Quantcast
Channel: Aktuality – Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Viewing all 2803 articles
Browse latest View live

Během Týdne knihoven zažijete knihovny jinak

$
0
0

Knihovna FF UK se v týdnu od 5. do 9. října připojí k již 19. ročníku celostátní akce Týden knihoven, kterou každoročně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Ústředním tématem letošního Týdne je výzva „zažijte knihovnu jinak“.

Návštěvníci budou mít možnost zúčastnit se bohatého programu, ve kterém nebudou chybět přednášky, pohybové i výtvarné workshopy, deskové hry, soutěže, ochutnávka kávy nebo třeba ranní jóga a mnohem více. Na programu se podílí devět knihoven ze sítě Knihovna FF UK a zažít knihovny jinak můžete kromě hlavní budovy FF UK i v Celetné nebo ve Šporkově paláci.

Knihovníci na Týden knihoven srdečně zvou každého, kdo bude mít chuť poznat instituci, kterou pravidelně využívá, v jiném než obvyklém kontextu. Všechny akce jsou přístupné zdarma, a to nejen registrovaným čtenářům nebo studentům, ale široké veřejnosti.

Sledujte událost na Facebooku.

program_poster_A_WEB

program_poster_B_WEB


Výzva k podání nabídek na plnění veřejné zakázky malého rozsahu „Audit projektu OP VaVpI na FF UK“

$
0
0

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze si dovoluje vyzvat uchazeče k podání nabídky na plnění veřejné zakázky malého rozsahu, jejíž předmětem je provedení externího auditu projektu „Moderní infrastruktura pro výuku a výzkum na FF UK“, reg. č. CZ.1.05/4.1.00/16.0339, realizovaného v rámci výzvy č. 3.4 Podpora infrastruktury pro výuku spojenou s výzkumem, Prioritní osa 4, Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Zadávací dokumentace je dostupná na profilu zadavatele.

Na internetu je dostupný korpus mediálních textů o Národním parku Šumava

$
0
0

Na webové adrese sumava-corpus.narra.eu je od pondělí 14. 9. 2015 veřejně dostupný rozsáhlý korpus téměř 7000 textů týkajících se Šumavy a zejména jejího národního parku. Snadno prohledávatelný soubor převážně mediálních textů z let 1883–2010 poskytne svým uživatelům – novinářům, studentům a ostatním zájemcům – dostupný a přehledný nástroj pro orientaci ve vývoji myšlení a psaní o Šumavě.

Na základě jednoduchého třídění pomocí kategorií „autor“, „respondent“, „zdroj“, „žánr“, „datum“, „titulek“ a za pomoci fulltextového vyhledávání může uživatel nejen rychle najít texty vyjadřující se k dílčímu tématu, ale také získat informace o jejich širším kontextu.

Centrálním korpusem je MediaBank, který sestává z textů vzniklých v letech 1991 až 2010. Převážná většina sebraných textů pochází z českých tištěných médií nebo jejich internetových verzí. Korpus je doplněn přepisy televizních a rozhlasových zpráv a reportáží.

MediaBank obsahuje necelých 6800 textů o rozsahu 2,9 milionu slov.

Druhým (referenčním) korpusem je PrefBank, který je souborem předmluv, doslovů a částečně také kapitol týkajících se obecné charakteristiky pohoří vypsaných z průvodců, fotografických publikací, memoárů a dalších pramenů týkajících se Šumavy. Sestává z téměř 80 textů vzniklých mezi roky 1883 a 2013.

Třetím (referenčním) korpusem je KlosterBank, který je souborem předmluv a doslovů k beletristickým dílům Karla Klostermanna. Celkem 19 textů odráží vývoj vnímání Šumavy od počátku 20. století.

Všechny tři korpusy vznikly jako materiálová báze pro výzkum, který se věnuje dynamice mediálního diskurzu o Národním parku Šumava. Korpusy lze využívat jako podklad pro kvantitativní analýzu, jejímž účelem je odhalovat frekventovaná sémanticky relevantní lexikálně-gramatická schémata. S pomocí MediaBank je tak například dobře možné odkrývat komunikační stereotypy či argumentační strategie, které jsou pro debatu o Národním parku Šumava klíčové.

Rozhraní korpusu však také umožňuje například velmi rychle a pohodlně zjistit, v jakém období a v jakých médiích ten který aktér (autor) publikoval, s kým konkrétní deník rád dělá rozhovory nebo také to, kdy se o Šumavě či nějakém konkrétním tématu nejvíc psalo. Prostředí MediaWiki navíc nabízí komplexní vyhledávání na standardním „googlovském“ principu.

Sumava-corpus by měl sloužit nejen jako snadno dostupný materiál pro vysokoškolské studenty zabývající se (například ve svých diplomových pracích) analýzou diskurzu, mediální komunikací ap., ale také novinářům, kteří se za pomoci korpusu mohou rychle zorientovat v dílčích rysech dlouholeté debaty o Národním parku Šumava. Korpusy by však měly sloužit také těm, které jednoduše zajímá, jak se o Šumavě v minulosti psalo a mluvilo.

Kontakt:

Michal L. Hořejší, telefon +420 775 220 216, e-mail mhorejsi@ujc.cas.cz

Druhé setkání děkanky s akademickou obcí

$
0
0

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

se začátkem nového akademického roku bych ráda uspořádala další setkání s akademickou obcí, jak jsem před prázdninami slíbila. Základem společné diskuse tentokrát bude připravovaný Strategický plán 2015 a z něj plynoucí další směřování fakulty. Shromáždění se bude konat 9. října 2015 ve Velké aule od 16:15 do 18:00.

Všechny tímto srdečně zvu a těším se na setkání.

S pozdravem

M. Friedová

V říjnu bude představena výstava Češi ve Vietnamu – Vietnam v Čechách

$
0
0

Výstava představí v historické perspektivě kontakty mezi Čechami a Vietnamem. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1. října od 16:00 v přízemí hlavní budovy FF UK.

Výstava se dotýká prvních návštěv misionářů s českými kořeny ve středověku a posléze v období jezuitských výprav na Dálný východ v 17. a 18. století, nejvíce pozornosti však věnuje kontaktům v moderní době, a to především kontaktům kulturním. Důležitým prostředním těchto kontaktů je také obor vietnamistika, pěstovaný na FF UK již více než padesát let.

Autorky výstavy, dr. Marie Strašáková a prof. Olga Lomová z Ústavu Dálného východu FF UK, mapují počátky oboru a představují díla českých vietnamistů a dalších odborníků zabývajících se vietnamským jazykem, dějinami a kulturou a také vietnamskou komunitou žijící v České republice. Na prvním místě je v této souvislosti třeba jmenovat doktora Ivo Vasijleva, stále aktivního zakladatele oboru a autora zásadních publikací věnovaných Vietnamu v českém jazyce.

Výstava vsazuje obor vietnamistika do kontextu obecnějšího zájmu Čechů o exotické kraje. Ten zde reprezentují panely věnované předmětům vietnamské provenience v českých uměleckých a etnografických sbírkách a fotografie významných českých autorů, kteří navštívili Vietnam v 50. a 60. letech (Ján Cifra, Dagmar Hochová a Jovan Dezort).

Český pohled na Vietnam doplňuje vietnamský pohled na naši kulturu, jak jej zprostředkovávají překlady vietnamských bohemistů, včetně nejvýznamnějšího z nich, Dương Tất Tửa (nar. 1935). Ten je absolventem FF UK a za své rozsáhlé překladatelské dílo, které zahrnuje klasická díla českého písemnictví, jako je Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského, básně Jana Nerudy, Vítězslava Nezvala a Jaroslava Seiferta, prózy Boženy Němcové a Jaroslava Haška, ale například také eseje Franze Kafky, byl roku 2013 oceněn zvláštní cenou Senátu ČR.

Výstava byla připravena v souvislosti s Rokem vietnamské kultury v Čechách, kterou v roce 2015 vyhlásilo Velvyslanectví VSR v Praze. Považujeme ji nejen za představení oboru, který je zatím jediný svého druhu v ČR, ale také za příležitost obrátit pozornost ke kultuře našich vietnamských spoluobčanů, kteří mají od roku 2013 status národnostní menšiny České republiky.

K její přípravě přispělo materiálem ze svých sbírek a archívů několik jednotlivců a institucí, kterým patří velký dík:

Dr. Zlata Černá, pan Jovan Dezort, paní Mgr. Jana Tomášová z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, paní Mgr. Petra Obrovská z Moravské galerie v Brně, paní dr. Markéta Hánová ze Sbírky umění Asie a Afriky Národní galerie a další pracovníci NG, jakož i pracovníci Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

FF_vystava_cesi-a-Vietnam_pozvanka_99x210_01

Slavnostní zahájení akademického roku 2015/2016

$
0
0

Nový akademický rok 2015/2016 slavnostně zahájí děkanka FF UK doc. Mirjam Friedová v pondělí 5. října od 9:00 ve Velké aule. K účasti srdečně zveme všechny členy akademické obce FF UK a její zaměstnance.

Prodloužení lhůty pro zveřejnění výsledků Vnitřní soutěže FF UK o rozvojové prostředky na léta 2016–2018

$
0
0

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dne 3. 7. 2015 byla pod č. j. 2015UKFF04996 vyhlášena Vnitřní soutěž FF UK o rozvojové prostředky na léta 2016–2018.

Vzhledem k náhlému onemocnění administrátorky soutěže a z toho plynoucího pozdržení či neuskutečnění některých úkonů v rámci hodnocení prodlužuji lhůtu pro zveřejnění výsledků uvedenou v čl. 5.5. zadávací dokumentace do 15. 10. 2015.

 

doc. Mirjam Friedová
děkanka FF UK

Ing. Gregorovi byla udělena stříbrná pamětní medaile FF UK

$
0
0

Medaili Ing. Gregor obdržel u příležitosti ukončení působení ve funkci proděkana pro rozvoj FF UK za mimořádný přínos k rozvoji fakulty v letech 2006–2015.

Proděkan Gregor se dle soudu mého i členů kolegia děkana ve své proděkanské funkci mimořádným způsobem zasloužil o rozvoj fakulty. Zejména ti členové naší akademické obce, kteří fakultu znali před nástupem proděkana Gregora do jeho funkce, mohou plně docenit změny, o které se za léta své obětavé služby fakultě zasloužil, zatímco my ostatní už možná bereme jako samozřejmé věci, které jsou výsledkem jeho práce. Mezi nimi si zaslouží vyzdvihnout především:

  1. dokončení stavby Knihovny Jana Palacha;
  2. nástavba 4. patra hlavní budovy;
  3. zřízení a vedení grantového referátu v letech 2006-2011;
  4. personální reforma a profesionalizace správy budov;
  5. realizace řady výstavních projektů na FF UK;
  6. příprava a postupná realizace nového standardu dílčích rekonstrukcí fakultních prostor;
  7. dlouholetá nadstandardní všestranná podpora děkanovi v řadě koncepčních záležitostí;
  8. a mnoho dalšího, možná méně viditelného, ale pro fakultu stejně důležitého.

Je nepochybné, že by těchto výsledků nemohl dosáhnout bez spolupráce mnoha kolegů, ale to nijak nezmenšuje jeho osobní zásluhy, které stojí na neobvyklé dávce vlastní iniciativy a nasazení a nebývale kolegiálním přístupu ke spolupracovníkům.

                                                                                               doc. Mirjam Friedová, Ph.D.

                                                                                                               děkanka FF UK

20150929IMG_8822


Děkanka FF UK vyhlašuje soutěž o Vnitřní granty FF UK na rok 2016

$
0
0

Soutěž je otevřena pro všechny magisterské a doktorandské studenty FF UK od 1. 10 – 31. 10. 2015. Podporovány budou jak výzkumné projekty jednotlivých studentů, tak týmové projekty, jednoleté i dvouleté.

V minulých letech byla v rámci této soutěže podpořena celá řada studentských výzkumů, které pomáhají řešitele zapojovat do vědecké činnosti v rámci studovaného oboru.

Návrhy nových projektů se podávají prostřednictvím aplikace http://verso.is.cuni.czPro žadatele je také připraven seminář, který proběhne 14. 10. 2015 na hlavní budově FF UK v místnosti P300 od 16:00 do 17:30. Na něm se studenti mohou seznámit se způsobem podání návrhu prostřednictvím aplikace. Zadávací dokumentaci a další informace naleznete zde http://www.ff.cuni.cz/vyzkum-a-veda/granty-a-projekty/vnitrni-granty-uk-ff/,  můžete se také obracet přímo na grantové oddělení.

Kontakt: veronika.krajickova@ff.cuni.cz, tel:  221 619 849.

Děkanské volno 21. října

$
0
0

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
z důvodu konání Valné hromady Studentského fondu vyhlašuji na středu 21. října od 16:00 děkanské volno pro akademickou obec.

doc. Mirjam Friedová, Ph.D.
děkanka

Byla vyhlášena grantová soutěž GA UK na rok 2016

$
0
0

Grantová soutěž GA UK na rok 2016 byla vyhlášena. Termín interní uzávěrky na FF UK bude 6. listopadu 2015.

Seminář pro žadatele o granty (tj. studenty Mgr. a Ph.D.) se uskuteční 8. října 2015 od 10:00 v hl. budově v místnosti č. 104, 1. patro. Na seminář není nutné se registrovat.

Upozornění: Rádi bychom upozornili všechny žadatele, že není možné podání stejného projektu (nebo projektu s podobnou problematikou a podobnými výstupy) u agentury GAUK a zároveň ve Vnitřních grantech FF UK.

stránky GA UK

Knihovna Celetná: pokračování seriálu o Knihovně FF UK

$
0
0

„Některé politologické, sociologické nebo psychologické knihy jsou vynikající – dokáží na šesti stech stránkách vyjádřit skoro tolik jako jeden vtip.“

Gabriel Laub

Pokud byste měli zájem si nějaký takový „skorovtip“ také přečíst, neváhejte a navštivte Knihovnu Celetná, kde si můžete vypůjčit tituly z oblasti psychologie, pedagogiky, sociologie a andragogiky. Knihovna Celetná je po Knihovně Jana Palacha druhou nejvyužívanější oborovou knihovnou FF UK. Její fond v současnosti čítá okolo 34 tis. jednotek, z nichž část je soustředěna v externích depozitářích. Okruh návštěvníků knihovny je značně široký, neboť kromě akademických pracovníků a studentů poskytuje své služby i nemalému počtu externích uživatelů. Čtenářům nabízí kromě klasických výpůjček i referenční a kopírovací služby a v neposlední řadě představuje zázemí pro řadu kulturních a vzdělávacích akcí. Pravidelně zde probíhají např. semináře artefiletika a školení pro studenty prvních ročníků, na kterých se seznamují s fungováním knihovny a s prací s elektronickými zdroji. Na podzim tohoto roku se pak v knihovně uskuteční i seminář věnovaný zážitkové terapii.

IMG_8232Vzhledem ke svým prostorovým možnostem nenabízí knihovna čtenářům volný výběr knih. Pro realizaci výpůjček je tedy nutné mít připravené signatury požadovaných titulů, které najdete v Centrálním katalogu UK. Valná většina výpůjček je absenční s výpůjční lhůtou 1 měsíc. Knihovna také odebírá široké spektrum odborných periodik vztahujících se k zahrnutým oborům, a to v tištěné i on-line podobě. Čtenáři zde mají k dispozici 10 počítačů s přístupem na internet a s možností využití statistických programů SPSS, Atlas.ti a přístupem do oborových elektronických databází.

Knihovna Celetná vznikla postupným sloučením fondů jednotlivých kateder. V roce 2013 se od ní oddělil Kabinet diagnostických pomůcek, jenž v současné době funguje samostatně (3. patro, č. dv. 315). V posledních měsících v knihovně probíhá aktualizace fondu reflektující zejména potřeby uživatelů z řad akademické obce.

Kde nás najdete?
Knihovna sídlí v Celetné ul. 20, přízemí, nalevo od hlavního vchodu.

Otvírací doba:

Po 9:30–16:00

Út 9:30–18:00

St 9:30–16:00

Čt 9:30–16:00

Pá 9:30–14:00

 

Mohlo by se hodit:

E-mail: libceletna@ff.cuni.cz

Tel.: 221 619 672

Knihovna Celetná   Centrální katalog UK

 

předchozí díly seriálu:

Knihovna Filozofické fakulty UK: Knihovny FF UK, díl 2.

Proběhne třetí ročník konference Lingvistika Praha

$
0
0

Ve dnech 22.–24. října 2015 se bude na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy konat již třetí ročník lingvistické konference Lingvistika Praha 2015. Konferenci pořádá Ústav českého jazyka a teorie komunikace a Ústav obecné lingvistiky FF UK za laskavé finanční podpory FF UK.

Konference je otevřena všem zájemcům o oblast lingvistiky, a to jak pedagogům, tak studentům. Program sestává ze tří plenárních přednášek zvaných hostů, pěti tematických workshopů doplněných o tematické sekce s příspěvky aktivních účastníků konference a dvou samostatných tematických sekcí.

Plenární přednášky:

Jan Čermák a Ondřej Tichý: Zánik slov: strukturní příčiny a metodologické poznámky (na materiálu anglickém) (čtvrtek 10:45 v č. 104)

Josef Syka: Co dnes víme o genetickém základu vývoje lidské řeči? (pátek 9:30 v č. 104)

Viktor Elšík: Nutnostní modalita v romštině (pátek 17:45 v č. 104)

Workshopy:

Nové inspirační zdroje v kritické analýze diskurzu
Aspekty psané češtiny českých neslyšících
Tazatelé vs. jazyková poradna: co (ne)může být zdrojem argumentů pro doporučovaná řešení?
Sestav si svůj korpus: anotace a prohledávání mluvených dat pomocí programu ELAN
Jazykové poruchy z obecnělingvistické perspektivy

Samostatné tematické sekce:

Gramatické analýzy

Sociolingvistika a sociologie jazyka

Plenární přednášky a tematické sekce jsou otevřeny všem zájemcům, na workshopy je třeba se předem registrovat do 19. října na webu konference: http://lingvistikapraha.ff.cuni.cz/.

Zažijte lingvistiku jinak!

Na setkání se těší organizační tým Lingvistiky Praha 2015:

Martin Beneš
Lucie Benešová
Jan Křivan
Hana Prokšová
Kamila Smejkalová
Magdalena Zíková

 Microsoft Word - Plakat_2015.doc

Z Asuánu do Chartúmu: nová výstava v Křížové chodbě Karolina

$
0
0

Od úterý 13. října mají návštěvníci Karolina možnost v Křížové chodbě zhlédnout výstavu Z Asuánu do Chartúmu: České archeologické výzkumy mezi nilskými katarakty, kterou připravil Český egyptologický ústav Filozofické fakulty UK ve spolupráci s dalšími institucemi. Výstava potrvá do 11. listopadu a vstup je zdarma. O tom, jak výstava vznikala, co na ní uvidíme a jaké je pozadí celé akce, nám vyprávěla Mgr. Lenka Varadzinová, Ph.D., autorka a kurátorka výstavy.

Jak se zrodila idea celého výstavního projektu?

S nápadem uspořádat tuto výstavu přišel prof. Miroslav Bárta z Českého egyptologického ústavu. Základní záměr byl připomenout široké veřejnosti výzkumné aktivity v Núbii v 60. letech, ale i současné působení českých týmů na území Súdánské republiky. Odtud též název výstavy – z Asuánu, odkud vyrážely výpravy do Núbie, se přesunujeme do Chartúmu, který je pro nás výchozím bodem dnes.

Jak dlouho jste výstavu chystali?

Myšlenka se zrodila již v loňském roce, nicméně intenzivní přípravy začaly letos v lednu. Nejvíce času si vyžádalo koncepční řešení, jak propojit ony dvě události: záchrannou akci UNESCO na území Egypta a současné výzkumy v Súdánu. Nakonec se ukázalo jako nejlepší propojit tyto skutečnosti tím, že se v obou případech jedná o práci na Nilu, mezi nilskými katarakty. U Asuánu se nachází první, nejsevernější nilský katarakt, a u Chartúmu je potom nilský katarakt šestý, nejjižnější, a právě tam pracuje i jedna z expedic Českého egyptologického ústavu.

Mgr. Lenka Varadzinová, Ph.D., autorka a kurátorka výstavy

Mgr. Lenka Varadzinová, Ph.D., autorka a kurátorka výstavy

Co všechno na výstavě uvidíme?

Hlavním cílem výstavního projektu je přiblížit působení českých týmů, nicméně poprvé je zohledněn i širší mezinárodní kontext, v němž aktivity našich archeologů v Núbii a Súdánu probíhaly a probíhají.

V úvodní části se návštěvník dozví něco o geografii oblasti středního toku Nilu mezi Chartúmem a Asuánem. Najdeme zde časovou osu, která přibližuje historický vývoj v Núbii a Súdánu od paleolitu po současnost, ale i panel věnovaný historii objevování. To začíná teprve až po Napoleonově výpravě do Egypta na přelomu 18. a 19. století, pozornost je však po dlouhou dobu věnována především monumentálním stavebním památkám a jejich pozůstatkům. K objevení vlastních núbijských kultur dochází až na počátku 20. století během vůbec první záchranné akce v historii světové archeologie, která předcházela navýšení první přehrady u Asuánu (1907–1911).

Další část přibližuje mezinárodní akci UNESCO na záchranu památek ohrožených stavbou Vysoké přehrady u Asuánu a tehdejší působení československého týmu zasazuje do širšího mezinárodního kontextu. Kromě výsledků práce badatelů je pozornost věnována též tomu, jak práce probíhá, jak jsou výzkumy organizovány na území Egypta a Súdánu i přístupu týmů, které v oblasti působily.

Třetí část je věnována současným výzkumům českých týmů v Súdánu. Ty jsou opět zasazeny do širšího kontextu a odrážejí se od přehledu hlavních témat, přístupů a způsobů, jimiž se archeologie na území tohoto obrovského státu realizuje. A součástí tohoto dění jsou od roku 2009 hned tři české expedice. Dvě z nich inicioval a vede Český egyptologický ústav. Expedice, jejíž jsem vedoucí, pracuje na 6. nilském kataraktu v pohoří Sabaloka, kde se zabývá pravěkým osídlením této oblasti v mezolitu (9.–6. tis. př. Kr.) a neolitu (5.–4. tis. př. Kr.). Druhý tým působí pod vedením profesora Bárty v lokalitě Usli na severu Súdánu. Je to donedávna téměř neznámá lokalita, kde se podařilo zachytit rozsáhlý palácový a chrámový komplex z doby Napatského (cca 9.–4. stol. př. Kr.) a Merojského (cca 3. stol. př. Kr. – 4. stol. po Kr.) království. Zachyceny zde však byly i doklady mnohem staršího osídlení. Třetí expedice spadá pod Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a vede ji doktor Pavel Onderka. Ke svému působení si vybrala velmi slibnou lokalitu Wad Ben Naga v centrálním Súdánu, kde se zabývá výzkumem a konzervací palácového a chrámového okrsku z přelomu letopočtu.

Existuje nějaký podstatný rozdíl v práci archeologů v 60. letech a dnes?

Je důležité podotknout, že zatímco v 60. letech výzkumy v Núbii prováděl Československý egyptologický ústav, jedno vědecké pracoviště, které sdružovalo egyptology a archeology, dnes jsou výzkumy koncipovány více mezioborově. Expedic se vedle Českého egyptologického ústavu účastní také odborníci z Geologického a Archeologického ústavu AV ČR, Fakulty životního prostředí UJEP, z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty JČU a dalo by se pokračovat dále. A dvě z těchto institucí se podílely i na přípravě výstavy, ať už formou odborné spolupráce, nebo jiným způsobem. Důležitým partnerem bylo i Náprstkovo muzeum.

Co můžeme očekávat ve čtvrté, závěrečné části výstavy?

Část čtvrtá je poněkud netradiční. Jedná se o rekonstrukci katamaranu, mobilní základny, kterou používali egyptologové na svých výpravách do Núbie v 60. letech. Návštěvníky čeká také promítání archivního filmu z těchto výzkumů. Je třeba také říci, že výstava se 17. října stane součástí Mezinárodního dne archeologie a proběhnou zde dvě komentované prohlídky, na nichž návštěvníky ráda přivítám v 11 a 12 hodin.

Mgr. Lenka Varadzinová, Ph.D., vystudovala egyptologii a indologii se specializací hindština na FF UK v Praze, doktorské studium ukončila roku 2015 prací The rock art of Northeast Africa: A case study of rock paintings from the Czechoslovak Concession in Lower Nubia. V letech 2003–2006 pracovala v Náprstkově muzeu jako kurátorka sbírky Oddělení pravěkého a starověkého Předního Východu a severní Afriky. Od roku 2007 pracuje v Českém egyptologickém ústavu, kde se zabývá civilizačním vývojem v oblasti severovýchodní Afriky ve starším a středním holocénu (asi 9000–3000 př. Kr.) a vědecky zpracovává epigrafickou a archeologickou dokumentaci z výzkumů v Dolní Núbii (1961–1965). Od roku 2009 vede interdisciplinární výzkum v pohoří Sabaloka a na 6. nilském kataraktu v Súdánu a účastní se výzkumu na druhé archeologické koncesi domovského pracoviště v Súdánu, na lokalitě Usli.
Vernisáž výstavy Z Asánu do Chartúmu: České archeologické výzkumy mezi nilskými katarakty proběhla 12. října. IFORUM-15753-version1-_dsc0072_full IFORUM-15753-version1-_dsc0110_full IFORUM-15753-version1-_dsc0124_full IFORUM-15753-version1-_dsc0151_full IFORUM-15753-version1-_dsc0151_2_full IFORUM-15753-version1-_dsc0156_full IFORUM-15753-version1-_dsc0167_full

Z Asuánu do Chartúmu: nová výstava v Křížové chodbě Karolina [iforum.cuni.cz, 12. října 2015]

FF UK vypisuje výběrové řízení na pozici referent/ka zahraničního oddělení

$
0
0

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (FF UK) je se svými téměř 8 000 studenty a 800 zaměstnanci největší fakultou zaměřenou na studium humanitních věd v ČR. Zahraniční oddělení zajišťuje servis pracovníkům a studentům fakulty související se zahraničními aktivitami fakulty a internacionalizací a zabezpečuje související úkoly v oblasti zahraničních vztahů.

Na základě výběrového řízení se aktuálně hledá referent/ka pro pozici zajišťující následující agendu: ubytování zahraničních akademických pracovníků, letenky, vyplácení Fondu mobility a příspěvků MŠMT na vládní kulturní dohody (cestovné)

Popis pozice a její pracovní náplň

  • úvazek 1,0
  • objednávání letenek/jízdenek pro zaměstnance FFUK a s tím spojená administrativa
  • objednávání ubytovaní v ČR pro hosty a spolupracovníky FFUK – primárně v ubytovacích zařízeních UK
  • poskytování informací zájemcům o pobyt na FF UK, zájemcům o výjezd
  • komunikace a vyřizování korespondence se zahraničními partnery, studenty, akademickými pracovníky
  • administrativní zajištění proplácení cestovních náhrad studentům a akademickým pracovníkům, vyplácení příspěvků z fondu mobility UK
  • podílení se na aktualizaci a administraci webových stránek zahraničního oddělení v rámci své agendy (v češtině a angličtině)
  • provádění platebních transakcí prostřednictvím platební karty FF UK
  • podíl na koncepčním a metodickém nastavování zpracovávané agendy s ohledem na zabezpečení jejího efektivního fungování
  • další případné úkoly v rámci zajištění chodu zahraničního oddělení

Požadavky

  • vzdělání: předpokládáno vysokoškolské, min. bakalářské (popřípadě odpovídající delší praxe se středoškolským vzděláním)
  • zaměření: humanitní, veřejnosprávní, ekonomické, cestovní ruch

Další požadavky

  • schopnost samostatné, konstruktivní a odpovědné práce
  • velmi dobrá úroveň ústního i písemného projevu
  • příjemné a vstřícné vystupování při komunikace s partnery s potřebnou mírou asertivity
  • dobrá znalost anglického jazyka v mluvené i písemné formě (schopnost bezproblémové komunikace se zahraničními partnery osobně, telefonicky i v písemné formě)
  • dobrá znalost práce s PC (MS Office, Internet)
  • pozitivní a proaktivní přistup k řešení problému
  • předchozí praxe na pozici s podobným zaměřením výhodou
  • znalost univerzitního prostředí a jeho fungování výhodou
  • bezúhonnost

Náležitosti přihlášky

  • strukturovaný životopis
  • motivační dopis (cca do1 normostrany)

Termín nástupu

  • do konce listopadu 2015 (za odcházející pracovnici)

Výhrada

Děkanka FF UK si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení kdykoli v jeho průběhu. Každý účastník výběrového řízení nese své náklady samostatně a nevzniká mu nárok na jejich úhradu.

Jak se ucházet o tuto pozici

Podrobný strukturovaný životopis a motivační dopis zasílejte na emailovou adresu vedoucího zahraničního oddělení Mgr. Ivo Skůčka – ivo.skucek@ff.cuni.cz, a to do 1. 11. 2015. E-mail v předmětu označte jako „VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ – referent/ka ZO“.

V Praze dne 8. 10. 2015

dokument v PDF


Profesor Martin Hilský obdrží cenu Česká hlava

$
0
0

V pondělí 12. 10. 2015 schválila vláda udělení Národní ceny vlády Česká hlava 2015 Martinu Hilskému z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Profesora anglistiky a světoznámého shakespearologa navrhla Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

Národní cena vlády Česká hlava představuje nejvyšší vědecké ocenění v ČR, které se uděluje za mimořádné výsledky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Prof. Hilský se tímto řadí po bok velkých osobností české vědy, jako byl chemik Antonín Holý, historik František Šmahel či onkologové Josef Koutecký a Pavel Klener.

20140326DSC_0097Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE (1943), literární historik a překladatel díla Williama Shakespeara, absolvoval anglistiku na Filozofické fakultě UK a stal se profesorem anglické literatury tamtéž. V roce 1968 strávil rok na univerzitě v Oxfordu a po návratu nastoupil na FF UK, kde v letech 1989–1998 působil jako ředitel Ústavu anglistiky a amerikanistiky. Roku 2001 ho za zásluhy o šíření anglické literatury v České republice a za jeho shakespearovské překlady královna Alžběta II. jmenovala čestným členem Řádu Britského impéria (MBE).

Do češtiny přeložil celé Shakespearovo dílo a je také editorem dvoujazyčného kritického vydání Shakespearových her a sonetů. Jeho překlady byly uvedeny ve více než sto premiérách v českých divadlech. Jen Národní divadlo v Praze uvedlo k roku 2010 osmnáct jeho překladů divadelních her. V roce 2011 získal Státní cenu za překlad.

Vyjádření Mirjam Friedové, děkanky Filozofické fakulty UK:

„Profesor Hilský je anglistou světového formátu. Filozofická fakulta UK je nesmírně hrdá, že je nejen naším absolventem, nýbrž že celý svůj profesní život spojil s Filozofickou fakultou. Po dlouhou dobu vedl Ústav anglistiky a amerikanistiky a učinil z něho prestižní evropské pracoviště. Přesto je mezi svými studenty a akademickými kolegy známý jako mimořádný gentleman, laskavý člověk a moudrý pedagog.“

Druhý ročník festivalu Open Square proběhne už v sobotu 17. října

$
0
0

Čtyři instituce, jedno náměstí.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy,

Česká filharmonie,

Uměleckoprůmyslové museum v Praze a

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

 

pořádají

2. ročník festivalu Open Square

 

Koncerty, výstavy, hudební workshopy, divadla, komentovaná procházka urban walk, prezentace oborů FF UK, debaty a přednášky. Velké kulturní a akademické instituce sídlící na legendárním pražském náměstí Jana Palacha se podruhé otevřou veřejnosti.

Návštěvníky čekají mimo jiné

  • prohlídky budov pořádajících institucí
  • venkovní výstava „Znáte Prahu“ o pražském životě v číslech, grafech a mapách
  • minikurz českého znakového jazyka
  • tvůrčí dílna v Uměleckoprůmyslovém muzeu „Kubismus: Řeč věcí“
  • výuková simulace Československo 38–89: Atentát
  • prohlídka houslařské dílny a nahrávacího studia České filharmonie
  • hudební workshopy a workshopy výroby nástrojů s hudebníky ČF
  • slam poetry ve dvoraně Rudolfina
  • urban walk „Od Rejdiště k Rudolfinu“
  • Den otevřených dveří na FF UK

Festival zastřešuje téma Imaginární světy. Imaginace, kreativita a inspirace a doprovází ho série přednášek na Filozofické fakultě (mj. Imaginární svět hrobky kněze Iufay v Abúsíru: z Knihy tajné komnaty v Héliopoli; Jiné světy v mýtech a legendách Vikingů; Facebook, život mezi komunitou a publikem).

os_namesti

Open Square. Sousedství, otevřenost, kulturní prostor.

V rámci festivalu proběhne v 16.30 velká panelová diskuse Centrum Prahy v roce 2040 o Praze jako moderní metropoli živé kultury a umění s aktivními komunitami obyvatel oživující veřejná prostranství.

 

Festival se koná v sobotu 17. října 2015 od 11 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze.

Webové stránky: opensquare.cz

Videa z minulého ročníku: YouTube FF UK

 

Přímo na FF UK budou probíhat mimo jiné následující akce:

Československo 38–89: Atentát
Lze propojit historii s počítačovými hrami? Studenti FF a MFF vytvořili simulaci z období heydrichiády, která se dostala do finále prestižní mezinárodní soutěže I/ITSEC Serious Games Showcase & Challenge 2014.
ASCII fotobudka
Přijďte se k nám zdigitalizovat! Studenti z Ústavu informačních studií představují multimediální instalaci, jejímž výstupem jsou fotky složené z ASCII znaků, na kterých to sluší prostě každému.
Bojovka Filmovou Prahou
Průběžné starty od 12:00 do 13:30 od Bistra Bazaar v přízemí FF UK.
Výměna knih (MLP)
Přinesete knihy, které už máte přečtené, a odnesete si knihy, které se vám budou líbit. Kus za kus.
Přednášky v rámci tématu Imaginární světy:
  • Imaginární svět hrobky kněze Iufay v Abúsíru: z Knihy tajné komnaty, která je v Héliopoli (Český egyptologický ústav; Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.) / FF UK, m. č. 300
  • Diagnózy ve školství nefungují! Máme jiné možnosti, jak žákům pomoci? (Katedra psychologie; PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D.) / FF UK, m. č. 131
  • Jiné světy v mýtech a legendách Vikingů (Ústav filosofie a religionistiky; Mgr. Jan Kozák) / FF UK, m. č. 200
  • Facebook: život mezi komunitou a publikem (Ústav informačních studií a knihovnictví; Mgr. Josef Šlerka) / FF UK, m. č. 300
  • Imaginární svět Karla Klostermanna jako dokument o Šumavě? (Ústav českého jazyka a teorie komunikace; Mgr. Eva Lehečková, Ph.D., Mgr. Michal Hořejší) / FF UK, m. č. 131

 

os_barva

Splněný sen o Tróji

$
0
0

Těsně před začátkem nového akademického roku spatřila světlo světa nová archeologická publikace, monografie Troia VI Früh und Mitte. Keramik, Stratigraphie, Chronologie, jejímž autorem je docent Peter Pavúk, ředitel Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty UK. Kniha vyšla v řadě Studia Troica Monographien, Rudolf Habelt Verlag, Bonn a zájemci se v ní mohou seznámit nejen s keramikou období rané a střední Tróje VI (ca. 1750 až 1400 př. Kr.), ale i osídlením trójského pahorku Hisarlik v tomto období obecně. Práce nově interpretuje výsledky předchozích výkopců již od dob slavného Heinricha Schliemanna a precizuje chronologické zařazení jednotlivých stavebních fází, a to i za použití početných radiouhlíkových dat. Závěrem ukotvuje trojský kulturní vývoj v širším kontextu doby bronzové. 

Starověká Trója/Ilion dnes leží v severozápadní Anatolii, v provincii Çanakkale. S výzkumy zde již roku 1865 započal Frank Calvert a od roku 1868 Heinrich Schliemann. V jejich stopách pokračovali pak Wilhelm Dörpfeld a Carl Blegen a od roku 1988 Manfred Korfmann, Brian Rose a následně Ernst Pernicka. Docent Pavúk vypráví o svém výzkumu v Tróji i o nové knize.

 Jaké byly počátky vašeho působení v Tróji?

Poprvé jsem se do Tróje na výzkum vypravil roku 1995 jako student druhého ročníku pravěké a klasické archeologie v Praze a následně byl přizván ke spolupráci i v letech dalších. Profesor Korfmann, který zde v té době vykopávky vedl, byl přesvědčen, že opravdu kopat umí jen jeho vlastní studenti, ostatní tak dostali na starost keramiku a jiné nálezy. Mně keramika ale velice bavila a už jsem u ní zůstal.

Pracoval jste v místě výzkumů H. Schliemanna, W. Dörpfelda a C. Blegena. Existuje metodologický rozdíl mezi německým a americkým archeologickým přístupem?

To určitě ano! (usměv). V Tróji ale, když už vzpomeneme tato jména, existuje spíš rozdíl časový. Heinrich Schliemann byl úplně první generace novodobých archeologů a po dobu vykopávek v Tróji se vlastně sám učil, takže jeho první publikace a první léta kopání nebyly úplně optimální, ale ke konci vykopávek se již vypracoval na úroveň svých tehdejších kolegů. Trója samotná je tell, tedy sídelní pahorek o výšce 16 metrů, a Schliemannův řez je v něm dodnes vidět. Kopal trochu jako bagr, z boku, všechno se ale snažil dokumentovat. Pozdější vykopávky byly spíš plošné, a hlavně se postupovalo stratigraficky, shora dolů.

SosiasVe své práci jste ustanovil čtyři keramické fáze v rámci Tróje VI, poslední část Tróje VI a VIIa zpracovávala Wendy Rigter. Spolupracovali jste spolu?

Wendy je kolegyně z Holandska, do jisté míry jakoby moje starší sestra. Když jsme pak hledali témata doktorských prací, mě více zajímaly počátky, takže jsem zpracoval počátek a střední Tróju VI, ona pak období následující. Pracovali jsme ale vedle sebe a navzájem svůj keramický materiál znali a konzultovali.

Dvě z keramických fází Tróje VI jsou vaším přínosem. Setkal jste se někdy s nesouhlasem nebo jinými názory?

Ne, měl jsem tolik materiálu, že jsem měl vždy dostatek argumentů (smích). Sám tomu číslu nemůžu uvěřit, 30.000 zlomků keramiky za čtyři sezóny, každá po třech měsících. Měl jsem štěstí v tom, že v daném regionu nikdo přede mnou nepracoval s tak obsáhlým korpusem.

Které typy keramiky nejlíp vypovídají o životě v Tróji VI?

V principu je třeba říct, že keramika je vděčný artefakt. Když se rozbije, vyhodí se, protože nemá jiné použití, ale poté, uložená v zemi, má velmi dobrou životnost. Trójská keramika není zdobená, a většina je navíc šedá, takže celkově je to vskutku monochromní, což většinu keramologů přede mnou odradilo. Zajímavé je, a toto zjištění je mým přínosem, že možná právě kvůli své nezdobnosti se keramika v Tróji pravidelně vyvíjela typologicky, ve smyslu tvarů nádob. Prakticky každých 100 let se objevuje úplně nový stolní set, což mi ulehčilo definování keramických fází a následně synchronizaci stavebních horizontů u sond, které nebyly stratigraficky propojené. Většinou je trójská keramika tedy šedá, dotáčená na kruhu, velmi pečlivě hlazená, částečně leštěná a někdy imituje metalické tvary. Šedá má možná připomínat stříbro, béžová zlato a červená měď.

Byla trójská keramika rozšířená i jinde?

Zde se dostáváme na hranici politiky a různých interpretací. Podobná šedá keramika se nacházela v Řecku, a archeologové si léta mysleli, že oba typy spolu souvisejí a že tato skutečnost má spojitost s příchodem Řeků. Dnes už víme, že se jednalo o oddělené události, šedá keramika v Řecku totiž začíná už na konci 3. tisíciletí př. Kr. a šedá v Turecku až o téměř 500 let později. Zajímavé je, že zrovna z období konce Tróje VIIa máme doložený export nádob z Tróje na Kypr a do Syropalestiny. Chemickými rozbory máme ověřeno, že se opravdu jedná o trójské zboží. Uvažovalo se tak o exodu po Trójské válce, na této úrovni se však pohybujeme v rovině mýtů.

Jistě existují i importy.

V Tróji se nalezlo poměrně dost importů z východořeckých ostrovů, hlavně ze Samothráké. Následují pak importy mykénské zdobené keramiky, povětšinou z řecké Argolidy, míň početné jsou pak dovozy z Kréty, z Dodekanés a Milétu. Poměr importů k domácí produkci ale nikdy nepřesáhl 5 %.

Ve vaší knize se poprvé objevují plány trojské citadely, které mohly být publikovány díky novým analýzám starších výzkumů. Bylo náročné propojit samotnou citadelu s okolním osídlením?

Problém byl v tom, že existovaly jen plány pro citadelu, ale zároveň probíhaly výzkumy i v dolním městě. Jednotlivé archeologické sondy nebyly fyzicky/stratigraficky propojené, takže se dalo těžko říci, která vrstva v jedné sondě odpovídá vrstvě v sondě jiné. Díky stanovení čtyř keramických fází se podařilo korelovat stratigrafické sekvence a následně spolu s analýzou staršího publikovaného materiálu bylo možné upravit datování pro vykopávky pánů Blegena a Dörpfelda, v některých případech i Schliemanna. Podařilo se nám tak vyrobit celkový plán Tróje VI, a to po jednotlivých keramických fázích.

Jaká jsou specifika terénní práce v této oblasti?

Trója se nachází v severozápadním Turecku. Zdejší krajina není tak vzdálená naší, i když je sušší a vyskytuje se zde obrovské množství hmyzu, který jsme často nedokázali ani pojmenovat. Kromě bodavého hmyzu byli našimi souputníky i obrovští pavouci. Při práci jsme neslyšeli sovy jako svého času Heinrich Schliemann, ale pouze klepání zavlažovacích zařízení na okolních bavlníkových polích (smích).

Čím jste se zabýval poté? Zůstal jste věrný keramickému materiálu?

Po patnácti letech práce v Tróji jsem se přirozeně snažil změnit téma. Přesunul jsem se na nedaleké ostrovy, převážně ostrov Samothráké, ale zpracovával jsem také materiál z Lesbu a Chiu, keramiku, kterou jsem znal už v podobě importů v Tróji. Dlouhodoběji jsem se taky věnoval střednímu Řecku, které ovlivnilo počátek Tróje VI, což bylo také podkladem pro mou habilitační práci Přesunul jsem se na výzkum lokality Kaymakçi, dalšího významného opevněného sídliště z 2. tisíciletí v západním Turecku, který organizují Christina Luke a Chris Roosevelt z Univerzity v Bostonu (http://gygaia.org/who-we-are).

 

foto_hundal; 2015; peter; pavuk;Doc. PhDr. Peter Pavúk, Ph.D. vystudoval pravěkou, středověkou a klasickou archeologii na Karlově univerzitě v Praze. Doktorská studia strávil na Eberhard-Karls-Universität v Tübingenu a ukončil je hodnocením Magna Cum Laude. V letech 2009/2010 působil jako stipendista Nadace Alexandra von Humboldt na universitě v Heidelbergu. V roce 2012 byl na Univerzitě Komenského v Bratislavě habilitován v oboru archeologie, od roku 2013 je ředitelem Ústavu pro klasickou archeologii FF UK v Praze. Kromě výzkumu v Tróji se účastnil archeologických výzkumů na ostrově Samothráké, v Pergamu a dalších. Podílel se na řešení řady grantů, aktivně vystupuje na konferencích a publikuje v odborných časopisech. Je spoluautorem monografie Mittel und spätbronzezeitliche Keramik Griechenlands. Sammlung Fritz Schachermeyr III (s Barbarou Horejs, 2012) a nové publikace Troia VI Früh und Mitte. Keramik, Stratigraphie, Chronologie (2015). Je členem Evropské asociace archeologů a České i slovenské archeologické společnosti.

Proběhne 11. ročník Konference mladých slavistů, letos na téma Slované: Souznění a konflikty

$
0
0

Ve dnech 5.–6. listopadu 2015 proběhne pod záštitou Ústavu východoevropských studií FF UK 11. ročník Konference mladých slavistů. Konference je určena mladým badatelům z oblasti slavistiky, jejichž referáty letos spojí téma „Slované: Souznění a konflikty“.

V historické, literární, kulturní a jazykové sekci zazní příspěvky mladých badatelů z Bulharska, České republiky, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Jednacími jazyky jsou všechny jazyky slovanské.

Program konference

Čtvrtek 5. listopadu 2015, místnost č. 104
8:30 Registrace účastníků
9:00 Oficiální zahájení
Historická sekce
9:30 Бележки относно ролята на Харалд Хардради и предвожданата от него варяжка дружина в потушаването на въстанието на цар Петър Делян срещу византийската власт през 1040–1041 г. (Румен Славчев)

Vzťahy medzi východnými a západnými kresťanmi v Uhorsku 16. storočia na príklade Šarišskej stolice (Martina Škutová)

Antislavismus Marxe a Engelse: xenofobie, nebo historický determinismus? (Jan Květina)

11:00 Činnost Československo-jihoslovanské ligy v Brně v letech 1921–1938 (Kateřina Kolářová)

Slovenské veľvyslanectvo v Moskve v rokoch 1939–1941 (Tamara Janecová)

12:00–13:00 Přestávka
Literární sekce
13:00 Praha jako prostor střetu českých a evropských dějin v románu „Kavárna Slavia“ Oty Filipa (Anna Gnot)

Wrastanie. Oswajanie ziemi w literaturze o Górnym Śląsku (Karolina Pospiszil)

Konflikt zbrojny na Ukrainie i jego odzwierciedlenie we współczesnej literaturze ukraińskiej. Wybrane przykłady (Aniela Radecka)

Premiki v podobi družine v sodobni poljski prozi (Ana Žabkar Šalić)

15:00 Травматичний досвід як переосмислення минулих і теперішніх катастроф (на матеріалі романів «Не-Ми» та «Ісихія» Ю. Ґудзя) (Мария Анатольевна Янкова)

Конфлікт ізсередини: багатонаціональний Львів у романі «Танго смерті» Юрія Винничука (Ірина Забіяка)

Bulharská stopa v životě Boženy Němcové (Sylvia Georgieva)

Trauma, tranzice a feminismus: reprezentace nacionalismu devadesátých let v tvorbě Slavenky Drakulićové a Dubravky Ugrešićové (Dajana Vasiljevićová)

17:00 Мотив Древней Руси и новой России в произведениях Ф. Прокоповича (Stanislava Ozerova)

Eschatologické motivy v památkách moskevského písemnictví z Období zmatků (Olga Leškova)

Dziennik, reportaż, powieść graficzna. Sposoby przedstawiania konfliktu bałkańskiego z lat 90. XX wieku w komiksach (Hanna Strużyna)

Pátek 6. listopadu 2015, místnost č. 313
9:00 Nie boim sia ni Lachiw, ni Lackoi szaty czyli stosunek Hucułów wobec Polaków przedstawiony w pieśniach ludowych z II połowy XIX wieku (Ewelina Lechocka)

Archeologie Slovanů jako inspirační zdroj umění 19. stol. v éře budování identity národů (Adéla DiGrinová)

Współczesny nacjonalizm polski i ukraiński. Psychologiczne konsekwencje (Jacek Stasiorczy; Konrad Kośnik)

Národnostní uvědomění mluvčích jihokarpatských nářečí ve slovensko-ukrajinském pohraničí (Michal Vašíček)

Jazyková sekce
11:00 Лексико-семантический синкретизм на материале русского и чешского компьютерного жаргона (Oxana Cagašová)

Ekvivalence kolokací s lexémem ženský/mužský v překladu z češtiny do polštiny (Adrian Jan Zasina)

Генезис межъязыковой омонимии чешского, русского и словенского языков (на примере имен существительных) (Kuzněcova, Olena)

Możliwości wykorzystania Białoruskiego N-korpusu do badania podobieństwa semantycznego (Angelika Peljak-Łapińska)

13:00–14:00 Přestávka
14:00 Pádový synkretizmus v severošasrišskom nárečí (Jozef Bilský)

Maďarismy v Uglianských rukopisech (Svetlana Vašíčková)

Немски езикови елементи в речта на българските емигранти в Германия (Desislava Zlatanova)

Vanjskopolitički odnosi, manjinsko obrazovanje i demografske smjene kao odlučujući čimbenici u ovladavanju nasljednim jezikom na primjeru Hrvata u Mađarskoj (Dora Vuk)

16:00 Функциональная разница в употреблении некоторых суффиксов в текстах берестяных грамот и других древнерусских памятников (Kornél Kovács)

Кольоративи-синкрети як актуалізатори індивідуально-авторського світосприйняття в українських поетичних текстах кінця ХХ – початку ХХІ століття (Руслана Ріжко)

17:00 Zakončení konference, neformální setkání účastníků
Postery Wojna w byłej Jugosławii w relacjach dziennikowych (Magdalena Ślawska)

Język prawa w języku polskim, czyli kilka słów o polskim języku prawnym (Diana Jagodzińska)

Recepcia stredoeurópskej literatúry ako spôsob vytvárania obrazu kultúry a identity (Eva Kášová)

Velký třesk a otázka Boha: na FF UK bude přednášet prof. Schimmel

$
0
0

Univerzitní křesťanské hnutí (UKH) a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zvou na přednášku předního německého fyzika Prof. Dr. rer. nat. Thomase Schimmela. „Profesor Schimmel je nejen špičkový odborník, ale i výborný řečník s příkladnou dávkou pokory. Je obrovským privilegiem, že po sérii přednášek v Německu a Dánsku přijal pozvání přednést svoji řeč i na půdě Univerzity Karlovy v Praze,“ říká Tomáš Uher, ředitel UKH.

Přednáška navazuje na úspěšnou přednášku prof. Johna Lennoxe „Pohřbila věda Boha?“, která se na FF UK uskutečnila 6. 11. 2014.

Kde začíná historie všeho? Kdo třeskl při Velkém třesku? Od nepatrných nanočástic až k nekonečným dálkám vesmíru, přednáška vás vezme na cestu mikro- a makrokosmem. Poutavým způsobem vám prof. Thomas Schimmel odhalí fascinující propojení nanofyziky a astrofyziky. Působivé obrázky a čísla vás nechají žasnout nad divy přírody. Při těchto pohledech se nabízí nejen otázka tzv. „temné hmoty“, ale i otázka „odkud?“.

Fyzik Thomas Schimmel bádá a vyučuje na Institutu pro technologie (KIT) Univerzity v Karlsruhe. Je mimo jiné spoluzakladatelem Institutu pro nanotechnologie a iniciátor sítě bádání „Funkční nanostruktury“. Je vlastníkem mnoha patentů, přispěl např. k vynalezení transistoru na bázi jednoho atomu.

„Prof. Schimmel je světovým odborníkem v oblasti nanotechnologií a zabývá se také vznikem vesmíru a vztahu vědy a víry,“ shrnuje známý český popularizátor fyziky prof. Mgr. Tomáš Tyc, Ph.D., z Masarykovy univerzity v Brně.

Pražská přednáška proběhne v angličtině, bude simultánně tlumočena do českého jazyka a její součástí bude i diskuse s řečníkem. Prof. Schimmel bude mluvit na stejné téma také o den dříve (19. 10. 2015 od 17 hodin) na Přírodovědné fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Tamní návštěvu pořádá Jednota českých matematiků a fyziků se zaštítěním prof. Tomáše Tyce. Přednášku v Praze připravila Filozofická Fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Univerzitním křesťanským hnutím a záštitu nad akcí převzal s podporou jeho Magnificence rektora UK prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., prorektor UK pro tvůrčí a ediční činnost.

událost na Facebooku

 

Viewing all 2803 articles
Browse latest View live