hry, z.s., a Československo 38–89.

Ceska_hra_roku_1  Ceska_hra_roku_2

Ukazka_ze_hry  Ukazka_ze_hry_2

Kontaktní osoby pro média:

Mgr. Vít Šisler, Ph.D. (Filozofická fakulta UK)

vit.sisler@ff.cuni.cz

Mgr. Cyril Brom, Ph.D. (Matematicko-fyzikální fakulta UK)

brom@ksvi.mff.cuni.cz

V Praze dne 24. 5. 2016

Tisková zpráva

Byl spuštěn informační web zaměřený na zprostředkování informací o Číně

$
0
0

Ústav Dálného východu FF UK ve spolupráci s AcaMedia, z. ú., spustil projekt informačního webu Sinopsis zaměřený na zprostředkování informací o Číně. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů. Reaguje na globální význam Číny ve 21. století, který vyžaduje komplexní a pohotové informace založené na rozmanitých zdrojích a podávané v souvislostech.  Projekt, do něhož budou zapojeni také studenti FF UK, pomáhá překlenout informační mezeru mezi akademickým prostředím, médii a veřejností a přispívá k naplňování třetí role univerzity.

screen

Viewing all 2812 articles
Browse latest View live